Uncategorized

Najciekawsi Żydzi 5782


Davida M. Weinberg

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Tradycją Rosz Haszana stało się publikowanie przez gazety list „najbardziej wpływowych” lub „najwybitniejszych” Żydów. Listy to potpourri bogatych, znanych z popkultury i dobrze zorganizowanych, obok czołowych polityków tamtych czasów. To mnie rozczarowuje.

Dlatego bez żadnego rankingu zachęcam do zwrócenia uwagi na te dziesięć osób w nadchodzącym roku:

Rabin dr Elie Abadie:  Przeniesiony z Nowego Jorku do Dubaju, rabin Abadie jest starszym rabinem Żydowskiej Rady Emiratów i Stowarzyszenia Społeczności Żydowskich Zatoki Perskiej. Fakt, że takie pozycje istnieją teraz, w następstwie Porozumień Abrahamowych, jest cudowny. Abadie reprezentuje judaizm w jego intelektualnym i duchowym najlepszym wydaniu zarówno dla Żydów z Zatoki Perskiej, jak i Arabów.

Aliza Bloch:  Nowa burmistrz Bet Szemesz jest doświadczonym pedagogiem, który zmierzył się z biednym, źle zarządzanym i podzielonym miastem, które jakoś odwraca. Nawet zagorzałe i wojujące frakcje charedich w mieście nauczyły się doceniać jej przywództwo. Oni również odniosą korzyści, jeśli Bloch będzie mógł wprowadzić do miasta więcej firm z branży high-tech.

Rachel Heber:  Od czasu przedwczesnego odejścia z powodu korony jej świętego męża, rabina Jeszajahu Hebera, rabbanit Heber zdecydowanie przejął stery założonej przez siebie organizacji non-profit „Matnat Chaim”, która ułatwia i promuje altruistyczne dawstwo nerek na żywo. Nawet w naszych czasach pandemii, które narażają dawców nerek (a zwłaszcza biorców) na największe ryzyko, udało jej się zwiększyć zasięg i wskaźnik sukcesu organizacji.

Matan Kahana: Nowy  izraelski minister ds. usług religijnych z ufnością promuje ważne reformy sponsorowanych przez państwo kaszrutu i biurokracji konwersji. Niektóre z jego planów mogą zostać pokrzyżowane przez kierowaną przez charedich „rabinokrację”, ale mam nadzieję, że utrzymają się wysokie standardy przejrzystości i uczciwości, na które on się upiera.

Rabin Doron Perez:  Dyrektor generalny World Mizrachi ożywił organizację, wyprowadzając ją z sennego odrętwienia do dynamicznego przywództwa religijnego świata syjonistycznego z prawdziwym wpływem w naszych „instytucjach narodowych” (JAFI i WZO). Programy edukacyjne Mizrachi na całym świecie również znajdują się w zenicie.

Sivan Rahav Meir:  Wschodząca gwiazda zarówno wysokiej jakości dziennikarstwa telewizyjnego, jak i edukacji Tory. Jej portrety izraelskich przywódców i intelektualistów zawsze są inteligentne i wrażliwe, a jej uczone wykłady biblijne śledzą w Internecie dziesiątki tysięcy ludzi.

Rabin Yosef Zvi Rimon:  Ten dynamiczny i błyskotliwy pedagog z Alon Shvut właśnie został rabinem rady regionalnej Gusz Etzion i jest na dobrej drodze do kandydatury na stanowisko naczelnego rabina Izraela. Rimon jest prawdziwym rabinicznym przedsiębiorcą, który założył kilkanaście nowych przedsięwzięć uczących Tory, a także ważne programy społeczne (takie jak JobKatif/La’Ofek). Jego halachiczne podejmowanie decyzji i pisanie są krystalicznie czyste i przesycone miłością do państwa Izrael.

Amit Segal:  Bezsprzecznie jeden z czołowych dziennikarzy w dzisiejszym Izraelu. Nieustraszenie przedstawia kontrkulturową, prawicową perspektywę na najczęściej oglądany (i prawie jednolicie lewicowy) telewizyjny program informacyjny w tym kraju. Segal jest wnikliwym reporterem, co wyjaśnia sukces jego własnej, wydanej przez siebie nowej książki o izraelskiej polityce.

Yoav Sorek:  Uczony redaktor ważnego hebrajskojęzycznego czasopisma  Hashiloach , które w ciągu zaledwie pięciu lat stało się największą (i najbardziej prowokacyjną) platformą intelektualną płatnego obiegu w Izraelu. Osobiste pisarstwo Soreka jest wrażliwe i przenikliwe, a stało się jeszcze bardziej od czasu, gdy terrorystyczne morderstwo jego syna, Dvira, nieco ponad rok temu.

Rabin Asher Weiss:  Prawdopodobnie jedyny ultraortodoksyjny uczony i halachiczny decydent, który jest naprawdę szanowany jednocześnie w litewskim, chasydzkim i religijnym świecie syjonistycznym, w Izraelu i całym świecie żydowskim. Jest także wyjątkowy w zrozumieniu potrzeby znaczących przekształceń strukturalnych w świecie charedim.


Najciekawsi Żydzi 5782

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.