Uncategorized

WALKA JANA GRABOWSKIEGO Z PRZEKŁAMANIAMI HISTORII POLSKO-ŻYDOWSKIEJ

Aleksander Milchtach Slaw / Jan Zbigniew Grabowski

Kochani,

Pare dni temu zrobilem wywiad z na pewno dobrze wam znanym historykiem Holocaustu Janem Zbigniewem Grabowskim. Rozmawiamy o polskim wkladzie w mordowanie Zydow, o polskiej polityce negowania i falszowania historii, o jego ksiazkach i publikacjach a takze o osobistych konsekwencjach, jakie dla Jana Grabowskiego ma jego dzialalnosc naukowa i publicystyczna. 

Ponizej bezposredni link do programu/podcastu z Janem Grabowskim na stronie internetowej Radia Shalom. Program zaczyna sie moim krotkim wprowadzeniem po dunsku. Ze wzgledu na naszych dunskich sluchaczy, wywiad jest po angielsku, ale wszyscy na pewno dacie sobie z tym swietnie rade. Aleksander.

Link do wywiadu TUTAJ

Prof. Jan Grabowskijest profesorem historii na Uniwersytecie w Ottawie, specjalizującym się w tematyce Holokaustu w Polsce. Jest autorem kilku książek, w których bada dowody na to, że polscy obywatele, polska policja granatowa, ochotnicza straż pożarna itp. którzy z błogosławieństwem Niemców lub bez niego chętnie uczestniczyli w masowym mordowaniu polskich Żydów od połowy 1942 roku do końca wojny. W rozmowie ze mną Jan Zbigniew Grabowski opowiada o swoich przełomowych badaniach, które pozwalają na ilościowe określenie rozmiarów polskiego udziału w zagładzie Żydów. Rozmawiamy też o wysiłkach polskich prawicowych nacjonalistów, by zafałszować historię i zastąpić ją narracją o bohaterskich Polakach ratujących Żydów.

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

  1. Adam J. – nie, nie ma tu pomylki. Badania prof. Jana Grabowskiego i innych historykow, opublikowane w ”Judenjagd” i ”I dalej jest noc” (red. razem z Barbara Engelking) dotycza okresu poczatku likwidacji gett czyli koniec lata 1942 roku do konca wojny. A to ze Polacy juz wczesniej mordowali Zydow, to oczywiscie nie ulega watpliwosci.

  2. Chyba pomylka w dacie poczatkow udzialu Polakow w mordowaniua Zydow: nie polowa 1942 roku, tylko 1941. Jedwabne to lipiec 1941. Ale poczatki mogly byc jeszcze wczesniej: w momencie tworzenia gett wielu pomagalo Niemcom ”znalesc” Zydow. Bo Niemcy czesto nie wiedzili kto jest Zydem – zwlaszcza wsrod zasymilowanych.

  3. Najwyzsze uznanie i gratulacje dla niezastapionego prof. J. Z. Grabowskiego. skladam mu zyczenia wszelakiego dobra i sukcesow. Brawo, brawo, brawissimo !!!

  4. Prof. Grabowski wspaniała postać i wyjatkowa. Leszek Kantor ur,1940 ocaały z Holocaustu dzisiaj w Sztokholmie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.