Uncategorized

FRANK SINATRA I ŻYDZI


Alex Wieseltier

Frank Sinatra przyjaźnił się z Żydami w młodości. Powiązanie Sinatry z żydowskim życiem, kulturą może wywodzić się od mówiącej w jidysz sąsiadki, pani Golden, która często opiekowała się nim, gdy jego matka była poza domem. Sinatra uwielbiał tę miłą i kochającą kobietę jak własną matkę W hołdzie dla niej przez wiele lat Sinatra nosił mezuzę, którą ona mu podarowała.


Jako osoba dorosła Sinatra brał udział w hollywoodzkich protestach wspierających Żydów podczas Holokaustu i tworzenia państwa Izrael. Gdy wojna europejska wciąż szalała, Sinatra popierał Bergson Group, która stała za wystawianym przez cztery miesiące w sześciu miastach dramacie „We Will Never Die” (Nigdy nie umrzemy) w reżyserii Bena Hechta, dla zwrócenia uwagi opinii publicznej na Holokaust.


Sinatra aktywnie zbierał fundusze na rzecz Israel Bonds, Hebrajski Uniwersytet w Jerozolimie i na Centrum Szymona Wiesenthala oraz pomagał w powstaniu dwóch międzykulturowych centrów w Izraelu, które do dziś noszą jego imię.
Sinatra tak bardzo był za narodem żydowskim, że był nawet skłonny złamać prawo i pójść za to do więzienia. Sinatra uczestniczył w tajnej operacji w Nowym Jorku w marcu 1948 roku dla Hagany, paramilitarnej organizacji przedpaństwowej Izraela.


Hagana miała w Nowym Jorku bazę do przemytu broni do Palestyny z powodu oficjalnego amerykańskiego embarga. Jej siedziba mieściła się w Hotelu 14, w którym znajdował się również klub nocny Copacabana, i była pod stałą obserwacją agentów federalnych. Przedstawiciel Hagany, Teddy Kollek, zobaczył kiedyś Sinatrę w barze Copacabana i poprosił go o pomoc w przeszmuglowaniu pieniędzy przeznaczonych dla organizacji żydowskich w Palestynie.
Teddy powiedział, że Sinatra przeniósł worek wypełniony gotówką — szacowaną na milion dolarów — z hotelu do czekającego statku z zakupioną za nie niezbędnie potrzebną broń.
Sinatra powiedział później swojej córce Nancy: „To był początek młodej nacji. Chciałem pomóc, bałem się, że mogą zastać zniszczeni”.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.