Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 29.5 – 30.5


Prezydent Joe Biden wydał nowe oświadczenie, podkreślając wzrost antysemityzmu w ostatnich tygodniach i wzywając do jego natychmiastowego zakończenia.


Grupa 500 pracowników Amazona prosi kierownictwo firmy o wyrażenie wsparcia dla Palestyńczyków i zerwanie kontraktu z Izraelskimi Siłami Obronnymi, poinformował we wtorek The Verge . Firma zatrudnia obecnie ponad 1,3 miliona osób na całym świecie.Nowe podręczniki szkolne Kataru gloryfikują Hamas, odrzucają pokój między Izraelem a państwami arabskimi


Egipt powiadomił grupę terrorystyczną Hamasu, że Izrael twierdzi, aby wszelkie długoterminowe negocjacje w sprawie rozejmu obejmowaly temat wymiany więźniów między stronami, zgodnie z sobotnim raportem.


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi udał się rano do Egiptu, gdzie spotka się ze swoim egipskim odpowiednikiem Sameh Szoukry. Celem podróży było zacieśnienie więzi izraelsko-egipskich i omówienie zawieszenia broni z Hamasem. Jest to pierwsza wizyta izraelskiego ministra spraw zagranicznych w Egipcie od 13 lat.Natomiast szef egipskiego wywiadu gen. Abbas Kamel udał się do Izraela, aby spotkać się z premierem Benjaminem Netanjahu, a następnie z palestyńskim przewodniczącym ​​Mahmoudem Abbasem i przedstawicielami Hamasu.


Maccabi Haifa FC został mistrzem Izraela w piłce nożnej


ponad 250 osób wzięło rano udział w 7-kilometrowym „Wyścigu Pokoju” w Tel Awiwie i Jaffie. Ta sportowa inicjatywa miała na celu poprawę współistnienia Żydów i Arabów obok siebie w Izraelu. Po zakończeniu wyścigu uczestnikom zapewniono specjalne śniadanie w stylu izraelsko-arabskim, muzykę na żywo i zimne piwo.


10 ciezko chorym pacjentom z COVID, którym podano izraelski lek, opuszcza szpital w ciągu jednego dnia


Izraelska operacja „Strażnik Murów”, przeprowadzona ostatnio w Strefie Gazy, była pierwszą wojną opartą na sztucznej inteligencji. Wysoki oficer izraelskiego wywiadu powiedział: „Po raz pierwszy sztuczna inteligencja była kluczowym elementem i wzmacniaczem naszej siły użytej w walce z wrogiem. Była to pierwsza tego typu kampania dla Sił Obronnych Izraela. Wdrożyliśmy nowe metody działania i wykorzystaliśmy osiągnięcia technologiczne, które były mnożnikiem siły całych Sił Obronnych Izraela.”

Wiecej TUTAJ


lider partii politycznych Nowej Prawicy i Jaminy, Naftali Bennett, ogłosił popołudniem sformowanie koalicji rządowej z liderem partii Jesz Atid, Jairem Lapidem. Bennett będzie pierwszym premierem do września 2023 r., po czym Lapid przejmie urząd premiera do końca kadencji w listopadzie 2025 r.


Premier Benjamin Netanjahu spotkał się w niedzielę w swoim biurze w Jerozolimie z kandydatką na prezydenta Miriam Peretz, przed środowymi wyborami w Knesecie.Netanjahu spotka się w poniedziałek z przeciwnikiem Pereca, prezesem Agencji Żydowskiej Izaakiem Herzogiem.


Izrael rozpoczyna rozwój pocisków Arrow 4. Dzięki ulepszonym zdolnościom przechwytywania system obrony przeciwrakietowej będzie chronić Izrael przed przyszłymi zagrożeniami.


Izraelsko-arabsko-palestyński wieczór poświęcony technologii wnosi cień nadziei do napiętych więzów Jerozolimskie wydarzenie technologiczne, którego gospodarzem jest fundusz venture fund JVP, ktory zgromadzil 60 przedsiębiorców z Jerozolimy, Strefy Gazy,Nablusa, Rahatu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Minister finansów Israela Katz powiedział w niedzielę działaczom rządzącego Likudu, że chcąc zapobiec upadkowi partii, zasugerował tymczasowe odejście premiera Benjamina Netanjahu, aby umożliwić utworzenie prawicowego rządu.


Po raz pierwszy od I wojny światowej niemieckie wojsko ma mianować naczelnego rabina. To posunięcie, inicjatywa niemieckiej minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, ma służyć zarówno setkom Żydów w niemieckim wojsku, jak i zwalczać antysemityzm. Obecnie w armii kraju służy około 300 niemieckich Żydów.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.