Uncategorized

Tajemnica sukcesu (jak dotąd) Donalda Trumpa.

Amb. ret. Yoram Ettinger
Poparcie kandydatury Donalda Trumpa na prezydenta USA wzrosło po jego oświadczeniu o czasowym powstrzymaniu zezwoleń na imigrację muzułmanów do USA . 66% republikanów i 46% całego społeczeństwa popiera to stanowisko i tylko 40% ogółu społeczeństwa amerykańskiego jest temu przeciwne.

Donald Trump nie kształtuje opinii, lecz płynie na fali nastroju publiczności amerykańskiej, przede wszystkim jej części republikańskiej, niezadowolonej z rządu federalnego, jego polityki krajowej i miejscowej i jego politycznej poprawności w dziedzinach polityki, przestępczości, imigracji, polityki zagranicznej, walki z terrorem muzułmańskim i polityki bezpieczeństwa narodowego.

Trump jest wyrazicielem tego społeczeństwa, które w większości pragnie powrotu do „etosu amerykańskiego”, charakteryzującego Amerykę jako mocarstwo, które przewodziło moralnie, militarnie i ekonomicznie aż do początku obecnego stulecia. Trump jest echem woli społeczeństwa amerykańskiego pragnącego uniknięcia stoczenia się po śliskim zboczu z optymizmu w pesymizm, z patriotyzmu w egoizm, z wiary w wyjątkowość i przeznaczenia Ameryki w zwątpienie i z poczucia pewności osobistej i narodowej w strach.

Trump uwidacznia to, co widać w sondażu opinii publicznej z 15 i 19 grudnia 2015, przeprowadzonej przez dziennik „Wall Street Jurnal” i kanał telewizyjny NBC: przeważająca większość społeczeństwa amerykańskiego jest przekonana, że USA prowadzi w nieodpowiednim kierunku i podobna większość (73%) pragnie zmian polityki prezydenta Obamy. Silne pragnienie zmian było też pod koniec nieudanych kadencji prezydentów Cartera (1980) i Busha ( 2008), co doprowadziło do przegranych wyborów przez kandydatów ich partii i do dramatycznych zmian w polityce Białego Domu.

Miliarder Trump wie że sytuacja ekonomiczna USA jest, co prawda, lepsza niż Europy, ale wyraża uczucia społeczeństwa amerykańskiego zaniepokojonego ekonomią, niepewnością zatrudnienia, zmniejszeniem ilości miejsc pracy, pogłębianiem różnic pomiędzy drożyzną i wysokością zarobków, kurczeniem się sektoru produkcyjnego, itp. Według sondażu Gallupa z 15 grudnia 1915 stopień ufności konsumentów i pracowników spada gwałtownie . 57% społeczeństwa amerykańskiego przewiduje dalsze zwolnienie rozwoju gospodarczego i tylko 39 % wierzy w poprawę sytuacji.

Trump gra na strunach frustracji, wzrastającej wobec wzrostu przestępczości/morderstw w miastach amerykańskich. Raport z dnia 29 pańdziernika 2015 Komisji Badań Naukowych przy Kongresie, wskazuje na wzrost 16 % rozmiarów przestępczości w porównaniu z rokiem 2014, po tendencji odwrotnej w poprzednich latach.

Partia republikańska uważana jest za kładącą nacisk na bezpieczeństwo – gdy partia demokratyczna bardziej kieruje się na cele społeczne – i dlatego pozycja partii republikańskiej wzmacnia się w okresach niebezpiecznych. Według „Gallupa” od 15 grudnia 2015 roku zagrożenie terrorem islamskim jest istotniejsze w oczach społeczeństwa od problemów zatrudnienia, zdrowia czy klimatu. Według sondażu „Rasmussena” z 9 grudnia 2015 roku społeczeństwo amerykańskie przypuszcza, że Ameryka nieudolnie zmaga się ze wzrostem terroru islamskiego. Według sondaża „Reuters’a” z 16 listopada 2015 roku społeczeństwo amerykańskie obawia się samobójczych ataków w USA i żąda zaostrzenia walki przeciw terrorowi islamskiemu. Brak wiary w walkę z terrorem jest obecnie silniejszy, niż w okresie nastrojów po „ataku na wieże” (2001), po rzezi w bazie wojskowej w Fort Hood (2009) i terrorze maratonu w Bostonie (maraton, 2013).

Tramp zdaje sobie sprawę z rozczarowania społeczeństwa amerykańskiego polityką Obamy, zagraniczną i bezpieczeństwa poblicznego, podważającą pozycję USA, a w szczególności społeczeństwo jest rozczarowane do światopoglądu Obamy twierdzącego, że: „islam jest częścią Ameryki” ; nie ma terroru islamskiego; dżihad „oczyszcza duszę”; ISIS „wypacza zasady Islamu” . Społeczeństwo amerykańskie także wątpi w politykę Obamy przyjmowania emigrantów muzułmańskich, gdy groźba terroru islamskiego wzrasta, a ekonomia Ameryki upada.

Trump (rywalizując z kandydatami republikańskimi, prócz Ben Carsona) korzysta z frustracji wyborcy republikańskiego z nieudanych wysiłków jego przedstawicieli, aby powstrzymać Obamę, mimo większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów, w Senacie i pomiędzy Gubernatorami w poszczególnych Stanach.

Czy Trump będzie kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta? Sondaże opinii publicznej nie dadzą na to odpowiedzi, tylko wyniki wyborów przedterminowych, które odbędą się w poszczególnych Stanach, począwszy od lutego 2016 roku..

21.12.2015

Amb. ret. Yoram Ettinger is a consultant on US-Israel relations as well as the Chairman of Special Projects at the Ariel Center for Policy Research. Formerly the Minister for Congressional Affairs to Israel’s Embassy in Washington, DC, Ettinger also served as Consul General of Israel to the Southwestern US. He is a former editor ofContemporary Mideast Backgrounder, and is the author of the Jerusalem Cloakroom series of reports which is featured on the ACPR website.

tłumaczenie z hebrajskiego przez Olgę Degani

Wszystkie tlumaczenia Olgi

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.