Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 5.4 – 8.4

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

5 kwietnia 2015 r. izraelskie władze przekazały do Strefy Gazy około 400 tys. litrów paliwa, które pozwolą elektrowni w Gazie na funkcjonowanie przez 20 dni.
    5 kwietnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotów spotkać się z premierem Netanjahu w celu wznowienia procesu pokojowego.

5 kwietnia 2015 r. prezydent Barack Obama powiedział, że “Muszę szanować obawy izraelskiego narodu. Rozumiem, że premier Netanjahu wyraża głębokie zaniepokojenie, że wielu Izraelczyków jest zniesmaczonych na ten temat. Mogę im powiedzieć to: Po pierwsze, jest to zdecydowanie najlepsza umowa, która zapewni, że Iran nie będzie posiadać broni jądrowej. Po drugie: zawierając tą umowę wysyłamy bardzo jasną wiadomość Irańczykom i całemu regionowi, że jeśli ktoś zadrze z Izraelem, Ameryka tam będzie.”

6 kwietnia 2015 r. co najmniej 50 tys. Żydów uczestniczyło rano w tradycyjnej uroczystości błogosławieństwa kapłańskiego przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Kilkuset kapłanów (Koheni) ubranych w tradycyjne białe szale modlitewne błogosławiło tłumy, rezytując teksty biblijne z Księgi Liczb. Naczelny rabin aszkenazyjski David Lau powiedział: “To wielka zasługa wszystkich mieszkańców Izraela, którzy tutaj stoją, w miejscu, które jest tak uświęcone i tak wyjątkowy, wszyscy stojący zasługują na błogosławieństwa Niebios. Bez różnicy na społeczności etniczne. W przyszłym roku będziemy modlić się i będziemy błogosławieni z ust Stwórcy Wszechświata poprzez Jego delegatów Kohanim, którzy będą pełnić służbę Bożą w świętym i czystym miejscu na Wzgórzu Świątynnym.

7 kwietnia 2015 r. nieznani sprawcy zdetonowali w nocy bombę podłożoną przy głównej kwaterze Hamasu w Gazie. Nikt się nie przyznał do zamachu. Hamas podejrzewa, że za zamachem stoi konkurencyjny al-Fatah.

7 kwietnia 2015 r. grupa hakerska Anonymous od rana prowadziła atak na izraelskie serwery i strony internetowe. Główne strony internetowe rządu oparły się atakom, jednak doszło do włamań na szereg prywatnych stron oraz stron mniejszych instytucji publicznych. Większość włamań była w postaci odmowy usługi DoS oraz zatkania serwerów pocztowych dużą ilością spamu. Nie odnotowano żadnego poważnego cyber-incydentu, który zagrażałby bezpieczeństwu publicznemu.

7 kwietnia 2015 r. w Centrum Społeczności Żydowskiej w Colorado (USA) odebrano rano przesyłkę pocztową z pogróżkami i białym proszkiem. Natychmiast ewakuowano budynek, a służby ratownicze sprawdziły proszek, który okazał się nieszkodliwy. Policja poszukuje nadawcę przesyłki.

7 kwietnia 2015 r. irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif powiedział, że Iran może zbudować bombę atomową w każdej chwili. Zarif powiedział irańskim parlamentarzystom, że międzynarodowe inspekcje nie będą mogli instalować kamer monitorujących obiekty jądrowe Iranu.

8 kwietnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami autobus w pobliżu miasta Hizma w Samarii. Od rozbitego szkła szyb ranny został kierowca oraz jeden pasażer. W innym incydencie w bloku osiedli Gusz Ecjon w Judei ranny został kierowca obrzuconego kamieniami samochodu.

8 kwietnia 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował przy użyciu noża izraelskich żołnierzy w pobliżu osiedla Shilo w Samarii. Rannych zostało 2 żołnierzy. Pozostali zastrzelili napastnika. Hamas poinformował, że atak był zatwierdzony przez ich organizację.

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.