Ciekawe artykuly

Artysta połączył zdjęcia niemieckich nastolatków z fotografiami Holocaustu.


 Przyslala Rimma Kaul

 „Takie tam skakanie po martwych Żydach”


Echa II Wojny Światowej wciąż pozostają żywe, ale zdaniem wielu osób pamięć o hitlerowskich zbrodniach ginie. Autor projektu artystycznego „Yolocaust” postanowił przypomnieć o „dokonaniach” nazistowskich Niemiec w szokujący sposób.

Yolocaust to projekt izraelskiego satyryka Shahaka Shapiry. Temat, który wybrał, raczej nie kojarzy się z satyrą, bo chodzi o Holocaust. Shapira połączył znalezione w sieci „selfie”, zrobione na Pomniku Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie, z autentycznymi materiałami, dokumentującymi hitlerowskie zbrodnie.

„Około 10 tysięcy ludzi odwiedza pomnik każdego dnia. Wielu z nich robi tam głupawe zdjęcia, skacze, jeździ na desce czy rowerze” – tłumaczy Shapira.

Porządki zrobią się niemal same! Teraz w Lidlu inteligentny robot marki Vileda w supercenie!
Chcę poznać ofertę.
Nie, dziękuję. (pokaż inny program)

Zdjęcia z pozoru nie odbiegają od typowej instagramowej estetyki. Na pierwszy rzut oka mogłyby być to zdjęcia z profilu społecznościowego. Dopiero najechanie kursorem na fotografię ujawnia makabryczną prawdę. Skrypt zmienia tło, pojawiają się zwłoki pomordowanych przez Niemców. Ten sam pozostaje tylko uśmiechnięty bohater zdjęcia, ruchem myszy przenoszący się w sam środek wojennej grozy.

Prowokacyjne są także podpisy pod zdjęciami. Przeczytać możemy takie komentarze jak „skakanie po martwych Żydach”, w akompaniamencie typowych dla social media tagów.

Galerię zobaczyć możecie na stronie

yolocaust.de.

http://natemat.pl/199567,artysta-polaczyl-zdjecia-niemieckich-nastolatkow-z-fotografiami-holocaustu-takie-tam-skakanie-po-martwych-zydach

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.