Polityka

NADZIEJA i ZAGŁADA

Dariusz Stola


.

.IGNACY SCHWARZBART – ŻYDOWSKI
PRZEDSTAWICIEL W RADZIE NARODOWEJ RP
(1940 – 1945)


OD AUTORA

Książka niniejsza jest uzupełnioną wersją rozprawy doktorskiej, złożonej w 1994 r. w Instytucie Historii PAN. Do jej powstania i publikacji przyczyniło się wiele osób i instytucji, którym pragnę wyrazić swoją wdzięczność. Przede wszystkim chcę podziękować prof. Marcinowi Kuli, promotorowi rozprawy. To za jego radą zainteresowałem się archiwum Ignacego Schwarzbarta, Jego wytrwale zachęty pomogły mi ukończyć pracę.

W szacownej siedzibie Instytutu Historii przy Rynku Starego Miasta w Warszawie miałem okazję poznać wielu innych wybitnych historyków. Jestem wdzięczny za uwagi i komentarze, które otrzymałem w szczególności od profesorów: Krystyny Kersten, Daniela Grinberga i Eugeniusza Duraczyńskiego. Cennymi informacjami i wskazówkami podzielili się ze mną także: Lidia Ciołkoszowa, Teresa Prekerowa, Rafael Sharf i Andrzej Friszke. O wielu innych, z których dorobku korzystałem, mówią przypisy. Wyrazy wdzięczności nie zmieniają oczywiście faktu, że ponoszę wyłączną odpowiedzialność za treść książki, w tym za możliwe błędy.

Kilkuletnie badania mogłem prowadzić dzięki stypendium doktoranckiemu Polskiej Akademii Nauk. Za wsparcie finansowe pragnę też podziękować Stefan Batory Trust i Instytutowi Studiów PolskoŻydowskich w Oxfordzie, w szczeg6lnosci profesorom Zbigniewowi Pełczyńskiemu i Antoniemu Polonsky ’emu, których życzliwość umożliwiła mi badania archiwalne w Londynie. Publikacja książki była możliwa dzięki wsparciu Instytutu Studiów Politycznych i Komitetu Badań Polonii PAN – współwydawców tomu – oraz Polonia Aid Foundation Trust. Do pani Marii Kotowskiej kieruję podziękowanie za profesjonalne przygotowanie tekstu do druku. Za wszystko inne pragnę podziękować mojej żonie, Beacie, której dedykuję tę książkę.

WSTĘP

“Tworzyliście reprezentację dla ułożenia programów pro futuro, a te stały się bezprzedmiotowe… Obiektu bowiem nie będzie!”
List z kraju do I. Schwarzbarta, 2 XI 19421

Calosc w linku ponizej

Nadzieja_i_zaglada_Ignacy_Schwarzbart_

Kategorie: Polityka, wspomnienia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.