Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

8 października 2016 r. izraelscy żołnierze dostrzegli rano latawiec z podczepioną kamerą, który przeleciał nad granicą Strefy Gazy. Gdy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, latawiec został wciągnięty do samochodu stojącego wewnątrz strefy. Następnie pojazd odjechał w stronę Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Ocenia się, że latawiec był wykorzystany w celach rozpoznawczych, aby poznać system umocnień granicznych na terytorium Izraela.

8 października 2016 r. z Izraela wystartował pusty samolot pasażerski linii lotniczych Israir, który poleciał na grecką wyspę Rodos. Celem lotu było uratowanie Izraelczyków, którzy zostali uwięzieni na wyspie w wyniku strajku pracowników greckiego lotniska. Samolot powrócił późnym wieczorem z pasażerami do Izraela.

9 października 2016 r. rząd na porannym posiedzeniu podjął decyzję o wznowieniu finansowania działalności Wydziału Osadniczego Światowej Organizacji Syjonistycznej, który będzie wspierał rozwój osiedli żydowskich w Judei i Samarii.

9 października 2016 r. palestyński terrorysta podjechał samochodem do przystanku tramwajowego przy Wzgórzu Amunicyjnym w Jerozolimie, i otworzył ogień do osób czekających na tramwaj. Następnie usiłował uciec z miejsca ataku, został jednak zatrzymany przez policję. W kolejnej strzelaninie policjanci zastrzelili zamachowca. Zginęło 2 Izraelczyków (w tym 1 policjant), a 6 osób zostało rannych.

9 października 2016 r. Palestyńczycy w kilkunastu miejscach Jerozolimy publicznie świętowali z powodu przeprowadzonego dzisiaj ataku terrorystycznego. W kawiarni na Uniwersytecie Hebrajskim policja aresztowała kilku takich Arabów. Uniemożliwiono także rozstawienie namiotu dla żałobników przy domu rodziny terrorysty w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Aresztowano brata zamachowcy.

9 października 2016 r. palestyński parlamentarzysta Mustafa Barghouti oskarżył delegacjęMiędzynarodowego Trybunału Karnego o kunktatorstwo. Podał on trzy główne powody swojego niezadowolenia. Po pierwsze fakt, że delegacja nie odwiedziła Strefy Gazy. Po drugie, że nie zbierała dowodów i zeznań od mieszkańców Gazy. I po trzecie, że działa pod dyktetem izraelskiego rządu. „Jesteśmy zmęczeni czekaniem. Decyzja Naczelnego Komitetu Narodowego musi być zrealizowana i musimy odwołać się do sądu, zamiast nadal czekać na tzw. wstępne dochodzenie.”

9 października 2016 r. Palestyńczycy świętowali po południem w Gazie z powodu dzisiejszego ataku terrorystycznego w Jerozolimie. Na ulicach rozdawano słodycze. Przywódca Hamasu, Khaled Mashaal zadzwonił do rodziny terrorysty, której powiedział: „Gratuluję wam. Atakując, bronił narodu palestyńskiego. Palestyńczycy są dumni ze swoich bohaterów, którzy służą jako przykład dla swoich następców. Hamas będzie kontynuował Dżihad aż do wyzwolenia z brudnej okupacji całej Palestyny i meczetu Al-Aksa.”

9 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski autobus w pobliżu arabskiego miasta Halhoul w Judei. Autobus został uszkodzony, a 1 osoba odniosła obrażenia. Kamieniami obrzucono także izraelskich żołnierzy, którzy prowadzili działania operacyjne w arabskiej wiosce Ar-Ram w Samarii. Rannych zostało 2 żołnierzy.

9 października 2016 r. izraelski ambasador w ONZ Danny Danon powiadomił Radę Bezpieczeństwa ONZ o dzisiejszym ataku terrorystycznym w Jerozolimie. Danon zwrócił uwagę na fakt, że mieszkańcy Gazy świętowali z powodu ataku, rozdając na ulicach słodycze i wymachując zdjęciami zamachowca. Danon wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZdo wezwania Autonomii Palestyńskiej do natychmiastowego powstrzymania podżegania i potępienia ataku terrorystycznego w Jerozolimie. „Nadszedł czas, aby społeczność międzynarodowa uznała za nieakceptowalny fakt przemieniania terrorystów w bohaterów i jednoznacznie oraz bezwarunkowo zażądała zakończenia podżegania. Przywództwo Autonomii Palestyńskiej musi wziąć na siebie odpowiedzialność. Ich milczenie po tym strasznym morderstwie jest obrzydliwe.”

10 października 2016 r. grupa 63 nowych żydowskich imigrantów z Etiopii dotarła w nocy do Izraela. Kolejnych 1300 przyjedzie w ciągu miesiąca.

10 października 2016 r. izraelscy żołnierze przeszukali w nocy dom terrorysty, który przeprowadził wczorajszy atak w Jerozolimie. Jego rodzinny dom znajduje się w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Wojskowi inżynierowie zbadali dom, przygotowując się do jego wyburzenia. Podczas tych działań zostali zaatakowani przez tłum Palestyńczyków. Obrzucono ich kamieniami i kilkoma improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Ranny został 1 żołnierz. Równocześnie policja przeprowadziła nocne działania w dzielnicach Issawija, Wadi El-Joz i a-Tur, aresztując 15 Arabów odpowiedzialnych za ostatnie zamieszki.

10 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w Hebronie w Judei. Autobus przywoził pielgrzymów na modlitwy do Grobowca Patriarchów. Nikomu nic się nie stało, ale pojazd został uszkodzony.

10 października 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali nazistowskie symbole i antysemickie hasła na cmentarzu żydowskim w mieście Warwick, stan Nowy Jork, USA.

11 października 2016 r. dziesiątki tysięcy Żydów modliło się w nocy przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Uczestniczyli oni w tradycyjnych pokutnych modlitwach przed świętem Jomn Kippur.

11 października 2016 r. w ramach przygotowań do święta Jom Kippur wczesnym popołudniem zostanie zatrzymany cały transport publiczny w kraju. Ostatni samolot z lotniska im. Dawida Ben Guriona odleci o godz. 14.30. Na czas święta będą zamknięte tunele Karmel w Hajfie. W Jerozolimie rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, które szczególną uwagę zwracają na obszar Starego Miasta. Wzdłuż granic arabskich dzielnic we Wschodniej Jerozolimie wystawiono blokady oraz dodatkowe posterunki policyjne. Wszystkie te działania mają zapobiec arabskim prowokacjom i powstrzymać dalszą przemoc.

11 października 2016 r. około 1,5 tys. Żydów modliło się w nocy w grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Palestyńczycy wzniecili zamieszki, obrzucając kamieniami izraelskich żołnierzy. Aresztowano 8 Arabów.

11 października 2016 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej w Judei, Samarii i Strefie Gazy. Blokada będzie obowiązywać ze względów bezpieczeństwa przez czas święta Jom Kippur. Wyjątkiem będą sytuacje humanitarne oraz medyczne.

Ifraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.