Uncategorized

Wyjątkowy Sylwester z Teatrem Żydowskim

Chciałabym jeszcze raz poprosić Pana o pomoc. Mam wielką prośbę o rozesłanie poniższej informacji o Wieczorze Sylwestrowym z Teatrem Żydowskim.

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam,

Iza TeodorkiewiczNa zakończenie nie najłatwiejszego dla świata roku Teatr Żydowski, który zdążył już przyzwyczaić publiczność do repertuaru online, przygotował bogaty sylwestowo-noworoczny wirtualny program. Kończy nim obchody swojego 70-lecia, patrząc z nadzieją w rok 2021 i czekając na spotkanie z publicznością, kiedy tylko będzie to możliwe.

Wszystkie wydarzenia sylwestrowej zabawy z Teatrem Żydowskim będą emitowane i dostępne 24 godziny na kanałach You Toube i FB Teatru Żydowskiego.

Sylwestrowy wieczór z Teatrem Żydowskim rozpocznie się już o godz. 18.00 i potrwa do północy specjalnie wyprodukowanym spektaklem w reżyserii Gołdy Tencer – „Szlagiery 70-lecia Teatru Żydowskiego”.

„To był wyjątkowy rok, dla wszystkich nas, na całym świecie. Jak wiele innych dziedzin życia, kultura – teatry, zostały dotknięte pandemią w sposób wyjątkowy. Dla Teatru Żydowskiego ten rok był szczególny jeszcze z jednego względu – w 2020 obchodziliśmy 70-lecie istnienia. Choć musieliśmy zrezygnować z wielu planów urodzinowych, chcemy mocno i optymistycznie zaakcentować zakończenie tego roku. Życzymy Państwu Dobrego Roku i zapraszamy do wspólnej zabawy w Sylwestra” – mówi Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich.

Sylwestrowy wieczór rozpocznie się o 18.00 poezją Icyka Mangera „Lomirże zingn!”w reż. Damiana Josefa Necia. W obsadzie: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Ewa Tucholska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski i Ernestyna Winnicka.

„Jak zostać żydowską matką” w reż. Karoliny Kirsz to błyskotliwy i zabawny tekst Paula Fuksa, w tłumaczeniu i adaptacji Belli Szwarcman-Czarnoty. To opowieść o każdej matce, która uważa, że jej dzieci to jedyne, co się w jej życiu udało, która swoim poświęceniem i oddaniem sprawia, że jej dzieci stają się od niej coraz bardziej zależne i która tak bardzo kocha i się poświęca, że jej dzieciom z tej całej miłości brakuje powietrza. To również opowieść o tym, ile bólu i cierpienia przynosi moment, w którym dzieci próbują się w końcu usamodzielnić… W wydarzeniu wezmą udział: Daniel „Czacza” Antoniewicz, Marcin Błaszak, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Alina Świdowska oraz Ernestyna Winnicka. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Ewa Łaniecka. Emisja „Jak zostać żydowską matką” o godz. 19.00.

O 20.30 kolejna realizacja sylwestrowa Teatru Żydowskiego – „Wielka wygrana” zabawna i zwariowana komedia muzyczna w reż. Tomasza Szczepanka. Scenariusz inspirowany sztuką Szolema Alejchema napisała Marta Guśniowska, scenografię i kostiumy zaprojektowała Ewa Łaniecka. Uwspółcześniona klasyka żydowska, najważniejszego autora piszącego w języku jidysz, to komedia o losach biednego krawca Szymełe Sorokiera, który wygrywa wielkie pieniądze na loterii, obfitująca w liczne metafory i barwną narrację. W roli Sorokiera wystąpi Marek Węglarski, a towarzyszyć mu będą Marcin Błaszak, Joanna Przybyłowska, Rafał Rutowicz, Dominik Rybiałek, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Małgorzata Trybalska i Piotr Wiszniowski.

Punktem kulminacyjnym wieczoru, początek godz. 22.00, będzie muzyczna produkcja, specjalnie przygotowana i nagrana na tę wyjątkową noc – „Szlagiery 70-lecia Teatru Żydowskiego”, z udziałem całego zespołu Teatru Żydowskiego, w reżyserii Gołdy Tencer. Barwne widowisko pełne humoru, muzyki i tytułowych szlagierów, m.in. „Baj Mir Bisti Szejn”, „Rebeka”, „Jidl Mitn Fidl”, „Lechaim”i „Szalom Alejchem”. Spektakl proponuje widzowi to, co najlepsze, najzabawniejsze i najbardziej atrakcyjne w teatrze, kabarecie, literaturze żydowskiej przedwojennej i powojennej, a co składało się na dorobek 70 lat Teatru Żydowskiego. Najlepsze teksty, najlepsze piosenki – po prostu szlagiery, ale w nowych aranżacjach i

nowoczesnej formie. „Szlagiery 70-lecia Teatru Żydowskiego” rozpoczną się o 22.00i wprowadzą widzów w Nowy Rok.

Teatr Żydowski wyprodukował w 2020 roku premiery „Mykwy” Hadar Galron w reż. Karoliny Kirsz, „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy” w reż. Damiana Josefa Necia (spektakl gościł na Festiwalu Szekspirowskim), „Nie ma” Mariusza Szczygła w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej (spektakl gościł na Festiwalu 4Kultur, konferencji Instytutu Adama Mickiewicza „digital cultures” a jego obsada dostała zespołową nagrodę za kreacje aktorskie „Róże” ZASP-u), a także spektakle „Chaplin” Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina oraz „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza i Magdaleny Gauer w reż. Agaty Biziuk, na które zaprosi, jak tylko będzie to możliwe. W czasie pandemii teatr dał ponad 50 wydarzeń w sieci, które miały ponad 6 milionów wyświetleń.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.