Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 27.12 – 28.12


Benjamin Netanyahu

Zaczynamy tydzień z ogromną wiadomością.Rozmawiałem z liderami firm, które zapewniają nam szczepionki w weekend i powiedzieli im, że naszym celem do najbliższego weekendu jest dojście do 150,000 szczepionek dziennie. To fantastyczna rzecz, ale ten rozmiar to rekord świata. Poprosiłem ich, żeby podali szczepionkę do wskaźnika zastrzyków, a oni powiedzieli mi, że myślą, że dadzą radę.Oznacza to, że w ciągu 30 dni od osiągnięcia tego tempa zaszczepimy zaszczepimy 2 i ćwierć miliona obywateli w Izraelu. wciagu miesiaca. Nie ma czegoś takiego na świecie.To jest etap krytyczny, pierwszy etap, bo tu cała populacja jest zagrożona, wszystkie zespoły medyczne, wszystkie osoby powyżej 60. roku życia w tej warstwie to 95 % śmiertelności. Gdy skończymy ten etap w ciągu 30 dni, możemy wydostać się z Corony, otworzyć gospodarkę i robić rzeczy, których żaden kraj nie może zrobić.


27 grudnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 2 603. W stanie ciężkim jest 584 osób (145 pod respiratorami). Zmarło 3 210 osób. Obecnie aktywnych jest 33 769 przypadków. Przeprowadzono 64 898 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 4,1%.


Delegacja z Maroka przyjedzie do Izraela w nadchodzącym tygodniu, aby rozwijać nowo znormalizowane stosunki, powiedział w sobotę premier Benjamin Netanjahu.


Iran ostrzegł w niedzielę, że nie zawaha się zareagować na jakąkolwiek izraelską łódź podwodną w Zatoce Perskiej z „silną i masową” reakcją.


Pfizer, AstraZeneca, Merck i Teva wygrywają przetarg na nowe izraelskie laboratorium innowacji  


Izraelski startup Limaca Medical twierdzi, że opracował urządzenie medyczne do wykonywania endoskopowych biopsji pod kontrolą USG, które obiecują „dziesięciokrotnie” większą skuteczność zabiegu przy mniejszym urazie niż powszechnie stosowany endoskop.


Trzecia ogólnokrajowa blokada Izraela mająca na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa będzie kosztować gospodarkę co najmniej 5 miliardów szekli (1,55 miliarda dolarów), według szacunków Bank of Israel


Izraelski minister zdrowia Yuli Edelstein powiedział w niedzielę, że do tej pory zaszczepiono 280 000 Izraelczyków przeciwko COVID-19.


Około 6000 policjantów zostanie rozmieszczonych w całym kraju na czas trwania ogólnokrajowej blokady, która ma się rozpocząć dziś o godzinie 17:00, a na drogach kraju zostanie ustawionych ponad 300 blokad drogowych w celu egzekwowania przepisów rządowych, w tym m.in. zakaz zbędnych podróży dalej niż kilometr od miejsca zamieszkania.


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nie może ukrywać terrorystów z Hamasu i próbować zacieśniać więzi z Izraelem, podały zrodla dyplomatyczne.


Rafael i Anyvision prezentują drony z komputerową wizją opartą na sztucznej inteligencji, aby wspomóc działania wojenne w mieście


Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) pracują razem nad rozwiązaniem specjalnej agencji ONZ ds. Uchodźców palestyńskich, poinformowała w tym tygodniu francuska gazeta Le Monde.


28 grudnia 2020 r.Według ministra zdrowia Juli Edelsteina Izrael zbliżał się do celu Ministerstwa Zdrowia, jakim było 100 000 szczepień na koronawirusa dziennie, począwszy od niedzielnej nocy, a 98 916 Izraelczyków zostało zaszczepionych w niedzielę.W niedzielę wieczorem zaszczepiono 379 000 Izraelczyków


Libańska grupa terrorystyczna Hezbollah podwoiła liczbę swoich precyzyjnych pocisków rakietowych w ciągu ostatniego roku, powiedział przywódca organizacji Hassan Nasrallah w wywiadzie opublikowanym w niedzielę.


Lider nowej Nadziei, Gideon Sa’ar, który opuścił Likud na początku tego miesiąca, aby rzucić wyzwanie premierowi Benjaminowi Netanjahu  w nadchodzących wyborach, powiedział, że nie dołączy do koalicji kierowanej przez wieloletniego premiera.


 minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi, sędzia Avi Nissenkorn oraz minister nauki i technologii Izhar Shay, wszyscy planują opuścić partię Gantza w nadchodzących tygodniach


Giełda w Tel Awiwie uruchomiła w poniedziałek nowy indeks dla dziewięciu firm zajmujących się marihuaną medyczną, starając się ożywić handel w rozwijającym się, ale nie do końca dojrzałym sektorze.


Gideon Sa’ar, przewodniczący partii Nowa Nadzieja, powiedział na konferencji Izraelskiego Instytutu Demokracji, że „kadencja premiera Izraela powinna być ograniczona do ośmiu lat, to jest pierwsza ustawa, którą uchwalimy”.


Kontrolowane przez Hamas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w poniedziałek, że odbeda sie cwiczenia wojskowe ktore rozpoczną się o 10:00 rano. Ministerstwo powiedziało, że podczas ćwiczeń morze będzie zamknięte dla wszystkich mieszkańców Strefy Gazy, w tym dla rybaków. Główne grupy, które mają wziąć udział w ćwiczeniach, to Hamas, Palestyński Islamski Dżihad, Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny ​​i Fatah.


Zespół marokańskich dyplomatów przybył do Izraela w niedzielę wieczorem, aby rozpocząć przygotowywanie podwalin pod ponowne otwarcie biura dyplomatycznego w Tel Awiwie w przyszłym miesiącu.


Natychmiast po ogłoszeniu porozumienia normalizacyjnego Izrael-Maroko, Jerozolima Symphony Orchestra nagrała hymn narodowy Maroka na cześć historycznego porozumienia.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.