Ciekawe artykuly

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 57

 

Jarek

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


W końcu zawitała do nas wiosna. Już za chwilę pąki na drzewach zamienią się w zielone liście, a na trawnikach nasze oczy będą cieszyć piękne kwiaty…

Dziś zapraszam do lektury krótkiego opowiadania Piotra Adamczyka:

 

Wyrzut sumienia w sklepie warzywnym

 

W sklepie warzywnym starsza pani wybiera jabłka. Powoli, starannie, każdemu się przyglądając z uwagą. Wzięła cztery, po chwili, z wahaniem, jedno odkłada z powrotem. Prosi jeszcze o szczypiorek, płaci trzy dwadzieścia i wychodzi, kłaniając się uprzejmie.

– To poetka – mówi sprzedawczyni do następnej klientki. W jej głosie brzmi duma, bo nie w każdym sklepie warzywnym kupują poeci.

– Poetka? – dziwi się klientka. – Nawet nie wiedziałam, że poeci jeszcze istnieją.

– No, a Szymborska?

– Już nie żyje.

– A ten ksiądz, jakże mu tam? Tischner? – sprzedawczyni nie daje za wygraną.

– Też nie żyje.

Zapada chwila kłopotliwego milczenia.

– No ale ta jeszcze żyje – wraca do tematu sprzedawczyni.

– Może to ostatnia.

Znowu milczenie.

Po czym sprzedawczyni:

– A ja ten szczypior taki zwiędnięty podałam…

 

* * *

 

O Autorze słów kilka…

 

Piotr Adamczyk (ur. 29 czerwca 1958 r. we Wrocławiu) – polski pisarz, reporter, publicysta, felietonista i redaktor.

 

Po studiach filozoficznych zaczął pracę reportera i felietonisty w tygodniku “Sprawy i Ludzie”. W 1990 brał udział w tworzeniu i redagowaniu pierwszej w Polsce pełnokolorowej, składanej komputerowo i drukowanej offsetem gazety codziennej “Dziennik Dolnośląski”. Z reżyserem teatralnym i założycielem teatru “Kalambur” Bogusławem Litwińcem współtworzył miesięcznik satyryczny “Śmiech Europy”. Autor kilkuset reportaży i felietonów. Publikował m.in. w “Przeglądzie Tygodniowym”, “Prawie i Życiu”, “Tygodniku Obywatelskim”, “Słowie Polskim”, “Wieczorze Wrocławia”, “Gazecie Wrocławskiej”, “Polityce”, “Wprost”, “Pulsie Biznesu”, “Gazecie Wyborczej”.

 

W roku 2012 wydawnictwo “Dobra Literatura” opublikowało jego powieść pt. “Pożądanie mieszka w szafie”. Jego druga powieść, “Dom tęsknot” (Agora 2014), znalazła się na liście książek zakwalifikowanych do konkursu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015.

 

Miłych snów…

 

Jarek

Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

“Listy z krainy snów” – http://www.wiersze.co

Kategorie: Ciekawe artykuly, Poezja

1 odpowiedź »

  1. Dzieki za opowiadanie…mysle, ze choc „…szczypior taki zwiędnięty…” – dobry poeta zrobi i z tego poezje.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.