Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

17 czerwca 2018 r.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu przedstawił raport z rozmów z prezydentem Rosji Putinem i amerykańskim sekretarzem stanu Mike Pompeo. „W weekend rozmawiałem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i sekretarzem stanu USA Michałem Pompeo. Rozmawialiśmy o sprawach regionalnych i skupiliśmy się – oczywiście – na Syrii. Powtórzyłem nasze przewodnie zasady dotyczące Syrii: po pierwsze, Iran musi wycofać się z całej Syrii, po drugie, podejmiemy działania – i już podejmujemy działania – przeciwko staraniom o ustanowienie obecności wojskowej Iranu i jego pełnomocników w Syrii, blisko granicy i głęboko w Syrii. Izrael będzie działał przeciwko tym wysiłkom w dowolnym miejscu w Syrii.”


agencja bezpieczeństwa Szin Bet ujawniła, że pod koniec kwietnia rozbito komórkę terrorystyczną Hamasu, działającą w rejonie miasta Nablus w Samarii. Członkowie komórki mieli zaplanowane przeprowadzenie licznych ataków terrorystycznych, w tym zamachów samobójczych w różnych miastach Izraela. Aresztowano 20 terrorystów i przejęto urządzenia wybuchowe, oraz zgromadzone materiały do produkcji kolejnych bomb. Komórka rozpoczęła działalność w październiku minionego roku. „Ta sprawa ponownie pokazuje pragnienia i wysiłki, które Hamasinwestuje w budowę infrastruktury terrorystycznej w Judei i Samarii, aby przeprowadzić ciężkie ataki w Izraelu.” Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Hamas próbuje zaatakować nas zarówno z Gazy, jak i w Judei i Samarii, dlatego nadal będziemy utrzymywać kontrolę bezpieczeństwa we wszystkich obszarach na zachód od rzeki Jordan.”


 rano duże siły policyjne wkroczyły do nielegalnej żydowskiej placówki osadniczej Tapuach West w środkowej części Samarii. Doszło do starć z żydowskimi aktywistami. Rannych zostało 11 policjantów. Aresztowano 6 osadników. Po ewakuacji, wyburzono 10 struktur mieszkalnych wzniesionych w placówce.


. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bambami zapalającymi, które powodują liczne pożary na przygranicznych terenach w Izraelu. Po południem izraelski samolot oddał ostrzegawcze strzały do grupy Palestyńczyków wypuszczających kolejną falę balonów. Rano ostrzelany został w Gazie samochód należący do dowódcy Hamasu, odpowiedzialnego za kampanię ognistych latawców. W zniszczonym samochodzie nikogo nie było w chwili ataku.


18 czerwca 2018 r.


nad ranem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety. Jedna z nich spadła wewnątrz strefy, natomiast dwie eksplodowały w pobliżu strefy przemysłowej miasta Aszkelon.


nad ranem izraelskie samoloty zbombardowały 9 pozycji Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za falę ataków z użyciem latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi.


były minister Gonen Segev, został aresztowany za szpiegostwo na rzecz Iranu. Podczas przesłuchania stwierdził, że próbował oszukać swoich irańskich partnerów i wrócić do Izraela jako bohater. Twierdził również, że nawiązał kontakt z Irańczykami i został zaproszony przez nich na konsultacje w sprawach pediatrycznych. Segev został aresztowany przez Szin Bet w zeszłym miesiącu pod zarzutem popełnienia przestępstw polegających na pomocy wrogowi w czasie wojny i szpiegowania przeciwko państwu Izrael. Pod koniec śledztwa 15 czerwca 2018 r. prokuratura okręgowa w Jerozolimie złożyła w sądzie okręgowym w Jerozolimie akt oskarżenia przeciwko Segevowi. Akt oskarżenia został zatwierdzony przez prokuratora generalnego. Segev był wcześniej skazany za przemyt narkotyków, fałszerstwa i oszustwa w handlu elektronicznym, a w ostatnich latach mieszkał w Nigerii. W maju 2018 r. przyjechał do Izraela i został aresztowany. Dochodzenie wykazało, że Segev od co najmniej 2012 r. był irańskim agentem i spotykał się ze swoimi irańskimi operatorami na całym świecie, w hotelach i apartamentach, które są uważane za wykorzystywane do tajnej działalności Iranu. Segev otrzymał również tajny system łączności, aby szyfrować wiadomości między nim a jego operatorami. Segev przekazał swoim operatorom informacje dotyczące rynku energetycznego, miejsc bezpieczeństwa w Izraelu, budynków i organach bezpieczeństwa.


rzecznik rządu Autonomii Palestyńskiej, Nabil Abu Rudeineh, oficjalnie oświadczył, że naród palestyński i jego przywódcy nigdy nie uznają legalności żadnej amerykańskiej inicjatywy, która będzie dążyć do oddzielenia Strefy Gazy od obszarów Judei i Samarii. „Przywódcy palestyńscy ponawiają zaufanie do zdolności naszego ludu, przy wsparciu arabskich braci i wolnych ludzi na całym świecie, aby udaremnić wszelkie plany mające na celu wyeliminowanie palestyńskiego problemu.” Dodał, że polityka Abbasa jest jasna i stabilna, i stwierdza, że w Strefie Gazy nie będzie żadnego państwa, a również nie będzie żadnego państwa palestyńskiego bez Strefy Gazy.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem II. Omówiono wydarzenia regionalne, postęp procesu pokojowego i współpracę gospodarczą. Netanjahu powtórzył zobowiązanie Izraela do zachowania status quo w świętych miejscach Jerozolimy.


sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że Strefa Gazy zbliża się do granicy wojny. Pogląd ten wyraził na podstawie wielkości liczby ofiar i rannych starć, do których regularnie dochodzi na granicy z Izraelem. „Jednoznacznie potępiam kroki wszystkich stron, które doprowadziły nas do tego niebezpiecznego i kruchego miejsca w konflikcie izraelsko-palestyńskim w Arabii. Liczba ofiar jest i powinna być ostrzeżeniem dla wszystkich, jak bliski jest stan wojny. Jestem zszokowany liczbą ofiar śmiertelnych i rannych Palestyńczyków w wyniku użycia ostrego ognia przez Siły Obronne Izraela. Izrael ma obowiązek maksymalnego ograniczenia liczby ofiar i ochrony ludności cywilnej zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Zabójstwa dzieci, a także wyraźnie zidentyfikowanych dziennikarzy i personelu medycznego przez siły bezpieczeństwa podczas demonstracji są szczególnie niedopuszczalne.” Guterres skrytykował także Hamas i inne ugrupowania terrorystyczne za próbę umieszczenia materiałów wybuchowych w pobliżu ogrodzenia granicznego oraz za wystrzelenie rakiet na Izrael w dniach 29 i 30 maja.


19 czerwca 2018 r.


cywilna administracja Judei i Samarii omówiła zagadnienie kradzieży wody przez Arabów na terytoriach palestyńskich, co w okresie letnim szkodzi rolnictwu i powoduje poważne niedobory wody w żydowskich społecznościach. Gen. Ahvat Ben Hur powiedział, że „przyczyną kradzieży wody jest mieszanka kilku rzeczy: w niektórych okresach brakuje wody, palestyńscy rolnicy są rozrzutni w gospodarowaniu wodą, za którą nie płacą. Cała kradziona woda przeznaczona jest dla rolnictwa, a największa trudność polega na tym, że nie potrafimy w tej dziedzinie odstraszać. Nie znam nikogo, kto poszedłby do więzienia za kradzież wody. Odłączamy nielegalne podłączenie, a następnego dnia oni znowu podłączają się. Nie mamy możliwości w kwestii egzekwowania kradzieży wody. Istnieje plan generalny na lata 2020-2040 dla Judei i Samarii oraz inny plan dla Doliny Jordanu, który pobudzi wszystkie sprawy gospodarki w Judei i Samarii. Naprawimy, zmodernizujemy i wybudujemy nowe podłączenia. Zbudujemy duży rurociąg w ramach generalnego planu, a rurociąg przejdzie wzdłuż trasy 5 i trasy 55. Zwiększymy dostawy wody do Judei i Samarii o miliony metrów sześciennych. A to lato wygląda już znacznie lepiej niż poprzednie sezony.” Przedstawiciel krajowej firmy wodociągowej Mekorot powiedział, że w ubiegłym roku w Judei i Samarii zostało skradzionych 9 milionów metrów sześciennych wody. Większość kradzieży miała miejsce w strefie C i ich sprawcami byli palestyńscy rolnicy. Kolejne 3 miliony metrów sześciennych wody zostały skradzione w Dolinie Jordanu, w strefie B w Samarii kolejne półtora miliona, a w rejonie Kiryat Arba w Judei skradziono prawie 2 miliony metrów sześciennych wody. W minionym roku dokonano 500 odłączeń nielegalnych podpięć do rurociągów z wodą.


agencja UNRWA poinformowała, że z powodu niedoboru środków finansowych, planuje odroczyć wypłatę wynagrodzeń swoich pracowników w Strefie Gazy oraz zawiesić niektóre działania prowadzone w tym obszarze.


wieczorem palestyński terrorysta rzucił improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskiego punktu kontrolnego przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Nikt nie został ranny, a napastnik uciekł.


. wieczorem mały izraelski bezzałogowy dron obserwacyjny Sky Rider spadł na syryjskich Wzgórzach Golan w rejonie Al-Khader. Najprawdopodobniej przyczyną była usterka techniczna. Rzecznik armii poinformował, że nie ma niebezpieczeństwa wycieku tajnych informacji.


ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ, Nikki Haley, na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo, formalnie ogłosiła, że Stany Zjednoczone występują się z Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC). „Rada jest obrońcą osób łamiących prawa człowieka i klozetem politycznego uprzedzenia. Tylko w tym roku Rada wydała pięć rezolucji przeciwko Izraelowi, a ani jednego przeciwko jakiemukolwiek innemu krajowi. Jeśli Rada Praw Człowieka zamierza potępiać kraje, które przestrzegają prawa człowieka i bronić tych, którzy łamią prawa człowieka, to Stany Zjednoczone nie powinny dawać jej wiarygodności. Wycofujemy się z UNHRC, organizacji, która nie jest warta swojej nazwy. Kiedy Rada Praw Człowieka traktuje Izrael gorzej niż Koreę Północną, Iran i Syrię, to sama Rada jest głupia i niegodna swej nazwy.”


nowo wybrany prezydent Kolumbii, Ivan Duque powiedział, że rozważy przeniesienie ambasady swego kraju do Jerozolimy.


20 czerwca 2018 r


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy około 30 rakiet, z których 3 wybuchły wewnątrz przygranicznych izraelskich społeczności. Uszkodzony został dom i kilka samochodów. System obrony Iron Dome zestrzelił 7 rakiet, a pozostałe spadły na niezamieszkałe tereny.


. izraelskie samoloty przeprowadziły w nocy trzy naloty na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Ogółem zaatakowano 25 celów należących do Hamasu, w tym ośrodek szkoleniowy do pracy w tunelach.


 

Efraim

 

 

 

 

Izrael Badacz

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Co to za nowomowa? „Placówka osadnicza” i „struktura mieszkalna”? To przecież osiedle i domu zwykłych ludzi, a nie jakieś tajne podziemne „struktury” jak tunele Hamasu. Czy o to chodzi, by osadników zrównać z Hamasem?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.