Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.4 – 2.5


30 kwietnia 2021 r.


Dziesiątki Izraelczyków zginelo zostało i rannych podczas obchodów Lag B’Omer w Meron, co jest określane jako jedna z największych katastrof w czasie pokoju w historii narodu.


 Przywódcy polityczni z całego świata złożyli kondolencje po tragedii w  Lag B’Omer w której zginęło 45 osób, a ponad sto zostało rannych.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił niedzielę 2 maja narodowym dniem żałoby 


Żydowskie, proizraelskie grupy reagują na tragedię Merona w Lag B’Omer: „ Jesteśmy w żałobie ”


Amerykański Komitet Żydowski powiedział, że „nasze serca są ze wszystkimi na obchodach Mount Meron Lag B’Omer w Izraelu”.


Naczelny rabin Pinchas Goldschmidt, przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich, powiedział: „Jesteśmy w szoku i żałobie po katastrofie w Meron


Rada izraelsko-amerykańska stwierdziła, że ​​jest „głęboko zasmucona straszną tragedią przy grobie rabina Szimona Bar Jochaja na górze Meron. 


Prezydent USA Joe Biden powiedział, że rozmawiał w piątek z premierem Benjaminem Netanjahu, aby złożyć kondolencje Biden powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe do pomocy, gdy Izrael reaguje na swoją najgorszą w historii cywilną tragedię


Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas złożył kondolencje w liście wysłanym do prezydenta Reuvena Rivlina w związku z katastrofą pod Mount Meron,


Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w piątek z ministrem spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi po katastrofie na Mount Meron.„Rozmawiałem dziś rano z izraelskim ministrem spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi, aby przekazać moje najgłębsze kondolencje za ofiary śmiertelne ofiar tragedii na Mt. Meron ”-


Ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych i ONZ Gilad Erdan „Jestem głęboko poruszony wylewem wsparcia ze strony naszych przyjaciół w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie – od prezydenta Bidena, który zaoferował pomoc, po wielu ambasadorów w Stanach Zjednoczonych i ONZ, którzy wysłali swoje kondolencje. Wasze wsparcie dla Państwa Izrael jest naprawdę krzepiące i dziękujemy za to, że staliście po naszej stronie w tym trudnym czasie ”-


 Minister obrony Benny Gantz zarządził w piątek rozmieszczenie Dowództwa Frontu Wewnętrznego IDF w celu wzmocnienia i pomocy jednostkom już działającym we współpracy z lokalnymi władzami.Zdecydowano, że służby bezpieczeństwa pomogą w logistyce ewakuacji, transportu i pogrzebów.


Król Jordanii i sojusznicy z Zatoki Perskiej, przesyłają kondolencje


1 maja 2021 r.


Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania oświadczyły w piątek, że są rozczarowane decyzją prezydenta Palestyny ​​Mahmouda Abbasa o odroczeniu wyborów parlamentarnych zaplanowanych na maj i wezwały go do szybkiego wyznaczenia nowej daty


minister wywiadu Eli Cohen powiedział : „Złe porozumienie spowoduje, że cały region pogrąży się w wojnie. Każdy, kto szuka krótkoterminowych korzyści, powinien pamiętać o perspektywie długoterminowej. Izrael nie pozwoli Iranowi na zdobycie broni nuklearnej. Iran nigdzie nie ma immunitetu. Nasze samoloty mogą dotrzeć do każdego miejsca na Bliskim Wschodzie – a na pewno do Iranu.”


Paryż wkrótce nazwie ulicę imieniem Sarah Halimi, powiedziała burmistrz Anne Hidalgo pośród protestów dotyczących sposobu traktowania zabójstwa przez władze.


.ministerstwo zdrowia przygotowuje się do radzenia sobie z nadchodzącym ponownym pojawieniem się węży w maju, kupując antidotum, które przeciwdziała jadowi dwóch najpopularniejszych rodzajów węży w Izraelu.


izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło zorganizowanie na Ukrainie defilady z okazji rocznicy utworzenia nazistowskiego oddziału dywizji SS „Galicja”. „Ministerstwo spraw zagranicznych jest zaniepokojone wieczorną defiladą, która odbyła się w centrum Kijowa z okazji utworzenia dywizji SS Galicja. Jednostki SS Waffen brały udział w jednych z najgorszych zbrodni, jakie miały miejsce podczas Holokaustu.


Premier Kanady Justin Trudeau wydał w sobotę oświadczenie w sprawie tragedii pod Mount Meron Israel, która pochłonęła dziesiątki ofiar, w tym dwóch Kanadyjczyków.„Z wielkim szokiem i smutkiem dowiedziałem się o śmierci dwóch Kanadyjczyków podczas tragedii podczas obchodów Lag BaOmer na górze Meron” W imieniu wszystkich Kanadyjczyków Sophie i ja składamy najgłębsze kondolencje rodzinie i przyjaciołom wszystkich, którzy stracili ukochaną osobę na Mount Meron, i życzymy szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia rannym osobom


To cud, że tragedia czwartkowej nocy w kompleksie na górze Meron nie została powtórzona w innych zatłoczonych obszarach uroczystości Lag BaOmer, według zastępcy burmistrza Jerozolimy Yossi Daitsh.


Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, przesłał swoje „szczere wyrazy współczucia” prezydentowi Izraela Reuvenowi Rivlinowi w liście w sobotę.


Berlin zakazał corocznego marszu antyizraelskiego Dnia Quds w tym roku, po raz pierwszy miasto wystąpiło przeciwko temu wydarzeniu, odkąd stało się ono lokalną tradycją w 1996 roku.


2 maja 2021 r.


Narodowy dzien żałoby 


Twarze ofiar piatkowej katastrofy.


Straż Knesetu opuszcza izraelskie flagi do połowy

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.