Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.1 – 5.1


Amerykański lotniskowiec USS Nimitz pozostanie w Zatoce Perskiej z powodu „niedawnych zagrożeń” ze strony Iranu, powiedział Pentagon w niedzielę, po doniesieniach o powrocie statku do domu, co niektórzy uznawali za znak deeskalacji.


4 stycznia 2021 r.


minister obrony Benny Gantz powiedział rano, że chce, aby Izrael zakupił trzecią eskadrę wielozadaniowych samolotów myśliwskich F-35 ze Stanów Zjednoczonych. W tej sprawie prowadzone są tajne rozmowy w Waszyngtonie i Izrael ma nadzieję, że umowa zostanie zawarta, zanim 20 stycznia ustąpi z urzędu prezydent Donald Trump


Władze Palestyny ​​ przekazały Izraelowi czterech podejrzanych aresztowanych w weekend w związku z strzelaniną w dzielnicy Kafr Aqab we Wschodniej Jerozolimie, w której zginęło trzech mieszkańców Palestyny, a ośmiu zostało rannych.


„Stany Zjednoczone i Izrael zaproponowały prezydentowi Syrii Baszarowi al-Assadowi rezygnację ze Wzgórz Golan w zamian za [pomoc w zapewnieniu] wpływów syryjskich w Libanie, odzyskanie Idlibu i odbudowę Syrii, ale Assad odrzucił tę ofertę” .


Izrael zwolni lub nawet całkowicie zaprzestanie szczepień ludzi w przyszłym tygodniu pierwszą dawką szczepionki Pfizer z powodu niedoboru szczepionek.


Rząd francuski przeznaczył około 10 milionów dolarów na organizację palestyńską, która jest głównym promotorem ruchu bojkotu Izraela. Promowanie tego bojkotu zostało uznane za nielegalne we Francji w kilku głośnych sprawach


 Według nowego badania z Uniwersytetu w Tel Awiwie (TAU), dostarczenie zdrowego materiału genetycznego do komórek ucha wewnętrznego myszy z defektem genetycznym powodującym głuchotę umożliwia im normalne funkcjonowanie.


Israel Aerospace Industries (IAI) poinformował we wtorek, że zakończył udany test systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu rakiet ziemia-powietrze (MRSAM) w Indiach.

.


Po raz pierwszy w izraelskiej historii kobiety-żołnierze wywiadu bojowego zostały rozmieszczone na froncie północnym kraju – obecnie jest to najbardziej niestabilne. Żołnierze mają za zadanie zbieranie informacji za pomocą dronów.


Iran w poniedziałek zajął tankowiec pływający pod banderą Korei Południowej w kluczowej Cieśninie Ormuz, co doprowadziło do dalszej eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie między Teheranem a Zachodem.


Grupa lotnicza Israel Aerospace Industries wygrała trzy kontrakty na modernizację odrzutowcow dla południowokoreańskich sił powietrznych o wartości około 50 milionów dolarów


prof. Nachman Ash na posiedzeniu ministerialnej komisji konstytucyjnej powiedział, że zielony paszport będzie wydawany osobom zaszczepionym przeciwko koronawirusowi (po drugiej dawce szczepionki) lub wyleczonym po chorobie COVID-19, i będzie ważny przez sześć miesięcy.5 stycznia 2021 r.


Państwa Zatoki Perskiej osiągnęły porozumienie w sprawie zakończenia trwającego od trzech lat bojkotu Kataru – poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Kuwejtu.


 Trzech nowych członków żydowskiego klubu kongresowego zostało zaprzysiężonych na rozpoczęcie 117. Kongresu w niedzielę. Przedstawiciele Sara Jacobs (D-Calif.), Jake Auchincloss (D-Mass.) I Kathy Manning (DN.C.) zostali zaprzysiężeni wraz z setkami innych członków Kongresu. Obecnie Kongres liczy 35 żydowskich członków.


ostatni lot grupowy Nefesh B’Nefesh w 2020 roku wylądował na międzynarodowym lotnisku Ben-Gurion 30 grudnia, a 48 nowych imigrantów dołączyło do 3168 osób, które dokonały aliji z Ameryki Północnej w zeszłym roku— 2625 od początku pandemii koronawirusa.


Izraelska firma Urban Aeronautics ogłosiła, że ​​dostarczy cztery samoloty City Hawk do pionowego startu i lądowania (VTOL) dla Hatzolah Air, amerykańskiej firmy świadczącej usługi ratownictwa medycznego (EMS)

City Hawk

Pierwszy w historii dzień pamięci Szlomo Madmoniego odbył się w poniedziałek we wsi Shiloah (Silwan) we wschodniej Jerozolimie, znanej również jako wioska jemeńska. W wydarzeniu zainicjowanym przez radę publiczną Shiloah wziął udział izraelski minister współpracy regionalnej Ofir Akunis. Madmoni został zamordowany w 1939 r. W drodze, aby ocalić zwój Tory i inne mienie synagogi, które zostało poważnie zniszczone podczas arabskich zamieszek prowadzonych przez Wielkiego Muftiego Jerozolimy Haj Amin al-Husseini.


Z rosnącą desperacją Donald Trump oświadczył, że będzie „walczył jak diabli”, aby utrzymać się na stanowisku prezydenta, i zaapelował do republikańskich parlamentarzystów, aby odwrócili jego porażkę wyborczą do Joe Bidena, kiedy zwołają w tym tygodniu głosowanie w Kolegium Elektorów.


Premier Indi Narendra Modi w środę uchwalił ustawę znoszącą państwowe prowadzenie szkół islamskich, twierdząc, ze poziom wyksztalcenia jest ponizej standardu.Politycy opozycji skrytykowali ten ruch i stwierdzili, że odzwierciedla on antymuzułmańską postawę rządu w kraju z większością hinduistyczną.


Izrael i Grecja mają podpisać szeroko zakrojone porozumienie w sprawie bezpieczeństwa o wartości 1,68 mld USD , które obejmuje zakup dziesięciu samolotów M-346 (Lavi) i utworzenie szkoły lotniczej.


premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Benny Gantz zgodzili się na wprowadzenie od najbliższego piątku bardziej rygorystyczną blokadę, która będzie obowiązywać przez 10 dni.


Administracja Trumpa wprowadziła we wtorek nowe sankcje wymierzone w irański sektor metalowy.Departament Stanu USA ogłosił, że nałożył sankcje na 17 firm i jedną osobę powiązaną z irańskim przemysłem metalowym.


Amerykański producent leków Moderna Inc powiedział w poniedziałek, że izraelskie ministerstwo zdrowia zatwierdziło szczepionkę Covid-19, co oznacza trzecie zezwolenie na szczepionkę i pierwsze poza Ameryką Północną.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.