Uncategorized

Ciekawostki

 

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

kinoŻydowskie kino „Czary” na Chłodnej powraca. Aby oddać hołd jego przedwojennym właścicielom proponujemy cykl filmów osnutych wokół wątków koegzystencji Polaków i Żydów – zarówno przed jak i po Holokauście. Zaprezentujemy obrazy polskich klasyków : Hasa, Wajdy , Forda, Kawalerowicza oraz Cywinskiej .Każdy z filmów będzie poprzedzony krótkim wprowadzeniem, a po projekcji animować będziemy dyskusję z udziałem współtwórców i historyków. Chcemy oczarować widzów znakomitymi dokonaniami polskiej kinematografii i wzbogacić odbiór.
Jako pierwszy zaprezentujemy film Aleksandra Forda ” Ulica Graniczna”, pierwsza projekcja odbędzie się w najbliższy czwartek 16 lipca o godzinie 19.00 W Kinie Czary ( budynek Winosfera) na ul. Chłodnej 31. Wstęp wolny.

Zapraszamy w imieniu organizatora – Teatr Tu i Teraz- Joanna Ochnik

Partnerami projektu są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Winosfera.

***********

When paintings come to life (HD) – a bit scarry, but awesome stuff 

Watch in full screen!
http://www.liveleak.com/ll_embed?f=0d2c4a6dc4f3

*****

W Gdańsku otwarto drugą synagogę

W budynku przy al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska w Oliwie otwarto pierwszą w historii powojennego Gdańska synagogę reformowaną. Poprzednią świątynię, która należała do wyznawców postępowego nurtu w judaizmie, naziści rozebrali w 1939 r.

Przypomnijmy, że synagoga w Oliwie jest drugą w Gdańsku. Pierwsza synagoga istnieje przy ul. Partyzantów 7 zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu i jest miejscem modlitwy żydów z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

********************’

SWIAT MILCZY

Kliknij na prostokat przy zegarku a pojawi sie polski tekst

******

Posluchaj nagrania

https://www.facebook.com/groups/105131386199037/permalink/1010953475616819/

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.