Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.9 – 5.9Agencja Żydowska poinformowała, że populacja Żydów na całym świecie wzrosła do 15,2 mln (rok temu 15,1 mln), z czego 6,9 mln mieszka w Izraelu i 6 mln w Stanach Zjednoczonych. Powyższe liczby obejmują tylko te osoby, które określają się jako Żydzi i nie identyfikują się z żadną inną religią


palestyńskie frakcje poinformowały wysłannika Kataru Mohammada al-Emadi, że nie zaakceptują żadnego udziału Izraela w przekazywaniu pomocy finansowej potrzebującym rodzinom w Strefie Gazy.


kilka palestyńskich grup wezwało do przeprowadzania międzynarodowego dochodzenia w sprawie śmierci 3 Palestyńczyków w tunelach przemytniczych między Strefą Gazy a Egiptem. Oskarżono przy tym egipską armię o wtłoczenie toksycznego gazu do podziemnych tuneli przemytniczych w rejonie Rafah


komisarz generalny UNRWA, Philippe Lazzarini, podczas przesłuchania przed komisją spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyznał, że palestyńskie podręczniki szkolne zawierają treści antysemickie i gloryfikację terroryzmu. Unia Europejska jako największy darczyńca UNWRA, w czerwcu zaczęła rozważać, czy uzależnić pomoc dla systemu szkolnego Autonomii Palestyńskiej od “pełnego przestrzegania standardów UNESCO w zakresie pokoju, tolerancji, współistnienia


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie placówki osadniczej Evyatar w środkowej części Samarii. Podpalano opony i rzucano kamieniami oraz bombami zapalającymi w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało około 80 Palestyńczyków.


eksperci z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie powiedzieli, że ostatni wzrost zdiagnozowanych przypadków COVID-19 w Izraelu wynika z większej liczby testów wykonywanych wśród dzieci szkolnych, i nie odzwierciedla rzeczywistego wzrostu zachorowalności.


Premier Izraela Naftali Bennett był gospodarzem wirtualnego spotkania przywódców Konferencji Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich w piątek rano podczas półgodzinnej rozmowy obejmującej szereg tematów.


Centrum Simona Wiesenthala dołączyło do międzywyznaniowych organizacji praw człowieka, proszac prezydenta USA Joe Bidena o zatrzymanie wojsk amerykańskich w Iraku.


Prezydent Issac Herzog spotkał się w zeszłym tygodniu z królem Jordanii Abdullą II w Ammanie na zaproszenie króla w celu rozmów na temat regionalnych kwestii strategicznych i dwustronnych.


Prezydent Iranu Ebrahim Raisi powiedział w sobotę, że Iran jest gotowy do rozmów z mocarstwami światowymi w celu ożywienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku, ale nie pod „presją” Zachodu, dodając, że Teheran dąży do negocjacji prowadzących do zniesienia sankcji USA.


Premier Naftali Bennett powiedział w piątek, że nie spotka się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem, ponieważ Palestyńczycy apelują do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o zbadanie Izraela w sprawie możliwych zbrodni wojennych.


Omar bin Laden, syn arcyterrorysty Osamy bin Ladena , przeprosił za czyny swojego ojca i powiedział, że planuje odwiedzić Izrael wraz z żoną.


Izrael pokonał Austrię 5:2 w meczu eliminacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w sobotni wieczór. Wynik daje Izraelowi drugie miejsce w grupie po rozegraniu pięciu meczów. We wtorek zmierzy się z liderem grupy F, Danią.


Izrael powinien rozpocząć przygotowania do ostatecznego wprowadzenia czwartej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, powiedział w sobotę krajowy koordynator ds. pandemii, nie precyzując, kiedy może to nastąpić.


rząd postanowił nie wprowadzać dodatkowych ograniczeń epidemiologicznych na czas wielkich świąt. Przy modlitwach zalecano odmawianie ich na zewnątrz. W synagodze, przy obecności więcej niż 50 osób, wymagane jest przedstawienie zielonego paszportu.


Po zaledwie dziesięciu latach IDF wycofuje „futurystyczny” karabin Tavor Izraelskie wojsko zacznie przestawiać brygady obecnie używające tej broni na amerykański karabin M4 „flat-top”.


Stany Zjednoczone są gotowe uzbroić się w cierpliwość wobec Iranu w negocjacjach dotyczących powrotu do Wspólnego Kompleksowego Planu Działania, ale „nie mogą czekać w nieskończoność”, według specjalnego przedstawiciela USA ds. Iranu Roberta Malleya .


Izrael zezwoli małym zagranicznym grupom wycieczkowym z wybranych krajów na wizytę od 19 września w ramach pilotażowego programu, aby pobudzić turystykę, powiedział w niedzielę rząd.


Minister spraw zagranicznych Yair Lapid poleci do Moskwy na spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem po zakończeniu obchodów Rosz Haszana w środę wieczorem, ogłosił w niedzielę jego urząd.


Gdy Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio zbliżają się do końca, Izrael przywiezie do domu imponujące dziewięć medali, w tym sześć złotych, potrojenie zdobytych medali z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio w 2016 roku i najwięcej złotych medali, jakie zdobył od igrzysk w 1988 roku.


Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. ml:
  Żydzi nie mieszkają w osiedlach mniejszości jako reguła, bo warunki życia w osiedlach żydowskich są lepsze. Ale są wyjątki, jak Abu Gosh ( historyczne Kiryat Anavim). Żydzi prowadzą stamtąd wiele interesów, niektórzy tam mieszkają.
  W 2007 wójt wsi Salim Jaber zaprosił do wsi ”każdego, niezależnie od religii i rasy”. Wieś, dzisiaj już miasteczko jest wyjątkowo bogata, nawet na standardy izraelskie, dzięki kwitnącym interesom i turystyce żydowskiej.

  Historycznie, członkowie plemienia pochodzą z Kaukazu, sprowadzeni przez Sułtana Sulejmana w 15 wieku. aby kontrolowali przejazd do i z Jerozolimy. Oczywiście nie są etnicznymi Arabami.

  Poza tym sojusz strategiczny z mniejszościami jeszcze nie znaczy intymność. Daleko od tego. Bo to ani nie wspólne wychowanie dzieci, ani małżeństwa między narodami. Przesadziłeś z żądaniem. Tutaj każdy naród ma swoich kapłanów i swoich świętych. Nie chcą i nie mogą się mieszać. To też powód że Izrael nie chce ślubów cywilnych, ale także mniejszości w granicach Izraela tego nie chcą.
  Obrona wspólnych interesów nie znaczy jeszcze miłość.

 2. MEF : ” A z tych narodów tylko jeden jest wrogiem, reszta szuka wspólnoty i ochrony u Żydów”
  Czyzby ? Ochrony, tak, ale za nic nie pozwola np. Zydom mieszkac w ich wioskach i miasteczkach

 3. Powtarzam do znudzenia, pod każdym artykułem o demografii Żydów, Izraela i Arabów że statystyki są błędne i całkiem nie przypadkowo. Czynniki antysyjonistyczne osiągają dwa cele stosując manipulacje danymi:
  Pierwszym celem jest jest pokazanie że żydostwo Diaspory, a szczególnie amerykańskie, są dalej przywódcami narodu, a nie jakiś Izrael, bo żydostwo Diaspory dalej góruje mimo ujemnego przyrostu naturalnego Diaspory i potężnego przyrostu naturalnego Żydów izraelskich.
  A drugim celem jest pokazanie że Izrael przegrywa w wyścigu demograficznym przeciw Arabom palestyńskim, czyli “Żydzi ratujcie się kto może, bo Arabowie górą”.

  A jak robi się taką tendencyjną statystykę?
  Żydów izraelskich liczą według definicji halachicznej, czyli według wyznania, ale Żydów amerykańskich według deklaracji. Czyli , Żydzi amerykańscy to naród żydowski a Izraelczycy – sekta ultraortodoksyjna.

  Już nikogo nie pytając, Arabów izraelskich liczą się jako grupę etniczną, którą nie są. To złudzenie optyczne które jest spowodowane wiarą że każdy kto mówi po arabsku jest Arabem. Czerkiesi, Ormianie, Druzowie, Maronici i jeszcze wiele grup etnicznych w Izraelu mówią po arabsku. Nawet Szomronim, Samarytanie, mówili po arabsku do niedawnych pokoleń.
  Te grupy nie żenią się z innymi grupami. Nawet Beduini nie żenią się z z innymi Arabami.
  Innymi słowy Arabowie izraelscy nie są narodem, ale narodami. A z tych narodów tylko jeden jest wrogiem, reszta szuka wspólnoty i ochrony u Żydów. Nietrudno zgadnąć jaka to ta wroga grupa etniczna: muzułmanie sunnici, około 1.5 mln obywateli w Izraelu.

  Ilu byłoby takich Żydów według deklaracji w Izraelu, gdyby ich organizatorzy tych sond zapytali?
  Około 400-500 tys. To niektórzy imigranci i ich potomkowie z byłego imperium sowieckiego. Mówią po hebrajsku, służą w wojsku i znajdują się wszędzie w codziennym życiu Izraela. Rabinat nie uznaje ich jako Żydów ale ci nie chcą poddać się konwersji ortodoksyjnej, bo są przeważnie ateistami. Większość Izraelczyków widzi w nich pełnych wspólników godnych zaufania.
  Ale można z łatwością przeprowadzić ich konwersję przez rabinów narodowo -religijnych, którzy też są ortodoksami.
  Spodziewam się że taką reformę przeprowadzi koalicja Bennetta. To jedyna pozytywna kontrybucja której spodziewam się od triumwiratu Bennett – Lapid-Ganz.

  Sumując dane:
  1. Żydów izraelskich, według deklaracji, jest około 7.3-7.4 miliona, a nie 6.9 mln. To prawie połowa żydostwa diaspory i już przynajmniej 10 lat ją dominująca. Z około 8 mln Diaspory, tylko około 30% ma rozsądny przyrost naturalny. Reszta stoi w obliczu ekstynkcji jako żydostwo. Mieszane małżeństwa, niska dzietność i ( całkiem zrozumiała) chęć skończyć z tym zbędnym judaizmem którego i tak nie praktykują.

  2 W Izraelu sprawa wygląda dobrze: Żydzi izraelscy stoją na czele koalicji narodów przyjaznych wobec jednego wrogiego. Prawie 8 milionów w tej koalicji wobec około 1.5 mln muzułmanów sunnickich. Kiedyś było gorzej: w latach 80 na każde dziecko muzułmańskie rodziło się dwoje dzieci żydowskich. W 2021 rodzi się już prawie czworo na każde dziecko muzułmańskie.

  Jest powód do optymizmu,wbrew sugestiom zmanipulowanych sond.

 4. Dlaczego IDF wycofuje domowy Tavor karabin i zastsepuje go amerykanskim M4 ?!

  Przeciez Tavor byl specjalnie wybrany , lata temu, jako lepsza alternatywa do wlasnie M4 :

  Niezacina sie tak czesto, bardziej odporny na kurz
  Bardziej zbalansowany, latwiej uzywac
  Krotszy, wiec bardziej przydatny w warunkach polowych

  Teraz z powrotem ? Co sie za tym kryje ??

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.