Zmarł izraelski skrzypek Iwri Gitlis
Znany izraelski skrzypek i ambasador dobrej woli UNESCO Iwri Gitlis zmarł w czwartek w Paryżu w wieku 98 lat. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina.
Wiecej TUTAJ
Żydowski Instytut Historyczny kolejnym łupem PiS? Gliński ma już swojego kandydata na dyrektora
Po dziewięciu latach kierowania Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma
ze stanowiskiem dyrektora żegna się prof. Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei. Jego kadencja
upływa w końcu grudnia. O kolejną nie będzie się ubiegał, wkrótce skończy 70 lat. Rada
Programowa ŻIH wnioskuje, by nowym dyrektorem placówki została prof. Anna Landau-Czajka,
historyczka i socjolożka, członkini Komitetu Nauk Historycznych PAN. Specjalizuje się w historii
Polski w XX w., ze szczególnym uwzględnieniem dziejów społeczności żydowskiej.
Wiecej
“Nie stawiamy choinki, nie przychodzi do nas Mikołaj”. Jak święta obchodzą polscy Żydzi?
– Pytania “co mi szkodzi” postawić w grudniu choinkę traktuję, jak kierowane do wegetarian pytania mięsożerców: co ci szkodzi zjeść tego kotleta – mówi Miriam Synger, socjolożka i polska Żydówka. W rozmowie z Onetem opowiada o Chanuce, radosnym żydowskim święcie, wyjaśnia także dlaczego dla Żydów w Polsce czas przed Gwiazdką jest trudnym okresem.
Wiecej TUTAJ
Filmowcy walczą z rasizmem. Czarnoskórzy aktorzy w serialu „Bridgertonowie” grają XIX-wieczną arystokrację
Poprawność polityczna jest tak ciężkostrawna jak powieści socrealistyczne. W tych ostatnich obowiązywał schemat postępowego chłopa i robotnika broniącego się przed wstecznikiem burżujem czy sabotażystą, w dziełach współczesnych poputczików musi występować dobry gej, wysoko postawiony Murzyn i religijny, najchętniej katolicki, ciemnogród.
Wiecej TUTAJ
Prymas: Konkubinat Kościoła i państwa jest rzeczywistością gorszącą i złą
Jeśli coś takiego ma miejsce, to daj Boże, żeby się rozpadło – mówi prymas Polski abp Wojciech Polak w Poranku rozgłośni katolickich „Siódma9”.
Wiecej TUTAJ
Płońsk. Miasto, które zna każdy obywatel Izraela
Płońsk to obowiązkowy przystanek dla wielu wycieczek czy delegacji z Izraela. Co sprawiło, że to niewielkie, liczące ponad 20 tys. mieszkańców miasto jest dobrze znane Żydom, a dzieci na Bliskim Wschodzie uczą się o nim już od wczesnych lat szkolnych? To właśnie tu przyszedł na świat i dorastał ojciec-założyciel państwa żydowskiego oraz pierwszy premier Izraela – Dawid Grün, znany jako Dawid Ben Gurion.
Wiecej TUTAJ
Jako Wowa Zev Gdud walczył w okupowanej Polsce z Niemcami. Jako dr William Good leczył za darmo biednych ludzi w Kalifornii
William Good jako nastolatek walczył w Polsce z nazistami, wysadzając m.in. tory kolejowe. Cudem uniknął śmierci w podwileńskich Ponarach. Po wojnie wyjechał do Włoch, a potem osiadł w USA, gdzie był lekarzem. Zmarł w pierwszy dzień świąt na koronawirusa w wieku 96 lat. Niesamowitą historię jego życia opisał “Los Angeles Times”.
Wiecej TUTAJ
Józef Hen: życie się broni i domaga się względów [WYWIAD]
– W którymś momencie fryzjer mówi: “Proszę pana, jedno co ci Niemcy dobrego zrobili, to że to robactwo żydowskie wykończyli”. Znał chyba tylko karykatury z pism antysemickich – skoro nie miałem garbatego nosa, to nie wiedział, do kogo mówi. Nie wiedziałem, co zrobić. Trzymał przecież brzytwę na moim gardle – mówi Józef Hen w rozmowie z Onetem.
Wiecej TUTAJ
Wyjątkowy Sylwester z Teatrem Żydowskim
Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized