Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Jak on to robił? 50. rocznica śmierci Stanisława Jerzego Leca

Stanisław Jerzy Lec jest wstrząsająco wolny zuchwałą gotowością poświęcenia wszystkiego w imię prawdy. Zwykle gorzkiej, bo “satyryk niestety myli się rzadko”.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ


 

Historia Ireny Sendlerowej | Andrzej Wolf

Andrzej Wolf, reżyser filmu, przeprowadzał wywiady z Ireną Sendlerową przez cztery ostatnie lata jej życia. Zaprzyjaźnili się. Dzięki temu – jak przyznaje twórca filmu – wybitna działaczka charytatywna i społeczna otworzyła się przed nim i jego kamerą po raz ostatni. 

To zapis wstrząsającej historii życia i śmierci Żydów w getcie warszawskim.

Historia Ireny Sendlerowej to historia kobiety, która ryzykując własnym życiem uratowała z warszawskiego getta i przekazała do polskich rodzin setki żydowskich dzieci.

 
 ****

Pierwsza kobieta, która stała na czele Sądu Najwyższego Izraela: Służyłam wszystkim rządom, od lewa do prawa

Dorit Beinisch była pierwszą kobietą wybraną na prezydentkę Sądu Najwyższego Izraela. Wybrana jednogłośnie, pełniła tę funkcję przez sześć lat. W Dniu Niepodległości Izraela Beinisch tłumaczy nam, na czym polega niezależność sędziowska. Wspomina też rodzinne związki z Polską, do której latami bała się przyjechać.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Kanada zamyka granice przed mową nienawiści

Z powodu skazania za mowę nienawiści odwołane zostały występy w Kanadzie francuskiego komika Dieudonne. Nie jest to pierwszy przypadek zakazu wjazdu do Kanady dla osoby nawołującej do nienawiści.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Iran planuje sprawowanie kontroli nad państwem palestyńskim

Umowa nuklearna z Iranem, po upływie niemal roku, nie wydaje się mieć uspokajającego efektu na Bliski Wschód. Wydaje się, że Iran pogłębia interwencję w konflikt izraelsko-palestyński ogólnie, a w sprawy palestyńskie w szczególnoś

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Egipski dziennikarz o wyborze muzułmanina na burmistrza Londynu

KLIKNIJ na zebatke a pokaze sie tlumaczenie na  polski

****

Poznajcie pierwszego muzułmańskiego burmistrza Londynu

Kandydat Partii Konserwatywnej, Zac Goldsmith, oskarżył Khana o udostępnienie “platformy, tlenu i przykrywki” ekstremistom islamskim. Oskarżył też Khana o “ukrywanie się za brytyjskimi muzułmanami” poprzez określenie przez niego “islamofobami” tych osób, które rzuciły światło na jego przeszłość

.Calosc  KLIKNIJ TUTAJ

******
 

Jak antysemici polubili Żydów

Antysyjonizm, maskujący antysemityzm, jest dziś jednym ze znaków rozpoznawczych lewicy.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Jednak przez pierwsze ćwierćwiecze swego istnienia Izrael był tej lewicy oczkiem w głowie jako jedyne państwo, w którym jakoby zrealizowano demokratyczny i wolnościowy socjalizm; pamiętano też o niedawnym antyfaszystowskim sojuszu lewicy i Żydów w Europie. Mimo sukcesów kibuców była to opinia wycinkowa i na wyrost. Przestała się jednak liczyć, gdy Izrael wyszedł zwycięsko z wojny 1967 r., a całkowicie poszła w zapomnienie po inwazji na Liban 15 lat później. Izrael stał się w oczach lewicy agresorem, okupantem, państwem apartheidu.

Cały tekst: KLIKNIJ TUTAJ

^^^^

Prawdziwa pretensja Arabów do Żydów

Jako Arabowie jesteśmy mistrzami w żądaniu, by respektowano nasze prawa człowieka, przynajmniej wtedy, kiedy żyjemy w demokracjach liberalnych, takich jakie są w Ameryce Północnej, Europie i Izraelu. Ale co z naszym respektowaniem praw człowieka innych ludzi, szczególnie Żydów?
******
Historyczny napis po polsku i hebrajsku wraca na Tłomackie
Na fasadzie gmachu Żydowskiego Instytutu Historycznego odtwarzany jest dawny napis: “Główna Biblioteka Judaistyczna”. Będzie przypominał o pierwszym użytkownika tego budynku. Odsłonięty zostanie w 73. rocznicę wysadzenia stojącej tuż obok Wielkiej Synagogi.
******
Gigantyczny posąg Króla Wszechświata
Na obrzeżach miasteczka znajduje się gigantyczna żelbetowa figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wzniesiona w roku 2010 według projektu Mirosława Pateckiego. Pomnik ma wysokość 36 metrów, z czego na koronę przypada 3 m. Stoi na ponad 16-metrowym kopcu. Łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 metra i jest największy na świecie ! Sam posąg wzorowany jest na pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest wyższy o 3 metry.
 Calosc KLIKNIJ TUTAJ
***
Nagrody Historyczne „Polityki” 2016
10 maja 2016 roku „Polityka” po raz kolejny przyznała nagrody autorom najlepszych książek historycznych wydanych w 2015 roku. Z ponad 150 nadesłanych propozycji jury nominowało 15 najlepszych. Cztery z nich otrzymały nagrody w następujących działach: prace naukowe i popularno-naukowe, wydawnictwa źródłowe, pamiętniki, relacje, wspomnienia, a także debiuty.
**

Przybywa synagog w Warszawie.

Ile dziś Warszawa ma synagog? Odpowiedź “jedna” jest już od dawna nieaktualną. Właśnie powstał szósty w stolicy żydowski dom modlitwy.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Niedokończona partia szachów

Listy z zapisem kolejnego ruchu docierały do redakcji wtedy, kiedy zginęli już nadawcy i adresaci. Rozmowa ze Stefanem Gawlikowskim, autorem książki “Arcymistrzowie. Złota era polskich szachów” (The Facto).
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

Na olimpiadzie szachowej w Hamburgu w 1930 roku byliśmy najlepsi.

– Przed turniejem Niemcy nazywali naszą drużynę Bombenmannschaft. Jako jedyni Polacy w historii olimpiad szachowych zdobyli złoto. W tej grupie i jej otoczeniu skupiają się przedstawiciele dwóch pokoleń najlepszych polskich szachistów, którzy tworzyli świetność polskich szachów w Drugiej Rzeczypospolitej. Kiedy zacząłem pisać książkę, nie wyobrażałem sobie nawet, jak tragiczne losy były ich udziałem.

***

Egzekucja Żydów z Rędzin-Borku. “Cóż wam po życiu, kiedy już pieniędzy nie macie”

W Działoszycach i Miechowie o Żydów się nie pyta

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.