Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 2.01 – 3.01


milionowy obywatel Izraela został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi w obecności premiera Benjamina Netanjahu i ministra zdrowia Juli Edelsteina. Tę milionową szczepionkę podano w arabskiej społeczności Umm al-Fahm. Netanjahu powiedział: “W zakresie szczepień prześcignęliśmy cały świat. Idziemy do przodu z niesamowitą prędkością. Ważne jest dla mnie, aby arabska opinia publiczna w Izraelu również szybko się zaszczepiła. Jest to ważne, ponieważ szczepionka ratuje życie.” Edelstein powiedział: “Nie ma różnicy, czy szczepiona osoba jest ultraortodoksyjnym Żydem, czy świeckim Żydem, czy jest Arabem, Druzem czy Czerkiesem. Dopóki nie uda nam się osiągnąć dużej liczby szczepień w każdym sektorze społeczeństwa, nie będziemy w stanie otworzyć handlu, kultury, sportu ani modlitw.” Obecnie około 10% populacji Izraela otrzymało szczepionkę, czyli jest to 950 tys. Izraelczyków. Pod tym względem Izrael znacznie przewyższa wszystkie inne kraje świata. Do Izraela dotarła dostawa miliona dawek szczepionki Moderna, których użycie prawdopodobnie ma rozpocząć się od marca.


2 stycznia 2021 rIrańska marynarka wojenna
podniosła poziom czujności w Zatoce Perskiej w ciągu ostatnich 48 godzin,


Syryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło sankcje USA wobec kraju jako równe „zbrodniom przeciwko ludzkości”, które mają wpływ na życie zwykłych obywateli, gdy kraj chce się odbudować po 10 latach wojny domowej.


Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif oskarżył w sobotę Izrael o próbę sprowokowania wojny poprzez planowanie ataków na siły amerykańskie w Iraku.


Oczekuje się, że premier Benjamin Netanjahu w przyszłym tygodniu przeprowadzi dyskusję na temat zaostrzenia obecnej blokady koronawirusa, która jego zdaniem pozwoli na szybsze ponowne otwarcie gospodarki.


Siły bezpieczeństwa Pakistanu aresztowały w sobotę domniemanego przywódcę grupy terrorystycznej, która stała za krwawymi zamachami w Bombaju w Indiach w 2008 roku.


Po raz pierwszy Izrael wyśle ​​swoich przedstawicieli na konferencję medyczną w Dubaju dla chirurgów plastycznych. W centrum zainteresowania profesjonalistów będą postępy w chirurgii plastycznej i zabiegach rekonstrukcyjnych.Również po raz pierwszy lekarze z Iranu i Izraela połączą siły w dążeniu do postępu w medycynie.


Joan Micklin Silver, reżyserka, której pierwszy film fabularny „Hester Street” rozszerzył rynek dla amerykańskiego filmu niezależnego i przełamała bariery reżyserskie kobiet, zmarła w czwartek w swoim domu na Manhattanie. Miała 85 lat.


Dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), generał brygady Amir Ali Hajizadeh, powiedział libańskiej stacji Al-Manar, że Hezbollah w Libanie i Hamas w Gazie będą służyć jako pierwsza linia obrony, jeśli Izrael zaatakuje Iran.


Arabia Saudyjska stwierdziła, że ​​wjazd do królestwa drogą morską, lądową i powietrzną, zostanie wznowiony od niedzieli po zakazie, który trwał dwa tygodnie w obawie przed nowym wariantem koronawirusa


Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w sobotę zdiagnozowano 3977 nowych przypadków koronawirusa.Ministerstwo poinformowało ponadto, że przeprowadzono 75 000 testów, co daje wskaźnik zarażenia na poziomie 5,3%..


Rosnąca liczba republikańskich parlamentarzystów dołącza do nadzwyczajnych wysiłków prezydenta USA Donalda Trumpa w celu obalenia wyborów, zobowiązując się do odrzucenia wyników, gdy Kongres zbierze się w przyszłym tygodniu, aby policzyć głosy Electoral College i potwierdzić zwycięstwo prezydenta elekta Joe Bidena.


Premier Netanjahu zasugerował w sobotę, że niedawno odwiedził kilka krajów arabskich, w wyraźnym nawiązaniu zarówno do swojej podróży w listopadzie do Arabii Saudyjskiej, jak i innych.


3 stycznia 2021 r


Minister zdrowia Yuli Edelstein zapowiedział , że zamierza zaproponować rządowi nałożenie pełnej blokady na dwa tygodnie w związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa i odkryciem brytyjskiego wariantu wirusa w Izraelu


Ponieważ wysokie wskaźniki zakażeń koronawirusem nadal mają wpływ na kraj, Izrael nadal nie odnotował żadnych przypadków grypy w tym sezonie, ogłosiło w niedzielę Izraelskie Centrum Kontroli Chorób


Naukowcy opracowali nowy nanocząsteczkowy system dostarczania leków, aby lepiej leczyć choroby mózgu


Wychodząc z praktyk w USA, Wielka Brytania planuje podać ludziom drugą dawkę szczepionki na koronawirusa w ciągu 12 tygodni od pierwszego zastrzyku zamiast w ciągu 21 dni, aby przyspieszyć szczepienia jak największej liczby osób. Praktyka spotkała się z krytyką ekspertów z całego świata.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ogłosił wieczorem, że osiągnął porozumienie z Hamasem w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej. Oświadczenie Abbasa pojawiło się po tym, jak otrzymał list od przywódcy Hamasu, Ismaila Hanijeha, o zakończeniu sporu między Hamasem a al-Fatah


izraelskie władze wydały zezwolenie na wkroczenie palestyńskich sił bezpieczeństwa do arabskiej dzielnicy Kafr Aqab w północno-wschodniej części Jerozolimy.


 Po raz pierwszy w służbie wojskowej kobiet w Izraelu zastępca dowódcy jednostki 9900 Izraelskich Sił Obronnych, ppłk R. została mianowana szefem jednostki wywiadu wojskowego monitorującego Iran. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.


Dwudziestu ośmiu żołnierzy IDF zginęło w ciągu 2020 r., Co jest drugą najniższą liczbą w historii kraju, poinformowało w niedzielę wojsko.Samobójstwo pozostało główną przyczyną śmierci żołnierzy, a co najmniej dziewięciu odebralo sobie życie, według Dyrekcji Personalnej IDF.


Ponad 1000 izraelskich Arabów zgłosiło się na ochotnika do służby w IDF w charakterze poborowych lub rezerwistów w zeszłym roku, a większość po tym, jak kryzys koronawirusa rozpoczął się w marcu, poinformował w niedzielę dyrektoriat sił ludzkich.


Władze Palestyny ​​ogłosiły w weekend pełną dwutygodniową blokadę w ramach swoich wysiłków na rzecz powstrzymania pandemii COVID-19 na Zachodnim Brzegu. Supermarkety, apteki i inne niezbędne usługi będą mogły pozostać otwarte.


Minister energetyki Yuval Steinitz odrzucił w niedzielę jako „nonsensowny” zarzut irańskiego ministra spraw zagranicznych, że Izrael próbuje nakłonić Stany Zjednoczone do rozpoczęcia wojny z Iranem.


W weekend Izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej (IMDO), dostarczyła armii amerykańskiej drugą z dwóch baterii Systemu Obrony Żelaznej Kopuły.


Szachowe wydarzenie online, w którym wzięli udział izraelscy i marokańscy zawodnicy, odbyło się 31 grudnia po ogłoszeniu normalizacji między krajami na początku grudnia.


Zolnierze IDF we współpracy z jednostką wywiadowczą policji granicznej Negev i jednostką zwalczania terroryzmu Straży Granicznej przechwycili na granicy z Egiptem narkotyki warte miliony szekli.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.