Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 7.2 – 8.2


7 lutego 2021 r.prezydent Reuven Rivlin był rano gospodarzem otwarcia izraelskiego Instytutu Prasowego w Beit Hanasi.


o godzinie 7 rano zostały zniesione niektóre ograniczenia po trwającej miesiąc czasu trzeciej ogólnokrajowej blokadzie.


wieczorem minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi i izraelski ambasador przy ONZ Gilad Erdan rozmawiali poprzez łącza internetowe z urzędnikami administracji Joe Bidena, aby dowiedzieć się, jakie jest stanowisko Białego Domu w kwestii orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie Izraela. Wydane później oświadczenie mówi, że ​​Stany Zjednoczone mają głębokie zrozumienie obaw Izraela.


około 1,5 tys. lewicowych aktywistów demonstrowało w Jerozolimie domagając się ustąpienia Netanjahu z urzędu z powodu zarzutów o korupcję.


Organizacje żydowskie krytykują decyzję MTK o wszczęciu śledztwa w sprawie zbrodni wojennych przeciwko Izraelowi


 Siły izraelskie wkroczyły do ​​wioski Ras Karkar w Judei i Samarii , po ataku terrorystycznym na farmie Sde Ephraim, który odbył się wcześniej tego dnia, podało izraelskie wojsko w oświadczeniu.


Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif wezwał w sobotę administrację Bidena do ponownego przyłączenia się do porozumienia nuklearnego i złagodzenia sankcji przed 21 lutego, po czym Teheran zamierza zintensyfikować swoją działalność nuklearną.


Prezydent USA Joe Biden powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone nie zniosą sankcji nałożonych na Iran, aby Republika Islamska powróciła do stołu negocjacyjnego. Podczas wywiadu dla CBS „Face the Nation” przed 55 Super Bowl zapytano go również, czy Iran musi najpierw zaprzestać wzbogacania uranu, i potwierdzająco skinął głową.


Izraelska firma Eco Wave Power ,produkująca energię z fal oceanicznych, zdobyła prestiżową nagrodę Komisji Europejskiej BlueInvest w kategorii People’s Choice


Po raz pierwszy w historii Żandarmerii Wojskowej IDF kobieta została awansowana na stopień pułkownika. Meital Ben Shushan, matka dwojga dzieci z Yokneam w północnym Izraelu, będzie służyć w głównej kwaterze Żandarmerii Wojskowej.


Tajwański program innowacji IP² LaunchPad, który ma na celu nawiązanie współpracy technologicznej między izraelskimi start-upami a przemysłem i środowiskiem akademickim z tego kraju, wybierze 12 firm aby utorować drogę do ich wejścia na Daleki Wschód rynki.


8 lutego 2021 r.


rano w sądzie okręgowym w Jerozolimie rozpoczęło się ostatnie przedprocesowe przesłuchanie premiera Benjamina Netanjahu. Premier jest dopiero drugi raz obecny na przesłuchaniu i formalnie zaprzecza wniesionym przeciwko niemu aktom oskarżenia. Sprawę prowadzą sędziowie Rivkah Friedman-Feldman, Mosze Bar-Am i Oded Szoham.


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu na północy Samarii, w celu aresztowania osoby podejrzanej o działalność terrorystyczną. Podczas aresztowania podejrzany Arab zaczął uciekać, został jednak postrzelony i zatrzymany


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród dzieci wzrosła o 400%. W grudniu odnotowano 1526 infekcji wśród dzieci, natomiast w pierwszym tygodniu lutego liczba takich infekcji wśród dzieci wzrosła do 6000. Nagły wzrost wynika z rozszerzania się mutacji brytyjskiej, która bardziej dotyka dzieci niż pierwotny koronawirus. Większość przypadków wśród dzieci ma lekki lub bezobjawowy przebieg choroby


burmistrz miasta Jawne ogłosił, że personel placówek edukacyjnych nie będzie mógł przychodzić do pracy, jeśli nie zgodzi się na szczepienia lub nie przedstawi negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonywanego co 24 godziny


gabinet bezpieczeństwa narodowego zatwierdził długoterminowy plan finansowania zamówień izraelskich sił powietrznych. Plan obejmuje długoterminową pożyczkę na zakup myśliwców, ciężkich helikopterów transportowych i zaawansowanego uzbrojenia wartego 10 mld dolarów


opublikowano dane mówiące, że w ciągu ostatniego roku izraelska branża cybernetyczna odnotowała ponad 70% wzrost wolumenu inwestycji.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 4 557. W stanie ciężkim jest 1 094 osób (300 pod respiratorami). Zmarło 5 121 osób.


Biden „lekceważy Izrael”, jednocześnie „przytulając się do wrogów takich jak Iran” „To jest naprawdę niebezpieczne”. Tak powiedziała była ambasador USA przy ONZ Nikki Haley


Israel Aerospace Industries (IAI) zaprezentował w poniedziałek swój nowy system nadzoru WASP.Nowy system zapewnia wysokiej rozdzielczości obraz sytuacyjny poruszających się celów w dzień i w nocy oraz w szerokim obszarze zainteresowań


Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o sprawach regionalnych.„Rozmawialiśmy o naszej bieżącej współpracy w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział Netanjahu.


Unia Europejska będzie gospodarzem piątej międzynarodowej konferencji darczyńców dla Syrii w dniach 29-30 marca, poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska, która odbędzie się w Internecie z powodu pandemii koronawirusa.


Nowy raport rzucił światło na systematyczne wykorzystywanie przez Hezbollah infrastruktury cywilnej do ochrony miejsc składowania i wyrzutni rakiet w Libanie.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »


  1. Nowy raport rzucił światło na systematyczne wykorzystywanie przez Hezbollah infrastruktury cywilnej do ochrony miejsc składowania i wyrzutni rakiet w Libanie„
    Kto i jak ma nagłaśniać ten raport na arenie międzynarodowej ??

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.