Uncategorized

Julian Tuwim

tuwim

27 grudnia 1953 roku w Zakopanem zmarł Julian Tuwim. Nadchodzący rok będzie rokiem Tuwima, ponieważ w 2013 przypada 60. rocznica śmierci poety, a także 100. rocznica jego debiutu literackiego. Macie jakieś ulubione utwory Tuwima? Warto też pamiętać, że świetnie tłumaczył literaturę rosyjską, między innymi Puszkina i Majakowskiego.

Sejm zdecydował, że 2013 będzie Rokiem Juliana Tuwima, urodzonego w Łodzi poety, autora m.in. ”Lokomotywy”, ”Kwiatów polskich” czy ”Do prostego człowieka”. Dowiedz się, co pisarz sądził o religii, piciu wódki, bogactwie i kobietach.

Pochodzenie

Dla antysemitów jestem Żydem, a moje poezja jest żydowską. Dla Żydów-nacjonalistów jestem renegatem, zdrajcą. Trudno! Z ludźmi, dla których pochodzenie żydowskie jest równoznaczne z bezapelacyjnym wyrokiem śmierci i jest jedynym miernikiem charakteru i wartości etycznej człowieka, dyskutować nie można. Tak samo ze strony przeciwnej, dla której spolszczenie jest zdradą.

Wychowałem się w środowisku asymilatorskim. Nie uczyłem się języka żydowskiego. Szkół żydowskich nie zwiedzałem. Od dzieciństwa moim językiem ojczystym był polski. Z Izraelem wiążą mnie co najwyżej pewne “mistyczne” odruchy krwi, jeżeli takie istnieją.

Kulturalnie i uczuciowo uważam się za Polaka, zdaję sobie jednak sprawę, że istnieją zasadnicze różnice między mną, a moimi przyjaciółmi – aryjczykami. Zarodki tej odmienności tkwią we krwi – wyczuwam je w moim temperamencie, który jest bardziej żywiołowy niż polski. Jestem semitą i nigdy się tego nie wypierałem. Z dumą konstatuję, że nazwisko moje ma brzmienie hebrajskie

A reszte to

kliknij tutaj

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.