Uncategorized

GORSZA STRONA MEDALU

Jerzy Klechta


O Polakach wiedzą w Europie więcej niż kilka lat temu.Tak w każdym razie czytamy w sondażach. Ale generalnie wiedzą o nas nie za wiele. Jeszcze niedawno aż 72 proc. Brytyjczyków, 82 proc. Holendrów i 62 proc. Francuzów nie wiedziało nic lub prawie nic o naszym kraju. Ten obraz ciągle się zmienia w związku z pobytem Polaków w tych krajach. Z tym, że nie zawsze jest to zmiana korzystna. Np. w Paryżu (znam to autopsji) nasi rodacy najchętniej okupują plac przez polskim kościołem „na Concorde”. Jest to ekskluzywna dzielnica stolicy Francji. Jednak nie wszyscy nasi rodacy przychodzą tam, aby się pomodlić. Handlują czym się da, piją piwsko i tanie wino okupując schody prowadzące do świątyni.

Mitem jest, że Polacy dają się lubić. Można powiedzieć, że nikt nas nie lubi, bo my lubimy tylko siebie i to nie zawsze. Polacy na Zachodzie zachowują głównie postawę roszczeniową. Jak najwięcej wziąć od innych, samemu nie wiele dając z siebie. Zwłaszcza młoda, obecna emigracja ma smykałkę do robienia interesów, ale niewielkim kosztem. Swego czasu irlandzki dziennik “;Irisch Indepedenten”; opisał historię 36 – letniej Polki, która zrezygnowała z pracy kelnerki i czas poświęciła na wędrówkach po plaży z partnerem i surfingu. Oboje żyją sobie zadowoleni z zasiłku w wysokości 267 euro tygodniowo. To dopiero handlowa głowa!

Polacy są największą grupą imigrantów, która wyłudza zasiłki dla bezrobotnych i inne świadczenia socjalne.Tak dzieje się w większości krajów. We Francji młoda emigracja domaga się nawet darmowego korzystania z istniejących ośrodków polonijnych, zbudowanych przez emigrantów powojennych i solidarnościowych. Chcą korzystać, ale za “;fryko”;, bo im się należy – tak głoszą. Żyć i bawić się na czyiś koszt – czyli życie na skróty. W Belgii na przykład Polacy zakładają jednoosobowe firmy, po to tylko, żeby po trzech miesiącach je zamknąć i wyłudzać minimum socjalne. Są też największą narodową grupą imigrantów przyłapanych na pracy na czarno. Nawet Czesi mają nas również szczerze dość. W przygranicznych miejscowościach Polacy kradną złom i traktory, niszczą boiska i place zabaw, urządzają awantury, od świtu piją wódkę a jak nie mają na nie pieniędzy, to napadają. Polak- pijak i brudas – to jedno z bardziej delikatnych określeń. Polacy obok Romów są najmniej lubiani. Zresztą nie tylko w Czechach. Fatalną opinię mamy w Holandii: Polacy piją, źle parkują samochody, urządzają imprezy o każdej porze dnia i nocy, w każdym dowolnie przez siebie wybranym miejscu i na dodatek zabierają pracę miejscowym. Politycy holenderscy w publicznych wystąpieniach nazywają Polaków polskim tsunami, bandą analfabetów czyli gdybyśmy chcieli powiedzieć po “naszemu”; – hołotą. 

Tak zresztą osobiście określam swoich współplemieńców mieszkających na tzw. inteligenckim (tak kiedyś było, ale się zmyło) Żoliborzu w Warszawie, oczywiście nie wszystkich. Nasi sąsiedzi litewscy jeszcze 10 lat temu uważali nas za bliskich sobie. W 2000 r. tylko 6 proc. nie chciało naszego sąsiedztwa. Dziś nie chce mieszkać w sąsiedztwie Polaków ponad 50 proc. Litwinów.

Od najgorszej strony daliśmy się poznać nawet w dalekiej Islandii. Istnieje tam internetowy portal „Stowarzyszenie przeciwko Polakom”. Czytamy w nim, że Polacy to wschodnioeuropejski motłoch, kłamią i nie chcą się dostosować do obowiązującego prawa. Oficjalne dane policji: 60 proc. przestępstw popełnionych w Islandii przez cudzoziemców jest autorstwa Polaków. Jeszcze gorszą opinię mamy w Wielkiej Brytanii. Anglicy nie lubią Polaków bardziej niż Pakistańczyków, Hindusów i przybyszów z Ghany. Niżej od nas stoją tyko rumuńscy Romowie. O Kanadzie i Polakach w Kanadzie nie śmiem nic negatywnego pisać choćby z przyzwoitości. Zresztą znam osobiście tylko tych na medal.

Krąży dość humorystyczna, choć smutna w istocie opowiastka, dlaczego nasi rodacy zachowują się tak, a nie inaczej. A dlaczego – powiadają rodacy – mamy inaczej się zachowywać? A kto napadł na nas w 1939, kto zburzył Warszawę, kto zbudował obozy koncentracyjne? A dziś to oni żyją lepiej niż my a powinno być odwrotnie. A Czesi? To tchórze, myślą tylko o tym, jak się zadekować i jak skutecznie truć naszą dorodną młodzież legalnie sprzedawanymi narkotykami.

Anglicy to flegmatyczne pedały.

Francuzi żywią się ślimakami.

Finowie produkują telefony, które się psują.

Hiszpanie wciąż tylko jedzą i śpią.

Szwajcarzy są nudni, aż się chce rzygać.

Grecy to oszuści.

Maltańczycy … Właśnie! Za co nie lubimy Maltańczyków? Trzeba tam pojechać, to się dowiemy.

Na liście 30 lubianych nacji Polacy znajdują się na miejscu 18. Ale jest jaskółka: w Europie lubią nas Mołdawianie. Tyle, że tam masowo nie jeździmy.

Kończ waść – wstydu oszczędź! Więc kończę i się wstydzę. Za rodaków. Nie wspomniałem o

Żydach, polskich czy nie-polskich. Danymi statystycznymi nie dysponuję. Wiem jedynie, że choć w Polsce mieszka ich garstka, hasło: “;bij Żyda”; ( i nie tylko) ożywa jak bywało w złych czasach.

Jerzy Klechta


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Osobiscie uwazam,ze jednak chodzi o Polakow,ktorzy “wyrosli na wartosciach” PIS-owskich gdyz z obserwacji fali “unijnej”,ktora wybyla do krajow zachodniej Europy gdy tylko bylo to mozliwe-wynika obraz ciezko pracujacego i sumiennego Polaka.
  Niestety czarne owce sa w kazdym kraju i tylko szkoda,ze psuja ogolny wizerunek.

 2. Nie to ze bronie Polakow, ale na wspomnianej Islandii Polacy sa druga procentowo narodowoscia po Islandczykach, okolo 50% wszystkich obcokrajowcow. Powinno ich byc statystycznie 50% wsrod nie Islandczykow w wiezenich, jest w.g. J.K. 60%, mala roznica.
  Chyba Wlosi lubia Polakow, Zapomniei juz chyba klkanascie lat temu Polacy mieli tam oboz pracy niewolniczej, zwabiali innych Polakow tam i zmuszali do darmowej pracy.
  Takie obozy pracy niewolniczej ,prowadzone przez Polakow , i to kilka razy, odkryto w Anglii, ostatni calkiem niedawno.
  Z drugiej strony, diabli wiedza czy to Polacy z Polski ..Jade kiedys w autobusie, siada obok mnie ciemna dziewczyna w pakistanskiej dlugiej szacie, z hijabem. I zaczyna mowic przez telefon.. Nagle tknelo mnie, co to, rozumiem Urdu ?
  Po chwili zorientowalem sie ze to nie Urdu a polski, Bez akcentu, gramatyczny… Moze ojciec Pakistanczyk, matka Polka
  Chyba zlosci Polakow ze Anglicy moze zaliczaja ja do Polakow..

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.