Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 12.1 – 13.1

Wielka Brytania poinformowała o zmianie całego krajowego systemu szczepień, który przejdzie na system izraelski. W ostatnim czasie na prośbę Wielkiej Brytanii, odbyło się szereg konsultacji izraelskich i brytyjskich urzędników ds. zdrowia, w tym rozmowa między brytyjskim ministrem zdrowia Mattem Hancockiem i jego izraelskim odpowiednikiem Juli Edelsteinem.

5


12 stycznia 2021 r.


rano odkryto improwizowany ładunek wybuchowy na jednym z przystanków autobusowych w środkowej części Samarii. Saperzy zneutralizowali bombę. Zapis kamer monitoringu ujawnił, że bombę podrzucono z motocykla, który w nocy przyjechał od strony Nablusu.


Prezydent Donald Trump, republikanin pod presją rezygnacji po tym, jak jego zwolennicy dokonali śmiertelnego naruszenia Kapitolu w zeszłym tygodniu, powiedział, że jest ogromna złość ,ale dodał, że nie chce przemocy.


 Niedawno podpisana umowa na dzierżawę najnowocześniejszego bezzałogowego statku powietrznego (UAV), który został opracowany i wyprodukowany przez Israel Aerospace Industries (IAI) do pomocy w misjach ochrony granic Unii Europejskiej, stanowi ważny krok w wykorzystanie technologii w sferze cywilnej, powiedział dyrektorowi firmy JNS.


Intel ujawnia na targach CES nowe procesory Rocket Lake i Alder Lake wyprodukowane w Izraelu .


W poniedziałek Kneset uhonorował odchodzącego ambasadora USA w Izraelu Davida Friedmana, który kończy swoją kadencję w przyszłym tygodniu.


Starszy doradca Białego Domu, Jared Kushner, rozmawiał z przyszłym doradcą ds.bezpieczeństwa narodowego USA, Jake’em Sullivanem, na temat polityki administracji Trumpa na Bliskim Wschodzie.


Naftali Bennett, przywódca Nowej Prawicy izraelskiej, i szef Związku Narodowego Bezalel Smotrich oficjalnie rozstali się w poniedziałek, po tygodniu doniesień o napięciach między nimi w sprawie kierunku sojuszu Yamina przed wyborami 23 marca.


 Autonomia Palestyńska zatwierdziła stosowanie szczepionki Sputnik-5 COVID opracowanej przez rosyjski Instytut Badawczy Gamaleya Epidemiologii i Mikrobiologii, 


Premier Benjamin Netanjahu usunął we wtorek prezydenta USA Donalda Trumpa ze zdjęcia banerowego swojego konta na Twitterze w pozornym zerwaniu z sojusznikiem politycznym stojącym w obliczu możliwego oskarżenia.


Lider niebiesko-białych Benny Gantz wezwał w poniedziałek przywódców centrolewicy do zjednoczenia, mówiąc, że jest “gotowy poświęcić wiele”, aby zainicjować taki ruch.


Facebook Inc mianował Roya Austina Jr. na wiceprezesa ds. Praw obywatelskich od 19 stycznia, poinformowała w poniedziałek firma zajmująca się mediami społecznościowymi.


Cena na osobę za szczepionki przeciwko koronawirusowi, które Izrael kupił od firm farmaceutycznych Pfizer-BioNtech i Moderna, wynosi 47 dolarów,


Według planu opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia do końca marca Izrael zaszczepi 5,2 mln obywateli przeciwko koronawirusowi.


Sekretarz stanu USA Mike Pompeo planuje publicznie oskarżyć Iran o powiązania z Al-Kaidą w ostatnich dniach prezydentury Trumpa, wynika z poniedziałkowego raportu.


13 stycznia 2021 r.palestyński terrorysta usiłował dźgnąć ostrym przedmiotem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Qalandiya na północ od Jerozolimy. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Lekko ranny został żołnierz policji granicznej. Napastnikiem okazał się 51-letni Palestyńczyk z Nablusu. Użył on do ataku zaostrzony śrubokręt.


Co najmniej 23 członków sił reżimu irańskiego i syryjskiego zginęło w izraelskich nalotach we wschodniej Syrii we wczesną środę, a ponad 28 milicjantów zostało rannych, niektórzy poważnie, według brytyjskiego monitora wojny.


Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały umowę o ruchu bezwizowym, która wejdzie w życie 12 lutego. Minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi powiedział, że “ratyfikacja umowy jest centralnym elementem pełnej i szybkiej realizacji wielu umów, nad którymi obecnie trwają prace z Emiratami, Bahrajnem i Marokiem”.


izraelska policja poinformowała, że w ciągu ostatnich 24 godzin wystawiła 4 584 mandatów za naruszenie przepisów dotyczących koronawirusa.


Pomimo wysiłków przeciwników, Izrael odnotowuje stałą poprawę swojej pozycji dyplomatycznej na całym świecie, z przełomami w stosunkach z państwami arabskimi, Afryką, Azją i Ameryką Łacińską. 


Francja potępiła we wtorek izraelski plan przyspieszenia budowy 800 kolejnych żydowskich domów osadniczych na okupowanym Zachodnim Brzegu w celu scementowania projektów na krótko przed odejściem ze stanowiska prezydenta USA Donalda Trumpa


Syryjska agencja informacyjna SANA poinformowała, że ​​w pobliżu granicy z Irakiem, na pustyni al-Bukamal w prowincji Deir ez-Zor, doszło do nocnego nalotu, ale nie zgłosiła żadnych obrażeń.Obszar ten jest uważany za korytarz lądowy dla irańskiego personelu i broni przewożonych przez Irak do milicji i pełnomocników w Syrii i Libanie.


Izraelski Uniwersytet Bar Ilan podpisał umowę o współpracy akademickiej z Uniwersytetem Medycznym w ZEA, który jest uważany za jedną z wiodących prywatnych uczelni medycznych w regionie. 


W przemówieniu na tydzień przed opuszczeniem urzędu Pompeo potwierdził listopadowy raport New York Times, że zastępca dowódcy Al-Kaidy został zabity w Teheranie zeszłego lata. Raport mówi, że Abdullah Ahmed Abdullah, który posługiwał się pseudonimem Abu Muhammad al-Masri, został zabity przez izraelskich agentów


Maroko i Izrael podpiszą w środę umowy lotnicze – potwierdziło we wtorek biuro ministra transportu Miri Regev.


izraelski fundusz zdrowia Clalit ujawnił, że badania kliniczne wykazały spadek o 33% zachorowalności na COVID-19 wśród osób w wieku powyżej 60 lat w 14 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizera. We wcześniejszych dniach nie odnotowano wyraźnego spadku infekcji. Drugą dawkę otrzymuje się w 21 dni po pierwszej. Około tydzień po otrzymaniu drugiej dawki ma nastąpić 95% odporność na wirusa.


W Waszyngtonie administracja prezydenta Donalda Trumpa rozpada się ale w górzystym regionie Wzgórz Golan w Izraelu budowa miasta o nazwie Trump Heights trwa nieprzerwanie.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. W artykule wymieniono cenę szczepionki Pfizera, 47 USD.

    Gwoli sprostowania, to cena dwóch doz aplikowanych w odstępie 3 tygodni, a nie jednej, jak może sugerować tekst.
    Czym ta cena zastępuje poprzednie spekulacje na Internecie jakoby ta szczepionka kosztowała 60 USD (każda doza 30 USD).

    Trole internetowe już szykują nową teorię antyizraelską według której Żydzi ispychają w dół cenę dolara, aby skorzystać i zapłacić Pfizerowi i Modernie inflacyjną walutą.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.