Polityka

Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


Wśród najbardziej godnych pochwały czynów administracji Trumpa było zlikwidowanie amerykańskiego finansowania UNRWA, organizacji ONZ odpowiedzialnej za zakwaterowanie, żywienie, opiekę zdrowotną i edukację tych, którzy nazywani są „palestyńskimi uchodźcami”. Było kilka powodów zatrzymania setek milionów dolarów amerykańskich środków pomocowych dla UNRWA.

Pierwszym było absurdalne utrzymywanie przez UNRWA (i ONZ), że w odróżnieniu od innych dziesiątków milionów uchodźców po II wojnie światowej, “palestyńscy uchodźcy” mogli – unikatowo – przekazywać status uchodźcy swoim potomkom jako część ich genetycznego dziedzictwa, a więc ich dzieci, wnuki i prawnuki (i tak dalej, do końca świata) są uważani za uchodźców. Jako uchodźcy figurują na listach UNRWA, które nieustannie wydłużają się, kiedy rodzą się nowe pokolenia tych pseudo-uchodźców i wymagają utrzymania. Administracja Trumpa uznała, że pora działać przeciwko czemuś tak absurdalnemu i zacząć naciskać na UNRWA – i ONZ – by przestali traktować “status palestyńskiego uchodźcy” jako dziedziczną cechę genetyczną. Żywiono także nadzieję, że amerykański przykład doprowadzi inne kraje płacące na UNRWA do zakończenia własnych wpłat. Jak dotąd to się jednak nie zdarzyło.


Drugim powodem obcięcia funduszy dla UNRWA był skandal z podręcznikami szkolnymi, które zawsze były pełne antysemityzmu i nienawiści do Izraela oraz podżegania do przemocy. Nawet zwykłe lekcje arytmetyki służyły wychwalaniu terrorystów. “Jeśli Mohammed został skazany na 15 lat więzienia przez syjonistów i odsiedział dwie trzecie tego okrutnego wyroku, przez ile lat pozostanie w więzieniu za obronę praw swojego ludu?


Można mieć nadzieję, że Tony Blinken i Jake Sullivan starannie zbadają najnowszy raport o antysemickich i antyizraelskich treściach w podręcznikach szkolnych UNRWA przed doradzaniem Bidenowi, jaki kurs ma obrać, jako że obecnie sądzi się, iż Biden chce wznowić amerykańskie wypłaty pieniędzy dla UNRWA. Raport o podręcznikach szkolnych UNRWA znajduje się tutaj: Study Finds UNRWA Educational Materials Replete With Antisemitism, Anti-Israel Hate, Incitement [Badanie pokazuje, że materiały edukacyjne UNRWA pełne są antysemityzmu, antyizraelskiej nienawiści, podżegania], „Algemeiner”, 13 stycznia 2021, a wcześniejsze, krótkie doniesienie o nim w Jihad Watch było tutaj.

Nowe badanie edukacyjnego materiału używanego przez UNRWA, który służy palestyńskim uchodźcom pokazało, że ten materiał cechuje antyizraelski i antysemicki rasizm, zachęcanie do terroryzmu i dżihadu oraz odrzucenie pokoju z państwem żydowskim.


Raport organizacji IMPACT-se, która monitoruje programy szkolne, twierdzi, że te treści naruszają wymagania samej ONZ przedstawione przez organizację d/s kultury,  UNESCO — która żąda szacunku dla „innego” i zobowiązania do pokoju oraz zakazuje mowy nienawiści, podżegania i uprzedzeń.


Wbrew tym wymogom, czytamy w raporcie, materiały UNRWA — używane do nauczania 500 tysięcy dzieci — zachęcają do dżihadu, terroryzmu i męczeństwa, i przedstawiają terrorystów jako bohaterów…


Europa jest demonizowana za wyprawy krzyżowe i nie ma żadnej informacji o historii Żydów lub Izraela.  

Choć Żydzi są najbardziej demonizowanym narodem w podręcznikach UNRWA, w duchu równości w sprawie nienawiści podręczniki UNRWA są także narzędziem potępiania innych nie-muzułmanów, włącznie z europejskimi chrześcijanami, za takie przestępstwa jak udział w krucjatach. Marna to pociecha dla Izraelczyków.  

Izrael jest systematycznie demonizowany przy pomocy kłamstw i teorii spiskowych, takich jak fałszywe twierdzenie, że Izrael dąży do zniszczenia meczetu Al-Aksa, zrzuca toksyczne odpady na Zachodnim Brzegu i rabuje palestyńskie starożytne zabytki….

Meczet Al-Aksa jest pod wyłączną kontrolą islamskiego Wakf, który z kolei jest nadzorowany przez Jordanię. Izrael nigdy nie starał się zniszczyć ani w najmniejszym stopniu naruszyć meczetu Al-Aksa. W rzeczywistości Izrael tak troszczy się o uczucia muzułmanów w meczecie, że surowo zabronił jakimkolwiek Żydom, odwiedzającym Wzgórze Świątynne, podchodzenia zbyt blisko wejścia do meczetu. I, żeby nie obrazić muzułmanów, Żydzi na Wzgórzu Świątynnym mają surowy zakaz władz izraelskich zarówno głośnego modlenia się, jak i milczącego powtarzania modlitw.  


Oskarżenie o “toksyczne odpady” jest także kłamstwem. To Palestyńczycy wyrzucają i spalają śmieci, włącznie z elektronicznymi urządzeniami, w Izraelu zaś zbiera się to w celu wydobycia cennych metali, szczególnie miedzi. Również oskarżenie o “rabowanie starożytnych zabytków” jest całkowicie fałszywe. Izrael skrupulatnie utrzymuje i stara się chronić wszystkie wykopaliska archeologiczne, żydowskie, chrześcijańskie i muzułmańskie.  To właśnie Palestyńczycy atakują, podpalają i próbują zniszczyć zarówno Grób Józefa, jak Grób Racheli.  Palestyńczycy raz za razem dokonują szkód, a czasem udaje im się zniszczyć żydowskie miejsca archeologiczne znajdujące się na Obszarach A i B na Zachodnim Brzegu. Celem jest wymazanie historycznych dowodów 3000-letniej obecności Żydów w Ziemi Izraela.

Materiały [szkolne] po prostu wymazują Izrael i Żydów w całości. Nazwa Izraela jest z rzadka wspominana, a mapy regionu pokazują cały Izrael jako „Palestynę”. Żydowska historia w Izraelu i na Bliskim Wschodzie jest niemal całkowicie ignorowana, a Izrael jest oskarżany o próby „judaizacji” tego terenu.

Zatem dzieci w szkołach UNRWA uczą się, że Żydzi nie mają żadnych praw do ziemi swoich przodków i nigdy tam ich nie było. Groteskowo oskarża się Izraelczyków o “judaizowanie” ziemi, na której Żydzi żyli nieprzerwanie przez 3000 lat.

IMPACT-se, który mieści się w Jerozolimie i badał także programy szkolne w Izraelu i w całym regionie, zauważył kilka pozytywnych trendów. Nazwa Izraela jest wspomniana kilka razy więcej niż to, co znaleziono w poprzednich przeglądach; niektóre oszczerstwa usunięto, takie jak bezpodstawne twierdzenie, że Izrael kradnie palestyńską wodę; nie pojawiają się również niektóre wersety koraniczne wzywające do dżihadu….   

Te zmiany są tak minimalne, że ledwo się je dostrzega. Przynajmniej w kilku miejscach pojawia się „Izrael” zamiast „syjonistycznego tworu”. Usunięto kilka najbardziej absurdalnych oskarżeń. Na przykład, oskarżenie, że Izrael “kradnie palestyńską wodę” – kiedy Izrael posyła 10 milionów metrów sześciennych własnej wody do Autonomii Palestyńskiej — zostało wreszcie usunięte z podręczników. Usunięto garść koranicznych wersetów, które wzywają do agresywnego dżihadu, ale wiele znajduje się tam nadal. Fascynujące byłoby dowiedzenie się, czy podręczniki nadal informują podatnych na wpływy uczniów, że muzułmanie są “najlepszym z narodów”, podczas gdy nie-muzułmanie są „najbardziej nikczemnymi ze stworzeń”. Z drugiej strony, fakt, że w ogóle były jakiekolwiek zmiany, należy przyjąć jako znak, że finansowy nacisk administracji Trumpa odniósł skutek i jeśli ten nacisk będzie utrzymany, jeśli Ameryka odmówi finansowania UNRWA, wynikiem może być więcej pozytywnych zmian.  


Byłoby głęboko niepokojące, gdyby administracja Bidena powróciła do wspierania UNRWA i ponownie odkręciła kurek z setkami milionów dolarów amerykańskich swobodnie płynących środków pomocowych w momencie, kiedy nacisk finansowy (zapomnijcie o nacisku moralnym, bo ten nigdy nie miał żadnego wpływu), zaczyna pokazywać pewne (choć niewielkie) rezultaty. Ten nacisk powinien trwać w celu pchnięcia UNRWA w kierunku ważniejszych zmian  w podręcznikach szkolnych niż tych kilka zaledwie kosmetycznych zmian, jakie zrobiono dotąd. Powrót do status quo ante Trumpa, pozwolenie UNRWA na sądzenie, że może bezkarnie kontynuować wpajanie antysemityzmu i nienawiści do Izraela poprzez swoje podręczniki szkolne, będzie zupełnie niepotrzebnym poddaniem się siłom ciemności, które zawsze czają się tuż pod powierzchnią zwodniczej propagandy palestyńskiej.


Unchanged In Its Inculcation of Hate, UNRWA Should Remain Without Aamerican Funding

Jihad Watch, 19 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Hugh Fitzgerald


Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.