Uncategorized

HANNAH ARENDT W JEROZOLIMIE

Aleksander Kwiatkowski

Aleksander Kwiatkowski

cropped-12401_372766541624_372764146624_4316281_7761944_n2.jpg

One obie już to przerabiały. Cwierć wieku temu ta sama aktorka zagrała pod kierunkiem tej samej reżyserki w filmowej biografii Róży Luksemburg. Dziś gra ona Hannę Arendt, filozofa i pisarkę. Film koncentruje się na jej udziale w procesie Adolfa Eichmanna w Jerozolimie w r. 1960, który relacjonowała na łamach New Yorkera, a swoje teksty opublikowała później w książce “Eichmann w Jerozolimie” (wyd. polskie Kraków 1987 Znak). Wzbudziły one kontrowersje, bowiem – a wynika to również wyraźnie z filmu – filozof potraktowała materię procesu w sposób analityczno-abstracyjny, doszukując się w sylwetce oskarżonego przeciętnego urzędnika wypełniającego rozkazy z racji przysięgi wierności złożonej Führerowi. I doszła do słynnego i kontrowersyjnego sformułowania o banalności zła. W dodatku – badając historię Holocaustu – Arendt uznała, że żydowska elita działająca w lokalnych Judenratach w istocie rzeczy współpracowała z Hitlerem, ułatwiając mu eksterminację. Szczególnie te ostatnie konstatacje wywołały protesty, bowiem postawę profesor Arendt uznano za zero empatii wobec ofiar i ocalałych zaś gros zainteresowania wobec psychologii zbrodniarza. Wszystko to przeżywamy na nowo w dramacie filmowym, ukazującym także wieloletnią zależność Hanny Arendt od swego profesora, Martina Heideggera, później skompromitowanego poparciem dla reżimu hitlerowskiego. Nie wiadomo tylko czy słowiańska uroda Barbary Sukowej najlepiej odpowiada aparycji Arendt, no ale w końcu te same zastrzeżenia występowały już przy jej portrecie Róży Luksemburg. W filmie udatnie połączono auntentyczne zdjęcia dokumentalne z procesu Eichmanna z rekonstrukcją fabularną.

Aleksander Kwiatkowski

HANNAH ARENDT reż. Margarethe von Trotta , dystr. Folkets bio

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Komentarz napisal
  Teddy Litochevski

  Ciekawe, ilu z Was musialo wypelniac rozkazy. Zolnierz ma obowiazek walczyc, nie
  maltretowac albo robic badania na kobietach, dzieciach i starcach. Jesli chodzi
  o Judenraty, ciekawi mnie, jakby zachowali sie ci dzisiejsi ” swieci i dewoci “, gdyby
  znalezli sie w sytuacji Zydow w czasie okupacji w getach. Ja znam duzo historii
  o kapo zydowskich w roznych obozach smierci na terenie Polski. Tez wiem cos
  o czlonkach Judenratow w gecie warszawskim i gecie lodzkim.
  Ja moge powiedziec jedno, nie wiem jak ja bym zachowal sie w takiej sytuacji.
  Przypomina mi to krzyki niektorych w Izraelu, ze trzeba wystrzelac Arabow protestujacych przeciwko panstwu. Moja odpowiedz byla prosta: ” Wez karabin maszynowy i zacznij strzelac “. Nikt nie strzelal, ale za to duzo gadal.
  Bardzo latwo jest krytykowac, ale nie mozna wiedziec o postepowaniu ludzi w momentach niebezpieczenstwa straty zycia wlasnego i calej swojej rodziny.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.