Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 7.5 – 8.5


7 maja 2021 r.


członkowie Religijnej Partii Syjonistycznej rozłożyli namiot jako swoje tymczasowe biuro w dzielnicy Szeik Jarrah (żydowska nazwa to Szimon Hatzadik) we wschodniej Jerozolimie. Do prowokacji doszło w miejscu, w którym muzułmanie spotykają się wieczorem na posiłki po całodziennym poście podczas świętego miesiąca Ramadan.


do Strefy Gazy dotarło 10 mln dolarów pomocy humanitarnej z Kataru, które od jutra zaczną być przekazywane 10 tys. potrzebujących rodzin


izraelska policja graniczna zatrzymała w nocy palestyńską terrorystkę, która usiłowała wejść z ukrytym nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. 27-letnia kobieta przyznała się, że planowała zaatakować modlących się Żydów.


​​Islamski Dżihad wezwał swoich zwolenników do przeprowadzenia ataków terrorystycznych na Zachodnim Brzegu w przeddzień Dnia Jerozolimy w przyszłym tygodniu.


jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi powiedział, że “zaprzeczanie palestyńskich praw w Jerozolimie to igranie z ogniem”.


3 palestyńskich terrorystów otworzyło ogień do izraelskich żołnierzy przed bazą wojskową przy Salam w północnej części Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 2 napastników i raniąc trzeciego.


Kanadyjski federalny sąd apelacyjny uchylił decyzję sądu niższej instancji, która zakazywała etykiet „Produkt Izraela” win produkowanym w Judei i Samarii.

Szef Mosadu odwiedza Bahrajn, aby omówić kwestie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie


o tragedii na górze Meron w Izraelu w zeszłym tygodniu, przywódca większości w Senacie,  Chuck Schumer,  odwiedził rodziny w Nowym Jorku, które straciły ukochaną osobę, aby złożyć kondolencje, gdy siedzą w sziwie


Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, .Przywódcy omówili ostatnie wydarzenia w regionie północnym i inne kwestie regionalne.


Stany Zjednoczone są gotowe „zrobić wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że Iran nie otrzyma broni jądrowej”, jeśli pośrednie rozmowy w Wiedniu w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego nie przyniosą rezultatów, powiedział w czwartek wysoki urzędnik Departamentu Stanu.


Francja – Trzech członków grupy neonazistowskiej aresztowanych we wschodniej Francji pod zarzutem planowania ataku na lożę masońską


Specjalni wysłannicy do walki z antysemityzmem z 22 krajów, a także przedstawiciele społeczności żydowskich w 45 krajach zebrali się we wtorek, aby omówić metody zapobiegania i reagowania na nienawiść.


8 maja 2021 r.


Jedyna koszerna piekarnia w San Francisco trafiła na pierwsze strony gazet w związku z zatrudnianiem byłych więźniów.


 Klip wideo przedstawiający kopułę Kapitolu USA w Waszyngtonie eksplodującą po scenach marszu wojsk Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i wystrzeleniu pocisku został pokazany w irańskiej telewizji państwowej


Tony sprzętu medycznego przekazanego przez Izrael dotarły w piątek do Indii, gdzie system opieki zdrowotnej załamuje się na fali odradzających się zakażeń koronawirusem.Samolot indyjskich sił powietrznych, który wystartował z lotniska Ben Gurion, był drugim transportem tygodnia, a kolejne przesyłki mają zostać wysłane w najbliższych dniach.


podczas uroczystości zakończenia Ramadanu na terenie meczetu al-Aksa zgromadziło się około 75 tys. muzułmanów. W trakcie modlitw nad meczetem wzniesiono flagę Hamasu


Rząd brytyjski ogłosił w piątek „pierwszy niepewny krok” w kierunku wznowienia podróży międzynarodowych, mówiąc, że obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli odwiedzać kraje, w tym Izrael, Portugalię i Islandię bez konieczności poddawania ich kwarantannie po powrocie.


izraelska policja poinformowała, że ​​”oddziały policyjne zaczęły stosować środki kontroli zamieszek, próbując przywrócić porządek po gwałtownych zamieszkach na Wzgórzu Świątynnym, podczas których setki podejrzanych osób zaczęło rzucać kamieniami, butelkami i innymi przedmiotami w policjantów.


przywódca Islamskiego Dżihadu, Ziad Nahala zagroził Izraelowi po starciach w Jerozolimie. “Niemożliwe jest milczenie na temat tego, co dzieje się w Jerozolimie – wróg musi spodziewać się odpowiedzi w każdej chwili.”

Ogromny pożar wybuchł w południowo-zachodnim Iranie, mieście Bushehr, w pobliżu jedynej działającej elektrowni atomowej Republiki Islamskiej


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym obwinił Izrael za trwające starcia w Jerozolimie. Powiedział, że “społeczność międzynarodowa musi wziąć na siebie odpowiedzialność i powstrzymać tę agresję”.


rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jalina Porter powiedziała, że Waszyngton jest “głęboko zaniepokojony zwiększonym napięciem w Jerozolimie.


Rzecznik wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka Rupert Colville skrytykował Izrael za planowane eksmisje Arabów w dzielnicy Szejk Jarrah we wschodniej Jerozolimie,


Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o kolejnym wzmocnieniu Dywizji Judei i Samarii. Prawdopodobnie na terytoria palestyńskie skierowane zostaną dwa bojowe bataliony piechoty.


najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał Palestyńczyków do “walki z nikczemnym reżimem Izraela. Zwalczanie tego reżimu jest publicznym obowiązkiem”. Przywódca libańskiego Hezbollahu Hassan Nasrallah wezwał grupy oporu w Strefie Gazy do przyłączenia się do walki Palestyńczyków we Wschodniej Jerozolimie.


podczas uroczystości zakończenia Ramadanu na terenie meczetu al-Aksa zgromadziło się około 75 tys. muzułmanów. W trakcie modlitw nad meczetem wzniesiono flagę Hamasu.


Dziesiątki Arabów brutalnie zaatakowało żydowskie rodziny idące w sobotę do synagogi.


szef sztabu generalnego gen. Aviv Kohavi odbył konsultacje na temat sytuacji bezpieczeństwa w Jerozolimie. Po spotkaniu polecił poczynić przygotowania na wypadek dalszej eskalacji i wzmocnić siły bezpieczeństwa w mieście. Dzisiaj wieczorem rozpoczyna się izraelski Dzień Jerozolimy i muzułmańska noc Lajlat al-Qadr (najważniejsza noc miesiąca Ramadan). Na środę przypada Id al-Fitr, czyli koniec Ramadanu. Na piątek przypada ustanowione przez Iran święto Dnia Quds (Jerozolimy), a na sobotę palestyński Dzień Nakby, którym Palestyńczycy upamiętniają “katastrofę” ustanowienia Izraela.


 Rząd kanadyjski powiedział w czwartek, że nie weźmie udziału w nadchodzących wydarzeniach z okazji 20. rocznicy sponsorowanej przez ONZ konferencji antyrasistowskiej, na której Izrael został poddany krytyce.


Australia dołącza do Stanów Zjednoczonych w bojkotowaniu konferencji ONZ w Durbanie na temat rasizmu, znanej jako gniazdo zjadliwego antysemityzmu.


28 dnia miesiąca Iyar, który przypada w tym roku 9-10 maja, Izrael świętuje zjednoczenie Świętego Miasta w wojnie sześciodniowej i oddaje cześć poległym, którzy oddali za to życie  

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.