Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.2 – 12.2


 izraelska prawica ostro skrytykowała Radę Deputowanych Brytyjskich Żydów po tym, jak brytyjska grupa powiedziała szefowi Religijnej Partii Syjonistycznej Izraela, aby „wrócił do samolotu” z powodu jego poglądów politycznych.


Jezioro Kinneret w północnym Izraelu, znane również jako Morze Galilejskie, może osiągnąć swój maksymalny poziom po raz pierwszy od 30 lat po ostatnich ulewnych deszczach.


 Hamas i inne palestyńskie frakcje terrorystyczne odmówiły uznania serii niedawnych nominacji dokonanych przez przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, 


Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała w czwartek, że rozmowy nuklearne z Iranem wkraczają w „fazę końcową” i że pomimo izraelskich zastrzeżeń powrót do umowy nuklearnej uczyniłby region bezpieczniejszym,


Barnabas Szollos osiągnął najlepszy w historii Izraela w slalomie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022,kiedy zajął szóste miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn w kombinacji alpejskiej.


poziom wody w Jeziorze Galilejskim podniósł się od wczoraj o 5 centymetry i wynosi obecnie – 210.02 m. Brakuje jeszcze 1.22 m do górnej czerwonej granicy.


przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Cmiljte-Nielsen przyjechała do Izraela aby zainaugurować honorowy konsulat w Netanji (ambasada jest w Ramat Gan). Powiedziała: “Mamy nadzieję na bardzo jasne stanowisko Izraela, że wspiera Ukrainę i pokazuje solidarność demokracji przeciwko rosyjskiej agresji


rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa powiedziała: “Po raz kolejny usilnie wzywamy stronę izraelską do powstrzymania się od użycia siły w Syrii. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tymi ciągłymi izraelskimi atakami, gdyż stanowią one brutalne naruszenie suwerenności Syrii i mogą wywołać ostrą eskalację napięć w regionie.


łotewski parlament uchwalił ustawę o restytucji utraconego podczas Holokaustu mienia żydowskiego, która obejmuje rekompensatę za utracone mienie oraz utworzenie funduszu (40 mln euro) na rewitalizację społeczności żydowskiej na Łotwie.


Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ciągu kilku tygodni wysoki oficer izraelskiej marynarki wojennej pojedzie do Bahrajnu, gdzie będzie na stałe stacjonować jako oficer łącznikowy z 5 Flotą USNavy. Po raz pierwszy w historii izraelski oficer będzie stacjonować w państwie arabskim.


premier Naftali Bennett spotkał się z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock, która z pierwszą oficjalną wizytą przyjechała do Izraela.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w piątek ostrzeżenie podróżne dla Ukrainy i zapowiedziało ewakuację pracowników ambasady oraz rodzin izraelskich dyplomatów stacjonujących tam w obawie przed rosyjską inwazją.


ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w nocy, że do tej pory z Ukrainy ewakuowano 40 członków rodzin izraelskich dyplomatów. Ambasada Izraela w Kijowie będzie nadal działać, a izraelscy dyplomaci pozostaną na razie na Ukrainie.


Belgijskie Królewskie Muzea Sztuk Pięknych zwróciły obraz prawnukom żydowskiej pary, którzy byli właścicielami dzieła, zanim zostało skradzione przez nazistów


Muzeum Holokaustu w Montrealu podjęło się wartego 80 milionów dolarów projektu przeniesienia się do żydowskiej czesci miasta.


Na zadanie propalestyńskiej organizacji, której krytycy twierdzą, że jest antysemicka, administratorzy kilkunastu holenderskich uniwersytetów instruują swoich pracowników, aby wymienili swoje polaczenia z organizacjami izraelskimi i żydowskimi.


Minister obrony Benny Gantz poinstruował Siły Obronne Izraela, aby przygotowały się na możliwość pomocy w ewakuacji Izraelczyków z Ukrainy


Putin nie powiedział nic, co by sugerowało, że przygotowuje inwazję – wedlog Macrona


Przywódca wojskowy Sudanu, generał Abdel Fattah al-Burhan, powiedział w sobotę, że seria spotkań między sudańskimi i izraelskimi urzędnikami ma charakter nie polityczny, ale związany ze współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa i wywiadu.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.