Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.1 – 31.1


Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały, że w ciągu pięciu miesięcy od normalizacji w sierpniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem wartość wymiany handlowej między oboma krajami wyniosła 1 mld dirhamów (czyli 900 mln szekli lub 272 mln dolarów), w tym import 325 mln dirhamów i eksport 607 mln dirhamów.


30 stycznia 2021 r.


siły bezpieczeństwa Indii oświadczyły, że za piątkowym zamachem bombowym na ambasadę Izraela w Delhi mógł stać Iran.


Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev (BGU) opowiadają się za używaniem muszelek do monitorowania obecnie niewykrytych zanieczyszczeń przemysłowych z fabryk i zakładów odsalania wzdłuż izraelskiego wybrzeża i na całym świecie.Dowódca Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych, gen. Kenneth McKenzie, przybył do Izraela w czwartek, aby spotkać się z wyższymi urzędnikami obrony, aby omówić regionalne priorytety i wyzwania, w tym zagrożenie ze strony Iranu.


Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w czwartek ze swoim izraelskim odpowiednikiem Bennym Gantzem, podczas którego potwierdził zaangażowanie Ameryki w obronę Izraela.


Prestiżowy uniwersytet w Moskwie RANEPA ogłosił, że zwolni profesora Matveyeva, który zaprzeczył Holokaustowi w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.


tysiące lewicowych aktywistów demonstrowało w Jerozolimie, Tel Awiwie i Cezarei, domagając się ustąpienia Netanjahu z urzędu z powodu zarzutów o korupcję. Podczas starć policja użyła armatki wodnej. Aresztowano 5 osób.


Ambasada Izraela w New Delhi była w stanie wysokiej gotowości z powodu otrzymanych „gróźb”, jeszcze zanim mała bomba wybuchła obok ambasady twierdzi ambasador


szefowa służby zdrowia publicznego ministerstwa zdrowia dr Szaron Alroy-Preis powiedziała wieczorem, że ​​istnieją wstępne dowody na to, że szczepionka Pfizera jest mniej skuteczna przeciwko południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu odrzuciło w sobotę wszelkie nowe negocjacje lub zmiany uczestników porozumienia nuklearnego Teheranu z mocarstwami światowymi, po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że wszelkie nowe rozmowy powinny obejmować Arabię ​​Saudyjską.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła w 2 596. W stanie ciężkim jest 1 162 osób (298 pod respiratorami). Zmarło 4 745 osób. Obecnie aktywnych jest 68 864 przypadków. Przeprowadzono około 26 817 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 10,0%.


 premier Benjamin Netanjahu ma udać się do Zatoki Perskiej w połowie lutego na pierwsza oficjalna wizyte izraelskiego przywódcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie,


31 stycznia 2021 r.


rano palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Izraelczyków stojących na przystanku autobusowym w rejonie bloku żydowskich osiedli Gush Etzion w Judei. Izraelski żołnierz postrzelił biegnącego napastnika, który został następnie aresztowany.władze wodne poinformowały, że podczas weekendu poziom wody jeziora Kinnaret wzrósł o 3 cm, osiągając poziom 209,655 metrów poniżej poziomu morza. Na północy kraju nadal spodziewane są lokalne deszcze, które w ciągu dnia będą słabnąć.


Według ministra zdrowia Juli Edelsteina ponad 3 000 000 Izraelczyków otrzymało od niedzieli szczepionkę na koronawirusa, a 1729 000 otrzymało drugą dawkę.


popołudniem izraelski bezzałogowy dron spadł w Strefie Gazy. Armia poinformowała, że nie ma zagrożenia wycieku danych.


Marihuana może zmniejszyć powikłania COVID-19, złagodzić zwłóknienie – badanie Badanie wykazało, że 3 z testowanych szczepów były w stanie zahamować burze cytokinowa i zmniejszyć przyszłe ryzyko rozwoju zwłóknienia płuc.


Były prezydent USA Donald Trump zniósł ograniczenia w sprzedaży zaawansowanych komputerów Uniwersytetowi Ben Guriona w ostatnich dniach jego administracji. Ograniczenia zostały nałożone w 1997 roku z powodu podejrzeń, że uczelnia współpracuje przy badaniach nad reaktorem jądrowym w Dimonie.


izraelscy dziennikarze ujawnili wyłom w barierze bezpieczeństwa, przez który tysiące Palestyńczyków przechodzi na terytorium Izraela. Wyłom znajduje się w rejonie Hebronu w Judei. W pewnej odległości od wyłomu oczekują minibusy, rozwożące Arabów do miejsc pracy. Widać, że jest to stały precedens.


szef sztabu generalnego gen. Aviv Kohavi spotkał się z dowódcą sił międzynarodowych UNIFIL gen. Stefano Del Col. Omówiono sytuację bezpieczeństwa w południowym Libanie, z naciskiem na rolę misji UNIFIL w związku z naruszeniami przez Hezbollah rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 i brakiem działań ze strony libańskiej armii.


 Izraelski Uniwersytet Ariel ogłosił w niedzielę, że przyzna swój pierwszy honorowy doktorat odchodzącemu ambasadorowi USA w Izraelu Davidowi M. Friedmanowi „w uznaniu jego niezwykłego wkładu w dyplomatyczne stosunki międzynarodowe między USA i Izraelem . ”


Katar oświadczył w niedzielę, że przekaże Strefie Gazy 360 mln dolarów do wypłaty w 2021 r., podała państwowa agencja informacyjna QNA.„Dotacja ta będzie przeznaczona na wypłaty wynagrodzeń pracowników, pomoc finansową dla rodzin w potrzebie i obsługę elektrowni” – podał QNA.


Wszystkie wpisy Mariana

TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. „Zniesienie zakazu dostaw z1997 zaawansowanych komputerow do BG University” .

    To Bill Clinton byl Prezydentem USA w 1997 , wiec ten zakaz to jego dzielo.
    Ten sam Clinton zezwolil na sprzedaz Chinom Cray Supercomputers, i olbrzymie postepy Chin w rozwoju broni atomowej i zaawansowanej broni zaczynaja sie wlasnie od tego momentu
    Mimo tych zdradzieckich dla Izraela i Ameryki krokow zalosni Zydzi amarykanscy uwielbiaja Clintona, tak jak pozniej Obame I nienawidza Trupa ktory tylezrobil I dla Izraela I dla Ameryki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.