Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

4 listopada 2017 r. libański premier Saad Hariri podał się do dymisji. Jako przyczynę podał obawy przed spiskiem na własne życie, oraz narastającą krytykę ze strony Iranu i jego libańskiego sojusznika Hezbollahu. „Żyjemy w klimacie zbliżonym do atmosfery, która panowała przed zamordowaniem mojego ojca Rafika al-Haririego. Teraz jest wycelowana w moje życie.” Saad Hariri wyjechał z Libanu do Arabii Saudyjskiej. Jego rezygnacja będzie oznaczać upadek koalicyjnego rządu, który usiłował zjednoczyć wszystkie polityczne frakcje w Libanie.

5 listopada 2017 r. rano dwóch arabskich robotników z placu budowy zaczęło obrzucać kamieniami przedszkole w mieście Givatayim. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano prawie 100 dzieci z przedszkola. Policjanci zatrzymali obu Arabów, którzy po przesłuchaniu zostali zwolnieni za kaucją, z zakazem powrotu do miejsca pracy w Givatayim.

5 listopada 2017 r. izraelscy żołnierze zlokalizowali i wydobyli na powierzchnię ciała 5 islamskich terrorystów, którzy zginęli w zniszczonym tunelu terrorystycznym w zeszłym tygodniu. Wyjaśniono, że działania podjęto jako odpowiedź na prośbę Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Podkreślono przy tym, że Siły Obronne Izraela nie pozwolą na podjęcie żadnej operacji poszukiwawczej w przygranicznej strefie bezpieczeństwa w Strefie Gazy bez rozwiązania kwestii uwolnienia izraelskich jeńców przetrzymywanych przez Hamas i odzyskania ciał zabitych izraelskich żołnierzy. Poinformowano, że wydobyte ciała pięciu terrorystów znajdowały się już na terytorium Izraela, a nie w Strefie Gazy.

5 listopada 2017 r. rzecznik Islamskiego Dżihadu, Fawzi Barhoum powiedział, że oświadczenie Izraela w kwestii żądania uzyskania informacji o izraelskich więźniach w zamian za wydanie ciał zabitych Palestyńczyków, jest formą niedopuszczalnego szantażu. „Te desperackie działania dowodzą, że izraelski okupant nie złamał niezłomności ruchu oporu. Zapewniamy, że to tylko wzmocni naszą determinację, by stosować opór oraz rozwijać i wzmacniać nasze uzbrojenie, aby kontynuować bronienie naszych ludzi.” Inny wysoki członek Islamskiego Dżihadu powiedział, że reakcja na zniszczenie tunelu była gotowa już w zeszłym tygodniu. „Ludzie są przyzwyczajeni do naszych znanych reakcji, takich jak wyrzutnie rakiet, ale mamy do dyspozycji inne opcje.”

5 listopada 2017 r. przywódca społeczności druzyjskiej w Izraelu szejk Muwaffak Tarif powiedział, że Druzowie oczekują, że Siły Obronne Izraela wytyczą czerwoną linię dla islamskich sił Al-Nusra w rejonie druzyjskiej wioski Hader na syryjskich Wzgórzach Golan. „Nie pytaliśmy i nie prosimy Izrael, aby wkroczył do Syrii lub przejął wioskę. Front Nusra jest pilnie obserwowany przez Siły Obronne Izraela, które mogą powiedzieć: Uważajcie i nie zbliżajcie się do tej wioski, która dla nas jest czerwoną linią. Liczymy, że Siły Obronne Izraela to zrobią.”

6 listopada 2017 r. w nocy arabska łódź rybacka naruszyła dozwolony obszar połowów u wybrzeży północnej części Strefy Gazy. Izraelska łódź patrolowa wezwała rybaków do zatrzymania się oraz oddała strzały ostrzegawcze. Gdy łódź rybacka nie zatrzymała się, została ostrzelana. Aresztowano 2 rannych Arabów, a łódź skonfiskowano.

6 listopada 2017 r. premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie wyda ciał zabitych terrorystów do Strefy Gazy. „Rząd ma dwa główne cele. Pierwszym jest ochrona kraju, a drugim jest budowanie kraju. Pracujemy nad obydwoma jednocześnie. Bronimy naszego kraju za pomocą prostej zasady – atakujemy każdego, kto zaatakuje nas. Drugą zasadą jest to, że nie zamierzamy dać czegoś za nic.” Wskazał w ten sposób, że ciała terrorystów mogą być wydane w zamian za ciała izraelskich żołnierzy oraz za uwolnienie izraelskich obywateli przetrzymywanych w Strefie Gazy. „Sprowadzimy naszych chłopców do domu, ale powtarzam: nie ma żadnych darmowych prezentów.”

6 listopada 2017 r. palestyński premier Rami Hamdallah powiedział, że sprawowanie kontroli nad Strefą Gazy okazuje się trudne. W ubiegłym tygodniu palestyńskie siły bezpieczeństwa przejęły formalną kontrolę nad przejściami granicznymi, jednak wciąż brakuje dokładnych mechanizmów zapewnienia bezpieczeństwa na granicach Strefy Gazy. Istnieją także trudności z powrotem byłych urzędników Autonomii Palestyńskiej na ich stanowiska pracy w Gazie, gdyż urzędnicy Hamasu sprzeciwiają się temu. Na mocy zawartego porozumienia między Fatahem a Hamasem, Autonomia Palestyńska powinna do 1 grudnia przejąć pełną kontrolę nad Strefą Gazy.

6 listopada 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Madrycie z hiszpańskim królem Felipe VI. Rozmowy dotyczyły perspektyw pogłębienia współpracy między oboma państwami. Rivlin spotkał się także z przedstawicielami żydowskiej społeczności w Hiszpanii, do której zaapelował: „Nie wolno nam poddawać się antysemityzmowi. Musimy z tym walczyć. Cieszę się, że hiszpański rząd podejmuje kroki w zakresie ustawodawstwa i egzekwowania prawa przeciwko temu obrzydliwemu zjawisku.”

6 listopada 2017 r. saudyjski minister spraw zagranicznych Adel Al-Jubeir powiedział, że „pocisk wystrzelony z Jemenu na Rijad był irańską rakietą wystrzelony przez Hezbollah z obszaru zajmowanego przez rebeliantów z Houthi. Można to uznać za akt wypowiedzenia wojny. Irańskie działania w regionie szkodzą bezpieczeństwu sąsiednich państw, wpływając na pokój i międzynarodowe bezpieczeństwo. Nie pozwolimy na żadne naruszenie naszego bezpieczeństwa narodowego. Królestwo zastrzega sobie prawo do szybkiego reagowania na wrogie działania irańskiego reżimu.” Arabia Saudyjska poleciła armii zablokowanie wszystkich portów morskich, połączeń lotniczych i lądowych przejść granicznych Jemenu, by powstrzymać napływ broni dla terrorystów. Minister spraw zagranicznych reprezentujący sunickie państwa Zatoki Perskiej, Thamer al-Sabhan, powiedział, że z powodu agresji Hezbollahu na Arabię saudyjską rząd libański będzie „traktowany jak rząd wypowiadający wojnę Arabii Saudyjskiej. Są tacy, którzy powstrzymają Hezbollah i sprawią, że szyici powrócą do swoich jaskiń w południowym Libanie. Libańczycy muszą znać te zagrożenia i pracować nad naprawieniem sytuacji, zanim osiągną punkt bez powrotu.” Wieczorem do Arabii Saudyjskiej przyjechał palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas, który ma się spotkać z księciem Mahometem Binem Salmanem. Rozmowy mają dotyczyć budowanej koalicji zmierzającej do powstrzymania rosnących wpływów Iranu na Bliskim Wschodzie.

6 listopada 2017 r. rzecznik Pentagonu, Adrian Rankine-Galloway pochwalił Arabię saudyjską za ujawnienie roli, jaką Iran odgrywa w Jemenie i destabilizacji całego regionu. „W dalszym ciągu utrzymujemy silne więzi obronne z Królestwem Arabii Saudyjskiej i współpracujemy nad wspólnymi priorytetami w zakresie bezpieczeństwa, włączając w to działania bojowe przeciwko brutalnym organizacjom ekstremistycznym i neutralizację destabilizujących wpływów Iranu na Bliski Wschód.”

6 listopada 2017 r. ministerstwo spraw zagranicznych poprosiło wszystkie placówki dyplomatyczne Izraela na całym świecie, aby wezwały przywódców państw w których się znajdują, aby sprzeciwiły się ingerencji Iranu i Hezbollahu w wewnętrzne sprawy Libanu. Dyrektywa jest niezwykła, ponieważ obejmuje wewnętrzną politykę innego państwa. Zwraca ona uwagę, że destrukcyjną politykę Iranu, który poprzez Hezbollah usiłuje zdestabilizować wewnętrznie Liban i cały region. „Rezygnacja premiera Al-Haririego i jego uwagi na temat przyczyn podjęcia tej decyzji, ponownie pokazują destrukcyjną naturę Iranu i Hezbollahu, oraz niebezpieczeństwo jakie stwarzają dla stabilności Libanu i innych państw w regionie. Rezygnacja Al-Haririego dowodzi, że międzynarodowe argumenty mówiące, że włączenie Hezbollahu do rządu jest receptą na stabilność Libanu, były zasadniczo wadliwe. Ta sztuczna jedność spowodowała paraliż i niezdolność lokalnych władz do podejmowania niezależnych decyzji w interesie narodu. Skutecznie przekształciła ich w zakładników, którzy są fizycznie zagrożeni i zmuszeni do realizowania interesów zagranicznej władzy – Iranu – nawet wtedy, gdy może to zagrozić bezpieczeństwu ich własnego państwa.”

6 listopada 2017 r. wieczorem ujawniono szczegóły nowego planu ekonomicznego, który znajduje się w końcowym etapie planowania i ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Plan został przygotowany z powodu nieoczekiwanych wpływów z podatków w sumie 17 mld szekli w tym roku. Dzięki temu planowane jest obniżenie podatku dochodowego dla osób, które osiągnęły dochód w wysokości do 11 tys. szekli. Planowane jest także obniżenie podatku od luksusowych towarów importowanych, obniżenie podatków od małych firm, a także zmniejszenie zadłużenia państwa. Szczegóły ustalają zespoły robocze premiera i ministerstwa finansów.

7 listopada 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze zatrzymali Palestyńczyka, który z ukrytym nożem usiłował przejść przez punkt kontrolny Tzofim w Samarii. Podejrzanego zatrzymano.

7 listopada 2017 r. Palestyńczycy rano obrzucili kamieniami żydowski autobus przy arabskiej wiosce Luban Ash-Sharqiya w Samarii. Do zdarzenia doszło w pobliżu żydowskiego osiedla Maale Levona. Nikt nie został ranny, ale okna w autobusie zostały powybijane.

7 listopada 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Madrycie z hiszpańskim premierem Mariano Rajoyem. Rivlin powiedział, że historyczne więzi między oboma narodami wynikają z faktu, że wielu Izraelczyków może prześledzić ich pochodzenie z Hiszpanii. Rivlin zwrócił uwagę na kampanię bojkotu i dyskryminacji Izraela, która jest zabarwiona antysemickimi elementami. Poprosił Hiszpanię o zaangażowanie się w zwalczanie tej kampanii.

7 listopada 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman spotkał się w Atenach (Grecja) ze swoimi greckim i cypryjskim odpowiednikiem. Celem spotkania było rozwijanie współpracy bezpieczeństwa między Izraelem, Grecją i Cyprem, z uwzględnieniem walki z terroryzmem, ochrony granic i walki z nielegalnymi imigrantami. Liberman powiedział, że „współpraca między naszymi krajami wzrasta każdego dnia w różnych dziedzinach, ze względu na wspólne zrozumienie, że musimy wziąć odpowiedzialność za nasz los.”

7 listopada 2017 r. dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości, Emi Talmor, przemawiał na posiedzeniu komisji ONZ ds. zwalczania korupcji w Wiedniu (Austria). Wcześniej palestyński delegat skarżył się na wysiłki Izraela w celu zapobieżenia uzyskania praw członkowskich Autonomii Palestyńskiej w Interpolu. Następnie Talmor powiedział, że „łączenie się z jednej strony z Hamasem, i chęć bycia częścią globalnej walki z przestępczością, to hipokryzja. Porozumienie pojednawcze z Hamasem dowodzi, że obawy Izraela co do tego, że Autonomia Palestyńska wchodzi do Interpolu, były uzasadnione.”

7 listopada 2017 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi powiedział, że Egipt nie rozważa podjęcia żadnych kroków przeciwko Hezbollahowi, pomimo wezwania Arabii Saudyjskiej do nałożenia sankcji wobec grupy.

7 listopada 2017 r. Euromonitor International opublikował zestawienie 100 najbardziej popularnych turystycznie miast na świecie. Jerozolima uklasyfikowała się na 67. miejscu (spadek o 5 pozycji w porównaniu do poprzedniego roku), a Tel Awiw na 78. miejscu (spadek o 1 pozycję). Pierwsze miejsce zajął Hong Kong, który odwiedziło 25,7 mln turystów.

8 listopada 2017 r. palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Izraelscy żołnierze nakazali mu przejście przez bramkę z wykrywaczem metali, którą usiłował on ominąć, a następnie go aresztowali.

8 listopada 2017 r. władze administracyjne wydały zezwolenie na budowę nowych domów w południowej części Wschodniej Jerozolimy. W osiedlu Gilo pwostanie 90 mieszkań, a w Ramat Szlomo kolejnych 150 mieszkań. Zatwierdzono także budowę 44 mieszkań w arabskiej dzielnicy Beit Hanina.

8 listopada 2017 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły obszar położony w pobliżu bariery granicznej Strefy Gazy jako zamkniętą strefę wojskową. Dyrektywa zabrania rolnikom z przygranicznych osad prowadzenia wszelkich prac w tym obszarze, jak również zabrania ludności cywilnej do zbliżania się w pobliże granicy lub w rejon budowy podziemnej bariery granicznej. Dyrektywę wydano w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym i możliwym odwetem ze strony Islamskiego Dżihadu. 

   8 listopada 2017 r. Siły Obronne Izraela przedstawiły sprawozdanie z postępu prac przy budowie barier ochronnych przy przystankach autobusowych w Judei i Samarii. W ramach projektu systemu obrony regionalnej wznoszone są betonowe bariery oraz metalowe słupki, które mają chronić pasażerów oczekujących na przystankach autobusowych przed próbami staranowania przez samochody terrorystów lub wypadkami. Mjr. Jair Cohen przypomniał zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przystankach autobusowych na terytoriach: „Oczekując na autobus przebywajcie w obszarze chronionym – nie należy przechodzić poza żółte oznaczenia, aby w ten sposób zmniejszyć ryzyko trafienia przez przejeżdżający pojazd lub wypadek. Na przystankach znajdują się żołnierze, którzy strzegą tych miejsc – ich instrukcje muszą być przestrzegane, a ich celem jest chronienie was. Unikajcie stania w miejscach, w których normalnie byście nie stanęli, a szczególnie miejsc ciemnych, gdyż może to uratować wam życie. Na terytoriach powinniśmy wykorzystywać istniejący transport publiczny, unikając autostopu jak to tylko możliwe. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na podróż autostopem, muszą upewnić się, czy kierowca rzeczywiście jest izraelskim kierowcą. Jeśli zauważycie coś podejrzanego, nie decydujcie się na jazdę. Szybko zgłoście ten fakt do centrum bezpieczeństwa na numer telefonu 1208.”

8 listopada 2017 r. szef palestyńskiej policji Hazem Atallah powiedział, że aby porozumienie pojednawcze odniosło rzeczywisty sukces w Autonomii Palestyńskiej, to Hamas musi się rozbroić. „Mówimy o jednym rządzie, jednym prawie, jednej służbie bezpieczeństwa. Nie ma mowy, aby Hamasmógł utrzymać swoje skrzydło zbrojne w Gazie, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za tamtejszą policję. Jeżeli będą te wszystkie rakiety i wyrzutnie, to rzeczą niemożliwą jest utrzymanie bezpieczeństwa. To nie będzie działać. To jest niemożliwe. Jak mam tym kierować? Kto tam stanie i powie: Jestem szefem policji i ja tutaj rządzę? Kto tak powie, jeśli nie będzie wszystkiego tam kontrolować?” Dodał, że w Strefie Gazy powinno pracować około 8-9 tys. policjantów. Odrzucił przy tym możliwość połączenia istniejącej palestyńskiej policji z milicją Hamasu, która liczy około 13 tys. uzbrojonych ludzi. Dodał, że takie działania wymagają dużego wsparcia finansowego. Atallah podkreślił także dobrą koordynację działań sił bezpieczeństwa z Izraelem, która dwa tygodnie temu została w pełni przywrócona (po wydarzeniach z 14 lipca).

8 listopada 2017 r. zbrojne skrzydło Demokratycznego Frontu Wyzwolenia PalestynyNarodowe Brygady Oporu, opublikowały nagranie video będące groźbą ataku na cywilne cele w Izraelu. Na nagraniu widać snajperów przemieszczających się podziemnymi tunelami ze Strefy Gazy do Izraela. Nagranie pokazuje jak wiele cywilnych celów znajduje się w zasięgu ich ognia. Prawdopodobnie film jest odpowiedzią na ostatnie zniszczenie przez izraelską armię podziemnego tunelu terrorystycznego w południowej części Strefy Gazy. Istnieją jednak wątpliwości czy dotyczy to rzeczywiście celów będących na terytorium Izraela, gdyż na nagraniu widoczne są prace przy ogrodzeniu granicznym.

8 listopada 2017 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi wezwał Iran do zaprzestania „mieszania się” na Bliskim Wschodzie, aby nie doprowadzić do wybuchu wojny w regionie. Siri wyraził poparcie dla koalicji państw Zatoki Perskiej, której przewodzi Arabia Saudyjska. „Region cechuje się wystarczającą niestabilnością i wyzwaniami. Nie potrzebujemy nowych komplikacji z udziałem Iranu i Hezbollahu, więc nie dodawajmy nowych wyzwań dla regionu. Jestem przeciwny wojnie, możemy rozwiązywać kryzysy dialogiem. Bezpieczeństwo w Zatoce Perskiej jest czerwoną linią, a inni muszą przestać wtrącać się w nasze sprawy, a nie pracować nad eskalacją napięć. My w Egipcie wierzymy, że bezpieczeństwo Arabów i Zatoki Perskiej oraz każde zagrożenie dla krajów Zatoki jest zagrożeniem dla naszego własnego bezpieczeństwa narodowego.” Sisi wezwał także libański parlament do wywarcia presji na Hezbollah, aby nie powodował wzrostu wewnętrznego napięcia w Libanie.

9 listopada 2017 r. imam meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, szejk Omar al-Kiswani potępił instalację przez Izrael nowych kamer bezpieczeństwa z widokiem na wejścia na teren meczetu, bez koordynacji ze stroną palestyńską. Instalacja nowych kamer monitoringu miała na celu poprawienie nadzoru nad wejściami na Wzgórze Świątynne. Al-Kiswani podkreślił, że cały teren meczetu należy wyłącznie do muzułmanów.

9 listopada 2017 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy osiedlu Tekoa w Judei. Nikt nie został ranny, ale autobus został uszkodzony. Do podobnych incydentów doszło przy osiedlu Kfar Tapuach w Samarii i obozie uchodźców Al-Aruv w Judei. Uszkodzone zostały 2 pojazdy.

9 listopada 2017 rHamas ostro skrytykował Autonomię Palestyńską za wznowienie koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem.

9 listopada 2017 r. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt poinformowały swoich obywateli, aby nie podróżowali do Libanu i wezwali tych, którzy już są w tym kraju, aby jak najszybciej wyjechali z niego. Już wcześniej podobvne wezwanie opublikował Bahrajn. Były libański premier Saad al-Hariri spotkał się w Rijadzie z ambasadorami Francji, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Tymczasem Hezbollah wezwał Arabię Saudyjską, aby zaprzestała ingerencji w wewnętrzne sprawy Libanu. Liban uważa, że dymisja al-Hariri nastąpiła pod naciskiem Arabii Saudyjskiej.

 

Efraim

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.