Uncategorized

Nie tylko hummus i szakszuka – czego warto spróbować będąc w Izraelu ( 1 )

Przeciętny turysta przybywający do Izraela zjada codziennie przynajmniej jedną porcję humusu, falafela lub shoarmy, którego po kilku dniach ma serdecznie dość. I tak upływa wielu osobom spotkanie kulinarne z Izraelem. A przecież kuchnia izraelska ma tak wiele do zaoferowania! Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać, gdyż zgadzam się z Wami, że podaż hummusu i shoarmy jest tak duża i są one tak smaczne, że często trudno trafić na inne, ciekawe i wyjątkowe potrawy.


Kuchnia Jemeńska – jachnun, melawach, zhug, zupa z nogą, placek Lachuch

Z całej gamy potraw popularnych w Izraelu kuchnia jemeńska jest chyba najbardziej wyrazista i lubiana przez wszystkich niezależnie od pochodzenia. Jest to kuchnia tania oparta głównie o mąkę, tłuszcz i cukier. Jachnun to ciasto, przekładane wielokrotnie masłem lub margaryną oraz z cukrem. Zawinięte w rulon ciasto piecze się na niskim ogniu w piekarniku ok 8 -10 godzin. Jest to potrawa typowo szabatowa, którą wsadza się do piekarnika w piątek przed nadejściem szabatu i wyjmuje na śniadanie bez konieczności manipulowania elektryką, co jest zakazane w szabat. Jachnun (czytamy dżachnun) serwuje się razem z jajkiem na twardo, które w skorupkach można wrzucić także do piekarnika po uprzednim umyciu skorupki oraz z salsą z pomidorów i pikantym zhugiem czyli pastą z papryczek z oliwą i przyprawami.

Jachnun (dżachnun)

Jachnun

Melawach z kolei to płaski placek z wielowarstwowego ciasta przypominającego ciasto francuskie. Można przygotować ciasto w domu ale 99 % Izraelczyków nie musi i nie chce tego robić. Kupujemy mrożone placki w supermarkecie i kiedy mamy ochotę na rozpustę wrzucamy mrożony placek na kroplę tłuszczu na rozgrzanej patelni, przykrywamy pokrywką i po 5 minutach mamy gotowy, zarumieniony i gotowy do spożycia placek. To taka bardziej tłusta i syta wersja naleśnika. Melawach smakuje wybornie z lokalną przyprawą Zatar z sezamem lub białym serkiem i pomidorkami i wspomnianym wcześniej zhugiem.

Marak regel w Nafis

Marak regel w restauracji Nafis w Rishon Lezion

Zupa z nogą czyli marak regel (מרק רגל) to z kolei pikantna zupa bogata w smaku na wywarze z kości z mięsem wołowym z nogi, co jest centralną częścią dania. Specjalnością kuchni jemeńskiej jest także zupa fasolowa, również gotowana na wywarze z kości.

Lachuch to placek z pęcherzykami powietrza serwowany zamiast pity w restauracjach jemeńskich. Można czasem dostać go w sklepach z pieczywem ale tylko w piątki przed szabatem. Najlepsze pieczywo ever!

Gdzie można zjeść?

  • Targ Carmel – Hamisada Hatemiani (מסעדת – התימני)- Malan 27, Tel Aviv
  • Saadia (סעדיה) – Menakhem and Tuvia Madmon St 1, Tel Aviv-Yafo
  • Nafiz – Moshe Beker 10, Rishon Lezion
  • Jachnun Bar – targ Mahne Yehuda, Jerozolim
  • Habayit Hateimani Haoriginal – 25 Herzl Street, Old City, Beersheva

Knafe, Knafeh, Kunafa, Kunefe…

Wszystkie nazwy sprowadzają się do jednego – nieba w gębie. Knafe to deser wywodzący się z Nablusu, a który dziś spotkamy w różnych formach we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu a także w Grecji. Mimo, że oryginalnie to deser można spotkać knafe także na słono, ze szpinakiem chociażby.

Ogromne znaczenie ma gdzie zdecydujemy się na naszą inicjację z knafe. Dla najlepszego smaku koniecznie powinno być przygotowane na świeżo i na Waszych oczach się zarumienić. Pomarańczowy kolor Kdaif (specjalnie przygotowanych do tego celu kluseczek) to nie tylko rezultat smażenia ale także dodatku barwnika. Sercem deseru jest biały rozciągliwy ser. Coś w stylu mozzarelli. Dwa dni temu „chodziło za mną” knafe i będąc w Starej Jaffie niechcący trafiłam do Abulafii, przy wieży zegarowej.

Ponoć kultowe miejsce, w ponoć typowo arabskiej piekarni z tradycjami. Niestety pan zaserwował mi knafe podgrzane w tosterze, które mu się dodatkowo przypaliło, co jest zwykłą profanacją tego pysznego deseru. Najlepsze Knafe to takie serwowane na świeżo. Czas przygotowania to ok 10 min. Knafe samo w sobie nie jest słodkie. To co powoduje, że z mdłego dnia zamienia się w słodki deser to syrop z rozpuszczonego cukru, którym polewa się porcję tuż po przyrządzeniu. Tak samo robi się z resztą z Baklavą, czyli innym tureckim deserem. Najlepsze Knafe jadłam na shuku Machane Yehuda w Jerozolimie oraz w Nazarecie. Czyż to nie poezja?

Deser Knafe w Nazarecie Israel Friendly

Knafe w Almokhtar Sweets w Nazarecie

Gdzie można zjeść? Knafe można znaleźć w bardzo wielu miejscach, często jest to także jedna z opcji deserów w restauracjach.

  • Shuk Machne Yehuda, Jerozolima
  • Almokhtar Sweets, Paulus Ha shishi Street 112 Nazaret
  • Yaffa Knafeh, Olei Zion St 24, Tel Aviv-Yafo
  • Knafeh De Lux, Derech HaAtsma’ut 35, Haifa

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.