Isaac Herzog

Wszyscy tęsknimy za dobrem. Ale nie wystarczy na to tęsknić – musimy to zrobić.
Hebrajski rok 5782, który ma się rozpoczal, jest rokiem szmita. Raz na siedem lat ludowi Izraela nakazuje się pozwolić ziemi i ludziom odpocząć.. A kto wie, jak bardzo potrzebujemy krótkiej przerwy po trudnym roku, który przeżyliśmy.
W zeszłym roku koronawirus okazał się bardziej uparty, niż sądziliśmy, i nadal odbierał życia i przyćmiewał nasze powitalne rutyny na poziomie ekonomicznym, społecznym, rodzinnym, osobistym i ludzkim. W ubiegłym roku nasi wrogowie nadal testowali naszą determinację w obronie naszych granic i naszych obywateli, a szalejące elementy wśród nas grożą podpaleniem naszej wspólnej tkanki życia, którą nadal rozwijamy dzięki ciężkiej pracy.
I pomimo wszystkich wyzwań, jakie narosły w tym roku – udało się. IDF i inne siły bezpieczeństwa chronią nasze granice z północy na południe i pracują dzień i noc, aby zapewnić spokój na naszych ulicach. Nasi strażacy dzielnie bronią naszej natury i społeczności przed szalejącymi pożarami, a zespoły medyczne są zajęte podawaniem szczepionek i dbaniem o ochronę nas przed wirusem, a także zapewnienie tym, którzy zarazili się nim, jak najlepszej opieki. Jeszcze kilka tygodni temu nasi sportowcy zdobyli złote medale olimpijskie i przynieśli nam międzynarodową dumę.
Przede wszystkim kryzysy, które nas spotkały w tym roku, po raz kolejny udowodniły, że łączące nas więzi są głębsze i silniejsze niż siły, które starają się je rozerwać lub osłabić. Że w chwili prawdy każdy mieszkaniec Izraela, bez względu na pochodzenie i światopogląd, ma moc niwelowania sporów, łączenia rąk i wspólnej pracy nad przezwyciężaniem trudności i budowaniem modelowego społeczeństwa i kwitnącego kraju.
W jednym ze swoich najpiękniejszych wierszy Leah Goldberg pisze: „Co roku ziemia się odnawia / bieleje, a cytrusy złociste / Każdego roku rodzi się wiele osób / Do łez i do śmiechu, do jedności i nienawiści / Jest ktoś, kto chce tylko dobra – także w tym roku”.
Również w tym roku pragniemy, aby przeminął stary rok i jego przekleństwa, aby został zastąpiony nowym i jego błogosławieństwami. Również w tym roku prosimy tylko o dobro. Ale ten rok shmita wymaga introspekcji. Sprawia, że myślimy o tym, że nie wystarczy tęsknić za dobrem – trzeba działać. Czynić dobro.
Niech ten nowy rok będzie dla nas dobry. Niech w kraju będzie cicho, a my nauczymy się wyzbyć wewnętrznych sporów, rywalizacji i gniewu, podnieść wzrok i zobaczyć, że właściwie nie jesteśmy tak daleko od siebie, że dzieli nas tylko uścisk dłoni. Bo w końcu wszyscy prosimy i tęsknimy za dobrem i oczywiście zdrowiem. Niech tak będzie.
Razem możemy zbudować dom dla nas wszystkich
Kategorie: Uncategorized