Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

26 czerwca 2018 r.


Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 5 pożarów na przygranicznych terenach w Izraelu. Po południem izraelski dron ostrzelał samochód przewożący osoby wypuszczające latawce.


wieczorem Palestyńczycy pobili żydowskiego osadnika w pobliżu osiedla Givat Asaf w środkowej części Judei. Izraelscy żołnierze wszczęli poszukiwanie sprawców napaści i kradzieży telefonu komórkowego.


 syryjskie media poinformowały, że w nocy 2 izraelskie rakiety spadły na magazyny broni należące do Hezbollahu w pobliżu międzynarodowego lotniska w Damaszku w Syrii. Izrael nie skomentował tych doniesień.


Cypr poinformował, że rozpatruje izraelski wniosek dotyczący możliwości budowy na wyspie portu morskiego do obsługi dostaw towarów dla potrzeb Strefy Gazy. Wniosek taki został przedstawiony w minionym tygodniu przez ministra obrony Avigdora Libermana. Plan przewiduje budowę specjalnego mola dla statków towarowych płynących do odległej o około 300 km Strefy Gazy. Towary przechodziły by na Cyprze dokładną kontrolę antyterrorystyczną i były by dostarczane do Gazy przy użyciu niewielkiego promu.


Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję określającą strategię zwalczania terroryzmu. Zawiera ona bezprecedensowy ustęp, który potępia użycie przez terrorystów cywilów jako ludzkich tarcz. Ambasador Izraela Danny Danon powiedział: „Dzisiejsza rezolucja jest kolejnym ważnym krokiem w naszych wysiłkach zmienienia zasad gry w ONZ. Niecałe dwa tygodnie temu wielu członków Zgromadzenia Ogólnegogłosowało za potępieniem Hamasu, a dzisiejsza rezolucja wyraźnie potępiła terrorystów za nikczemną podwójną zbrodnię wojenną polegającą na ukrywaniu się za kobietami i dziećmi podczas atakowania cywilów. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale osiągnięcie tego kamienia milowego zbliża nas do dnia, w którym ONZ skoncentruje się na prawdziwym zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności na świecie.” Nowy zapis potępia wykorzystywanie „szkół i szpitali do celów wojskowych, takich jak ataki i przechowywanie broni”, oraz stanowczo potępia użycie „cywilów do osłaniania celów wojskowych przed atakami”.


27 czerwca 2018 r.


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 12 rakiet, z których 3 zostały zestrzelone przez system Iron Dome. Pozostałe rakiety spadły w pustym terenie. Do ostrzału przyznało się zbrojne skrzydłoHamasuBrygady al-Qassam.


w nocy izraelskie samoloty zbombardowały cele Hamasu w obozie uchodźców Nuseirat w środkowej części Strefy Gazy. Zniszczony tam został samochód jednego z wysokich dowódców Hamasu. Ponadto izraelskie czołgi ostrzelały dwa posterunki obserwacyjne Hamasu w północnej części strefy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


rano brytyjski książę William zwiedzał Tel Awiw i spotkał się z gwiazdą konkursu Eurowizji, Nettą Barzilai. Następnie książę pojechał do Autonomii Palestyńskiej.


brytyjski książę William spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Abbas powiedział, że jest zainteresowany osiągnięciem porozumienia pokojowego z Izraelem w granicach sprzed 1967 r. W trakcie tej wizyty doszło do incydentu, gdy tłum Palestyńczyków zaczął rzucać kamienie w stronę samochodu księcia Williama.


polski parlament przegłosował zmianę ustawy dotyczącej ściągania osób oskarżających Polskę o współudział w Holokauście. Z treści ustawy usunięto zapis kary więzienia. Poprawkę ustawy poparło 388 posłów (25 głosowało przeciwko, a 5 wstrzymało się). Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska ma nadzieję, że zmiany w spornej ustawie o Holokauście pomogą Warszawie poprawić stosunki z Izraelem. Wieczorem odbyły się osobne konferencje prasowe premiera Morawieckiego, a następnie premiera Netanjahu. Deklaracja premierów zawiera m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych.


Światowy Kongres Żydowski z zadowoleniem przyjął decyzję Polski o wprowadzeniu zmiany w ustawie dotyczącej Holokaustu.


Instytut Jad Vashem w Jerozolimie wydał oświadczenie popierające decyzję Polski w sprawie zmienienia kontrowersyjnej ustawy, która kryminalizowała oskarżenia o współudział niektórych Polaków w zbrodniach Holokaustu. „Uważamy, że właściwą metodą zmieniania historycznych zniekształceń i błędnych percepcji historycznych jest prowadzenie działań edukacyjnych i badawczych w sposób wolny i otwarty. Jad Vashem nadal będzie wspierać naukowców i zapewniać wychowawcom możliwość swobodnego stawienia czoła złożonej prawdzie o żydowsko-polskich relacjach przed, podczas i po Holokauście.”


wieczorem premier Benjamin Netanjahu wydał oświadczenie: „Jestem zadowolony, że polski rząd, parlament, Senat oraz prezydent całkowicie wycofali przepisy, które spowodowały burzę i konsternację w Izraelu i wśród międzynarodowej społeczności. Stosunki z Polską są ważne dla Izraela i oparte na zaufaniu. Opowiedzieliśmy się za prawdą i wypełniliśmy nasz obowiązek zapewnienia historycznej prawdy o Holokauście” – zaznaczył premier, mówiąc po hebrajsku. Następnie, przechodząc na język angielski, przywitał obecnego na uroczystości ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego, po czym odczytał angielską wersję wspólnej deklaracji przyjętej wraz z premierem Morawieckim.


Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 20 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu.


libańska gazeta Al-Akhbar napisała, że Egipt przygotowuje międzynarodowe porozumienie między Izraelem a Hamasem. Porozumienie podobno ma obejmować wymianę więźniów, poprawę sytuacji ekonomicznej Strefy Gazy oraz długotrwałe zawieszenie broni, w trakcie którego systematycznie łagodzona byłaby izraelska blokada morska i lądowa.


28 czerwca 2018 r.


nad ranem 2 palestyńskich terrorystów usiłowało przekroczyć barierę graniczną w południowej części Strefy Gazy. Zostali ostrzelani przez izraelski czołg. Zginął 1 Palestyńczyk. Znaleziono przy nim bomby zapalające.


brytyjski książę William zwiedzał Jerozolimę. Odwiedził Zachodnim Mur, gdzie towarzyszył mu naczelny rabin Wielkiej Brytanii, Rabin Ephraim Mirvis. W księdze pamiątkowej napisał: „Niech Bóg pokoju pobłogosławi ten region i cały świat pokojem.” W towarzystwie członków muzułmańskiego Waqfu zwiedził Wzgórze Świątynne i meczet Al-Aksa. Książę odwiedził także na Górze Oliwnej grób swojej prababki, księżnej Alice. Popołudniem książę opuścił Izrael.


prezydent Reuven Rivlin rozmawiał przez telefon z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Rivlin powiedział: „Chciałem ci osobiście podziękować za całą twoją pracę, aby zmienić prawo o Holokauście. Wciąż pamiętam naszą rozmowę podczas Marszu Żywych, i ucieszyłem się, że spory zostały rozstrzygnięte i że pomimo różnic zdań udało się nam osiągnąć porozumienie.”


Liga Przeciwko Zniesławianiu (Anti Defamation League) oświadczyła, że popiera decyzję polskiego rządu o poprawieniu kontrowersyjnej ustawy o Holokauście, ale wezwała do jej całkowitego zniesienia. Jonathan Greenblatt powiedział „Wolelibyśmy, aby problematyczna ustawa o dyskursie o Holokauście została usunięta z szeregu ustaw, ale uznajemy, że proponowane poprawki rozwiążą niektóre spory i będą miały mniej zniechęcający wpływ na historyczny dyskurs i przyczynią się do poprawy stosunków między Polską i jej sojusznikami, oraz społecznością żydowską.”


po południu na Górze Herzla w Jerozolimie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci poległych żołnierzy podczas II wojny libańskiej. W uroczystościach z okazji 12-rocznicy wybuchu tej wojny, udział wzięli prezydent Reuven Rivlin, wiceminister obrony Eli Ben oraz członkowie rodzin poległych. Minister edukacji Naftali Bennett powiedział: „Dwanaście lat temu podjęliśmy wojnę, która była sprawiedliwa, ale nie była właściwie prowadzona, co spowodowało, że chciałem odejść z polityki i zmienić rzeczy, aby takie sprawy nie powtórzyły się w przyszłości.” Rivlin powiedział: „Druga wojna libańska była wojną, w której ofiarność oraz samopoświęcenie żołnierzy i dowódców pokrywały się z niepowodzeniami i brakami, które zostały ujawnione – w gotowości, w zapasach i sprzęcie. Była to wojna, w której front gospodarza był frontem wojny, w której żołnierze wykazywali się odwagą, a determinacja izraelskiego społeczeństwa obywatelskiego została ujawniona w pełnej sile. Wojna była także sygnałem ostrzegawczym dla nas wszystkich, że duże znaczenie mają szkolenia, zapasy i magazyny awaryjne, które powinny być w pełnej gotowości na wypadek wybuchu długotrwałej wojny lub przedłużającej się walki z terroryzmem. Druga wojna w Libanie przyniosła pokój społecznościom północnym, ciszę, za którą zapłaciliśmy krwią, ale groźba jest nadal poważna, a ta cisza nie powinna wprowadzać w błąd dowódców Sił Obronnych Izraela oraz całego establishmentu obronnego. Dni i lata między bitwami wzmacniają gotowość armii i siłę odstraszania, a Siły Obronne Izraela są dziś lepiej przygotowany niż 12 lat temu.”


wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Każdy kto będzie usiłował wciągnąć nas w konflikt, bardzo tego pożałuje. Niebezpieczeństwa są wszędzie wokół nas – a siły powietrzne odgrywają centralną rolę w ich pokonywaniu. Agresja Iranu i jego sprzymierzeńców w naszym regionie nie słabnie. Iran wyrył na swoim sztandarze pragnienie zniszczenia nas. Stwierdzam jednoznacznie, że nie pozwolimy Iranowi na rozwój broni nuklearnej. Nadal będziemy podejmować zdecydowane działania przeciwko planom Iranu, aby przekształcić Syrię w śmiertelną bazę rakietową przeciwko nam.”


Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 20 pożarów na przygranicznych terenach w Izraelu.


syryjskie media poinformowały, że ponad 60 tys. cywilnych mieszkańców regionu Daraa w południowej Syrii, kieruje się w stronę izraelskiej granicy na Wzgórzach Golan. Uciekają oni przed bombardowaniami i ofensywą syryjskich wojsk rządowych, które wypierają siły rebeliantów z terenów położonych w pobliżu granicy Izraela i Jordanii. Jordania przyjęła już około 650 tys. syryjskich uchodźców wojennych, i w 2014 r. zamknęła swoje granice, odmawiając przyjęcia kolejnych Syryjczyków. Sytuacja w tym rejonie Syrii jest bardzo niejasna i niestabilna.


 

Efraim

 

 

 

 

Izrael badacz

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. To rzecz złożona. Wiadomo jak nas kochają, nie tylko w Europie. Sądzę, że w tym momencie powinien nasz premier, w porozumieniu z Putinem, niedopuścić, by Asad dokanał kolejnego przelewu krwi. Taka możliwość działań dziś istnieje. Wiadomo, że jeśli Asad wymorduje jeszcze jedną grupę swych obywateli, to winą za to obarczą Izrael – że nie przyjął uchodźców. A nie Asada mordercy. Znów będą rezolucje ONZ.
    Dziś szansa na jakieś uregulowanie spraw, istnieje – właśnie dzięki temu, że nasze stosunki z Rosją są dosyć poprawne. Dzięki mądrej polityce rządu.
    A tak na marginesie, wydaje mi się, że Rosja, wbrew różnym opiniom emcjonalnym, spełnia, przynajmniej dziś, rolę stabilizującą. Także stanowi przeciwwagę dla ekspansji Iranu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.