Ciekawe artykuly

HEN – PISARZ ZNAKOMITY

JerzyKlechtaNie znam spośród żyjących mądrzejszego pisarza, tak głęboko wrośniętego w polskość i żydowskość od Józefa Hena. Trzeba o tym pisać, trzeba to wykrzyczeć, gdyż wokół górę bierze miernota, tandeta, cwaniactwo. Hen w swoich książkach, w swoim życiu trafnie, bez ogródek nazywa rzeczy po imieniu. Gorzka prawda jest bowiem o niebo lepsza, aniżeli farbowana pstrokacizna na pokaz.

Jozef Hen


Ilekroć sięgamy do książek Hena, do tego co napisał oddychamy prawdą. Prawdą o świecie i o Polsce. Hen pisze o niej z troską. Jak mogło dojść do upadku Rzeczpospolitej Obojgu Narodów , państwa bogatego i tak wielkiego. To nie tylko wina złych sąsiadów. Hen pisał, że Rzeczpospolita sama sobie winna. Grzechem nr 1 było warcholstwo, które nadal trzyma się wyśmienicie. Jest ono niejako „polską racją stanu”.

Zatem sięgajmy do książek Józefa Hena.


Jerzy Klechta

2 odpowiedzi »

  1. Dziękuję za tę ocenę… Popieram i podpisuję się pod nią… Józef Hen to Pisarz i Człowiek wyjątkowy, postrzegający świat w tak rzadko teraz spotykany sposób, z głębią, filozoficznym spokojem… Kocham książki Pana Hena, jest moim Mistrzem od lat. Moje ulubione to: Mój przyjaciel król, Pingpongista, Oko Dajana, Twarz pokerzysty. Dobrze, ze na tym targowisku próżności są jeszcze tacy
    Pisarze jak Hen.

  2. Swieta prawda.Czytam i mam (tez te wydane dawno temu na emigracji)wszystkie jego ksiazki.Do 120,
    Pawel Dabrowski

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.