Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam MerŻydowska społeczność Warki. 

Seminarium w 80. rocznicę wyprowadzenia wareckich Żydów do warszawskiego Getta 21 lutego 1941 r.

Fim z seminarium TUTAJ

Bardzo ciekawe seminarium .Ogladnij / posluchaj


OKNO NA TAMTĄ STRONE

Spektakl poświęcony twórczości Władysława Szlengla – żydowskiego poety, satyryka i publicysty, zmarłego podczas powstania w getcie w 1943 r. Inscenizacja to rodzaj podróży artystycznej przez przedwojenną, pełną szlagierów scenę i ulice Warszawy. Lekka forma kabaretowa stanowi wyraźny kontrapunkt dla czasu okupacji i specyfiki życia artystycznego w getcie.

WIĘCEJ O :  OKNO NA TAMTĄ STRONE

https://fkn.tvp.pl/52364620/okno-na-tamta-strone

Pozdrowienia Jozek Szpilman


Armie Świata: Marynarka Wojenna Szwecji 

Marynarka wojenna Szwecji to przykład bardzo skutecznie wdrożonej taktyki jeża. Szwedzkie siły morskie nie są więc w stanie samodzielnie zniszczyć Wojennomorskowa Fłota. Jednak zaatakowanie Szwedów może się dla Rosjan okazać bardzo kosztowne.

Wiecej TUTAJ


USA i Izrael pracują nad “Strzałą-4”. Celem sa irańskie rakiety?

„Rozwój Arrow 4 wraz z naszymi amerykańskimi partnerami zaowocuje skokiem technologicznym i operacyjnym, przygotowującym nas na przyszłe pole bitwy i ewoluujące zagrożenia na Bliskim Wschodzie i poza nim” – stwierdził minister obrony Izraela Benny Gantz,…

Wiecej TUTAJ


Ruszają wielkie izraelskie zakupy lotnicze

Izrael rozpoczął zapowiadane zakupy statków powietrznych. Na pierwszy ogień poszły samoloty tankowania powietrznego. W ten weekend podpisana została zgoda na pozyskanie dwóch maszyn Boeing KC-46A Pegasus.

Wiecej TUTAJ


PLATFORMY AUKCYJNE KASUJĄ RASIZM

Największy w Polsce serwis ogłoszeniowy OLX i Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ rozpoczęły współpracę w zakresie monitorowania i usuwania ogłoszeń z przedmiotami zawierającymi treści faszystowskie, rasistowskie i ksenofobiczne. W podpisanym porozumieniu obie strony zobowiązały się do wspierania postaw społecznych zgodnych z zasadami prawa polskiego i międzynarodowego, w szczególności Konwencją Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej.

Wiecej TUTAJ


Prof. Friszke: Greniuch nie przyszedł znikąd. Oni stale ocieplają wizerunek faszyzmu

Dorota Wysocka-Schnepf: Czy dymisja pana Greniucha z wrocławskiego IPN zamyka tę
sprawę, jak twierdzą przedstawiciele partii rządzącej, czy tak jak domaga się opozycja –
zdymisjonowany powinien zostać także prezes Jarosław Szarek za to, że powołał neofaszystę
na to stanowisko?

Caly wywiad TUTAJ


„Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie”

W 1942 roku holenderska rodzina przygarnia żydowską dziewczynkę. Po wojnie relacje między nimi ulegają rozluźnieniu, aż nadchodzi do niewyjaśnionego zerwania kontaktów. Bart van Es przedstawia ich niezwykłe losy z wrażliwością, historyczną dokładnością i odwagą….autor wskazuje niechlubne karty z historii kraju, czynny udział wielu Holendrów w prześladowaniach Żydów i kolaboracji. Zyskujemy dzięki temu pełny obraz historii, w której bohaterami są nie tylko szlachetne jednostki, które przyczyniły się do ocalenia setek ludzi, ale też ci, przez których tracili oni życie.

Czytaj więcejTUTAJ


Niemal 40 proc. Polaków za karaniem historyków ujawniających polski współudział w Zagładzie

39 proc. Polaków chce cenzurowania historii polskiego współudziału w Zagładzie i stawiania pod sądem historyków, którzy o nim piszą – wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press. „To efekt narcystycznej tożsamości narodowej” –  komentuje psycholog społeczny, prof. Michał Bilewicz

Wiecej TUTAJ


Marsz linoskoczka

Od sierpnia 2018 r. turecka gospodarka znajduje się na skraju wydolności.

Calosc TUTAJ


Izrael przed czwartymi przedterminowymi wyborami »

23 marca w Izraelu odbędą się czwarte w ciągu dwóch lat przedterminowe wybory parlamentarne (poprzednie miały miejsce 9 kwietnia 2019, 17 września 2019 i 2 marca 2020 r.). Sondaże wskazują, że do 120-osobowego Knesetu może wejść 11–12 ugrupowań (w obecnej kadencji jest ich osiem). 

Calosc TUTAJ


Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową

Ignorując szalejącą korupcję w Autonomii Palestyńskiej (AP), administracja prezydenta Joego Bidena mówi, że przygotowuje się do wznowienia pomocy finansowej dla Palestyńczyków bez stawiania jakichkolwiek warunków.

Wiecej TUTAJ


Bezpieczeństwo BEZ członkostwa w NATO? Szwecja i jej polityka obronna. Wojsko, armia, geopolityka

Szwecja, skonfrontowana z coraz agresywniejszą polityką Kremla, w ostatniej dekadzie stanęła przed dużym wyzwaniem: jak prowadzić politykę bezpieczeństwa i obronną bezaliansowego państwa o ograniczonych zdolnościach wojskowych? Czy dla kraju będącego częścią Zachodu, ale nie NATO, opcja powrotu do neutralności jest realna?


Izrael a COVID-19: problemy pomimo sukcesów

Pomimo trzeciego lockdownu i postępu akcji szczepień styczeń był dla Izraela najcięższym miesiącem od rozpoczęcia pandemii COVID-19. Rozpowszechnienie się brytyjskiej i południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa spowodowało bowiem wysoki przyrost zakażeń wśród niezaszczepionych, przeciążenie szpitali i liczne ofiary śmiertelne. Jednocześnie dzięki wakcynacji szybko zmalała liczba chorych powyżej 60. roku życia.

Calosc Tutaj

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Dziwne te”Wielki Zakupy “.. Istniejace 8 samolotow-tankowcow izraelskich ma okolo 50 lat, wiec ryzykuje rozsypaniem sie ,i to w czasie misjii.
    Zakup 2ch tankowcow Boeinga wystarczy tylko na przelot 4 czy moze nawet 8 F35 do Iranu i z powrotem, wiec dalego niewystaraczajaco.
    To ze Izrael zakupuje 25 F35 to tez niewystrczajaco, nie tylko ze nie bardzo mozna je uzyc przeciwko Iranowi powodu braku pewnego tankowania w powietrzu, ale tez poniewaz ostoja IAF sa f15, ma ich okolo 75.
    Ale maja co najmniej 40 lat, wiec zblizaja sie do konca uzytecznosci z powodu mikropekniec.
    Mialo sie je zastapic F15 Ex, nowa wersj, ale o tym nie ma mowy w zakupach

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.