Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Szwecja: atak na synagogę w Goteborgu. Budynek obrzucono koktajlami Mołotowa

Około dwudziestu zamaskowanych mężczyzn obrzuciło butelkami zapalającymi synagogę w Goteborgu podczas trwającej wewnątrz modlitwy wieczornej.

 Calosc TUTAJ


Po uznaniu przez Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela pakistański historyk, Mobarak Haidar, pisze: “Muzułmanie świata… nie mają żadnej podstawy religijnej, by rządzić Jerozolimą

Po uznaniu przez prezydenta USA, Donalda Trumpa, Jerozolimy za stolicę Izraela 6 grudnia 2017 r.,  Mobarak Haidar (powyżej), znany pakistański historyk i autor wielu książek, napisał następujące na swojej stronie Facebooka[1].

Jerozolima i muzułmańskie roszczenia

​Calosc  TUTAJ

 


 Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa

Garść Palestyńczyków, których sfilmowano w Betlejem, kiedy palili wizerunki prezydenta Trumpa 6 grudnia, pokazano tak, jakby byli częścią masowego protestu ogarniającego palestyńskie społeczności.
….
Bądźcie więc pewni: “rzeki krwi”, które nam obiecują, już płyną teraz. Tak, to nóż, jakim Arabowie i muzułmanie podrzynają sobie wzajem gardła, jest powodem tego czerwonego nurtu, nie zaś jakaś wypowiedź prezydenta USA. Może to wreszcie stanie się wydarzeniem wartym udokumentowania przez niezmorzonych reporterów tego regionu?
Calosc TUTAJ

Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę jako stolicę Izraela. Trump przeniesie tam ambasadę

Prezydent w środę spełnił swoją obietnicę wyborczą i uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Dodał, że „USA nadal zdecydowanie popierają rozwiązanie dwupaństwowe na Bliskim Wschodzie”.​
Calosc TUTAJ 

XVI-wieczne starodruki z białostockiego Seminarium Duchownego w internecie

Kilkanaście najstarszych i najcenniejszych ksiąg z XVI wieku, m.in.: Biblia i Psałterz Dawidów ze zbiorów Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, można już oglądać w internecie. To pierwsze starodruki z tego seminarium udostępnione on-line.

Dziewiętnaście dzieł jest dostępnych na platformie Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej,

  Calosc TUTAJ
 

Mateusz Morawiecki premierem. PiS zastępuje Beatę Szydło

​PiS obroniło Beatę Szydło przed wotum nieufności tylko po to, by tego samego dnia zastąpić ją Mateuszem Morawieckim. Po miesiącach spekulacji na temat wymiany na stanowisku premiera i gorączkowych naradach w siedzibie PiS, które trwały przez cały wieczór, rzecznik partii Beata Mazurek wydała specjalny komunikat. Co się w nim znalazło?

Calosc TUTAJ
 
Donald Trump po stronie Izraela
Donald Trump postawił na swoim. Uczynił to wbrew licznym ostrzeżeniom oraz opiniom przywódców nie tylko świata arabskiego oraz zachodniego. Jego decyzja nie powinna być jednak zaskoczeniem.
 
– Pierwszego dnia, gdy zostanę prezydentem, skończy się traktowanie Izraela jako podmiotu drugiej kategorii. Przeniosę ambasadę do Jerozolimy, wiecznej stolicy Żydów – ogłosił na spotkaniu American Israel Public Affairs Community. Obietnicę tę powtarzał następnie wielokrotnie w czasie kampanii wyborczej. Nie miał szans na dotrzymanie jej natychmiast po objęciu prezydentury, gdyż obowiązywała decyzja Baracka Obamy przesunięcia realizacji ustawy z 1995 roku w sprawie ambasady i uznania Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego.

 

Calosc TUTAJ

Izrael buduje wielką elektrownię CSP

Izrael inwestuje duże pieniądze w systemy wykorzystujące promieniowanie słoneczne

Choć wykorzystanie fotowoltaiki jest w stanie zwrócić się w prawie każdym regionie Ziemii, są obszary, które sprzyjają jej szczególnie wysokiej efektywności. Wśród nich znajdują się amerykański Teksas, Indie oraz… izraelskie pustynie. Już niedługo właśnie tam powstanie jedna z największych instalacji OZE na świecie.

Calosc TUTAJ

 Trump zapowiada: Przeniosę ambasadę USA do Jerozolimy. To może wstrząsnąć Bliskim Wschodem
Izraelskie wojsko podnosi stan gotowości, a palestyński lider w panice szuka wsparcia. To reakcje na samą zapowiedź decyzji Donalda Trumpa. Ma on przenieść ambasadę USA z Izraelu – wbrew ostrzeżeniom z całego regionu i świata.
Calosc TUTAJ

75 lat temu powstała Rada Pomocy Żydom „Żegota”
75 lat temu, 4 grudnia 1942 r., w Warszawie przy Delegaturze Rządu na Kraj, z przekształcenia Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom powstała Rada Pomocy Żydom „Żegota” – jedyna w okupowanej przez Niemców Europie instytucja państwowa ratująca ludność żydowską od zagłady.
 

PAP: Jaka była skala pomocy niesionej przez „Żegotę”?
Michał Czajka: Ta skala nie mogła być zbyt wielka, ponieważ cały czas mówimy o warunkach konspiracyjnych. Poza tym, prawdę mówiąc, „Żegota” rozpoczęła działalność wtedy, kiedy znaczna część Żydów była już wymordowana.

Calosc TUTAJ

​Józef Kuraś. Przekłamana legenda
Staremu Grassgrünowi partyzanci po śmierci zabrali oszczędności, Józiowi Gallerowi po strzale w głowę zeszyt z kolekcją znaczków. 13–letniej góralki Marii Mroszczak Józef Kuraś, zwany Ogniem, nie zabił, bo był pijany jak bela.​
Cytat z ulotek narzeczonej Kurasia:

„Błogosławiony zginął śmiercią tragiczną, od prawdziwych Polaków, którzy nie pozwolili dłużej ssać krwi polskiej parszywej pijawce. Oby Pan Bóg pozwolił jak najprędzej wytępić brudną i parszywą zarazę w Polsce, Zginął za swą szubrawską i zdradziecką pracę. Każdy jeden żyd i żydziątko zginie ku czci jego świetlanej pamięci.(…)

– Zaraz potem z zimną krwią zamordowano kolejnych pięć osób – opowiada Karolina Panz. Podczas padań odkryła, że byli to m.in. Lonek Lindenberger i Ludwik Herz, młodzi mężczyźni, jeszcze chłopcy, uratowani z zagłady dzięki liście Schindlera. – Ustawiono ich na poboczu drogi, strzelano w tył głowy …
Calosc TUTAJ

 Muzea życia, pomniki zagłady

​7 grudnia w Lublinie ruszy ośrodek edukacji i muzeum lubelskich Żydów. W Leżajsku budowane jest Centrum Chasydyzmu, dotąd nie było podobnego ośrodka w Polsce. Na warszawskiej Woli powstaje Muzeum Getta. Podobnych inicjatyw poświęconych Żydom polskim jest wiele, ale ich twórcy muszą sobie odpowiedzieć na pytanie: co właściwie powinni upamiętniać?
Calosc TUTAJ

 Co naprawdę dzieje się w Hebronie?
 Hebron, miasto mające około 200 tysięcy mieszkańców. Ma większość arabską i długą żydowską historię. O sytuacji w tym mieście opowiada jego mieszkanka.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: