Ciekawe artykuly

Ciekawostka historyczna

Gdy powstawała ONZ Polskę reprezentował Artur Rubinstein

W kwietniu 1945 roku los Polski był już przesądzony. Zachodnie mocarstwa uległy Stalinowi i zgodziły się, by Polska – obok innych krajów Europy środkowej i wschodniej – znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Być może Roosevelt z Trumanem i Churchill jeszcze nie do końca wyobrażali sobie, co to oznacza, być może wierzyli Stalinowi, że Polska będzie demokratyczna, że przeprowadzone będą wybory, ale dla nich Polska była tylko niewielką częścią światowej układanki.

Dlatego – wspólnie z Rosją – bardziej zastanawiały się już, jak urządzić powojenny świat. 25 kwietnia 1945 roku do San Francisco zwołano pierwszą konferencję Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizacji, która miała sprawić, że świat stałby się bezpieczniejszy. Uczestniczyło w niej 50 państw z całego świata – pierwszych członków organizacji.

Polska, choć była pierwszą ofiarą napaści Niemiec i należała do koalicji antyhitlerowskiej, nie brała udziału w konferencji. Nie było zgody Wielkiej Trójki, kto ma ją reprezentować. Jednak obecność Polski została mocna zaznaczona. Stało się tak dzięki urodzonemu w Łodzi wielkiemu pianiście żydowskiego pochodzenia, Arturowi Rubinsteinowi. To on przed rozpoczęciem obrad miał zagrać przed możnymi świata. Nie wiadomo, jaki miał zaplanowany repertuar. Wiadomo na pewno, co zagrał i dlaczego.

Gdy w przed rozpoczęciem konferencji poszedł do sali na próbę, z wściekłością zorientował się, że wśród wiszących tam flag, nie ma flagi Polski. Już wiedział co zrobi. Zaczął zgodnie z ówczesnym porządkiem, od hymnu gospodarza, Stanów Zjednoczonych. Po kilku taktach przerwał, wstał i powiedział: – Tutaj, w tej sali, chcecie urządzić szczęśliwą przyszłość świata. Brakuje mi chorągwi Polski, za którą walczyliście. Ja tego nie mogę tolerować. Ja wam zagram hymn polski. I proszę wstać! Po odegraniu polskiego hymnu rozległ się huragan braw. Sowiecka delegacja, której przewodził Wiaczesław Mołotow, zmuszona do powstania w czasie hymnu niepodległej Polski, nie kryła wściekłości.

Podczas konferencji, 25 czerwca, 50 państw podpisało Kartę Narodów Zjednoczonych, dokument regulujący działalność ONZ. Polska podpisała ją 16 października 1945, już po utworzeniu zdominowanego przez komunistów Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.

W głównej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku stoi dziś pomnik Artura Rubinsteina.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.