Uncategorized

Restauracja West Side w Tel Awiwie: posiłek do zapamiętania


Niezapomniany posiłek w restauracji West Side w Tel Awiwie.  (źródło zdjęcia: ANATOLIJ MICHAELO)
Niezapomniany posiłek w restauracji West Side w Tel Awiwie.(źródło zdjęcia: ANATOLIJ

W restauracji West Side w hotelu Royal Beach w Tel Awiwie zawsze jest ciepło. Chociaż jest to najwyższej klasy restauracja , w której młody szef kuchni Omri Cohen pracował nad swoją magią przez ostatnie siedem lat, odkąd dołączył do personelu zaraz po służbie w wojsku, jest domowa, przytulna i kameralna.

Przyjechaliśmy niedawno pewnego wietrznego wieczoru i zastaliśmy jadalnię prawie pełną – oczywiście żadnych turystów, ale wyrafinowane izraelskie pary wychodzą na specjalny posiłek. Stoły ze szklanym blatem i wygodne krzesła sprawiają, że od razu poczujesz się jak w domu. Oświetlenie jest delikatne, ale nadal widać jedzenie – idealna aranżacja.Jest też duży nacisk na prezentację, która zawsze różni się nieco od konwencjonalnej. Obfite stosowanie suchego lodu, który wytwarza kłęby dymu w takich ilościach, że mój mąż zastanawiał się, czy zadzwonić po straż pożarną!Przestudiowaliśmy menu koktajli i wybraliśmy nasze preferencje. Mój, nazwany „Bliski Wschód”, składający się z ginu, soku z mango, świeżej limonki i bazylii (NIS 51), był tylko lekko alkoholowy, ale smakował OK. „Boulevardier” mojego towarzysza był przeciwieństwem, mocną kombinacją Campari, martini i Bourbon, ale kosztowała mniej (NIS 47).

Ponieważ była to bardzo zimna noc, pomyśleliśmy, że gorąca zupa grzybowa będzie dobrze smakować, ale zanim dotarła, szef kuchni już wysłał przystawkę w postaci dwóch miękkich brioszek ze świeżym tuńczykiem i sałatką z sosem cytrynowym, z dodatkiem naparstka cierpkiego gazpacho. Bardzo dobry początek tego, co zapowiadało się na wspaniały posiłek (NIS 56).  Niezapomniany posiłek w restauracji West Side w Tel Awiwie.  (kredyt: ANATOLIJ MICHAELO)Niezapomniany posiłek w restauracji West Side w Tel Awiwie. (kredyt: ANATOLIJ MICHAELO)

Byliśmy już gotowi do zupowego „pokazu” i rozmyślnie używam tego określenia. Na naszym stole pojawiła się taca przykryta białym lnianym obrusem. Zupa była w filiżankach do herbaty, ze spodkami i przyozdobiona smażonymi chipsami z topinamburu. Na tacy znajdował się czajniczek na wypadek, gdyby ktoś chciał więcej zupy, oraz miska czegoś, co wyglądało jak kreplach lub ravioli w sosie mięsnym. 

Wyglądało świetnie i smakowało jeszcze lepiej – bogaty ziemisty smak odpowiedni dla warzyw, które nigdy nie odchodzą daleko od ziemi.Następnie pojawiła się sałatka z mieszanych liści i cykorii z orzechami i kawałkami pomelo. Sos był szczególnie dobry, ale nie udało mi się zidentyfikować jego nieuchwytnego smaku.

Ledwie to skończyliśmy, przy naszym stole pojawił się inny gość, Otto, odpowiedzialny za napoje alkoholowe z wielką, czarną, krzaczastą brodą, podobną do Rasputina. Przygotował dla nas specjalny napój – Bourbon, sok truskawkowy, cytryna i Martini Rossi. Była bardzo dobra, mocna, ale na szczęście bardzo mała. Po tej przerwie przyszedł czas na glowne danie . Alex wybrał – kotlety jagnięce . Przyniesiono trzy bardzo wspaniałe okazy, dużo mięsa, bez tłuszczu i doskonale grillowane. 

Udekorowane byly granatem i miętą, z faszerowanymi skórkami cebuli (NIS 210). Mój wybór padł na pierś z kaczki, dwa duże idealne prostokąty mięsa, które miały konsystencję ciasta i – wybaczcie banał – rozpływały się w ustach. Glazurowana marchewka dopełnia danie (NIS 118).Próbowaliśmy wziąć tylko jeden deser  Pierwsza pojawiła się w małej misce ze złotą rybką i była przepysznym amalgamatem bogatego czekoladowego brownie, crème pâtissière i karmelizowanego banana. Druga była mieszanką owoców tropikalnych i czterech różnych sorbetów, a kolory tego dania wyróżniały się tak samo jak smaki (wszystkie desery NIS 56).Czując się przyjemnie syci, ale nie pękając, opuściliśmy Tel Awiw w drodze do domu z niezapomnianymi wspomnieniami znakomitego posiłku.

West Side
Royal Beach Hotel
19 Hayarkon Street
Tel Awiw
Tel. (03) 740-5054 Otwarte: niedziela-czwartek, 19: 00-23
:00; piątek, sobota – nieczynne.


GLORIA DEUTSCH 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. My mouth watered reading the article, however I am not at all surprised at the culinary achievements of many of today’s Israeli restaurants, including the one described here. As far back as the early 1970’s Israel had some amazing restaurants, including a Chinese and an Indian restaurant in Tel-Aviv, a terrific Hungarian restaurant in Jerusalem, just to name a few. Would love to know how this quest for great cuisine started. Certainly not in the shtetls of Eastern Europe.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.