Uncategorized

Marsz Pamięci w rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego

nadeslal

zih

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję likwidacyjną getta warszawskiego, w wyniku której śmierć poniosło ponad 300 tysięcy Żydów polskich. Rok temu – w 70. rocznicę tej zbrodni -zorganizowaliśmy Marsz Pamięci dedykowany ofiarom Holocaustu, kładąc nacisk na upamiętnienie cierpienia dzieci. Wzięło w nim udział ponad 2 tysiące warszawiaków.
Tegoroczny Marsz Pamięci, dedykować chcemy Marysi Ajzensztadt i jej decyzji dobrowolnego przyłączenia się do prowadzonego na śmierć ojca. Wybieramy rodzinę Ajzensztadtów nie dlatego, aby była w czymkolwiek lepsza, ciekawsza, bardziej godna upamiętnienia. Chcemy skupić się na ich konkretnym doświadczeniu, mając świadomość, jak nieskutecznie przemawiają do naszej wyobraźni wielomilionowe dane statystyk.
21 lipca 2013 roku o 17:00 ruszymy spod pomnika Umschlagplatz przy ulicy Stawki w symboliczną drogę „powrotną“ do domu, w którym mieszkali Ajzensztadtowie, do nieistniejącej Synagogi na Tłomackiem, gdzie rozbrzmiewał ich śpiew. Pójdziemy, aby dać dowód pamięci wobec wszystkich ofiar Zagłady, oddać hołd dramatycznym wyborom, przed którymi stawali każdego dnia okupacyjnej rzeczywistości.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.