Ciekawe artykuly

Kryzys „konstytucyjny” w Izraelu.

 

Kolejne protesty i działania mniejszości etnicznych w Izraelu mogą skutkować poważnym kryzysem politycznym państwa.


7 sierpnia przedstawiciele Arabów-muzułmanów,
najliczniejszej mniejszości w Izraelu, zwrócili się do Sądu Najwyższego o zawieszenie przyjętej niedawno przez Kneset ustawy zasadniczej określającej Izrael jako państwo narodowe Żydów. Wcześniej analogiczną petycję złożyli reprezentanci druzów i Beduinów. Nowe prawo jest de facto częścią złożonego systemu konstytucyjnego państwa. W Izraelu nie było dotąd precedensu by SN zawieszał którąś z ustaw zasadniczych. W niedzielę 5 lipca minister sprawiedliwości Izraela, Ajjelet Szaked, ostrzegła przed wojną władzy sądowniczej z ustawodawczą w przypadku pozytywnego rozpatrzenia przez SN petycji mniejszości.

W Izraelu nie ma jednolitej konstytucji, jej rolę pełni 16 ustaw zasadniczych regulujących poszczególne aspekty ustroju państwa. W pierwszej z nich – Deklaracji Niepodległości z 1948 r. – Izrael określono jako demokratyczne państwo żydowskie. Demokratyczny charakter Izraela został następnie potwierdzony w 11. ustawie zasadniczej o Godności Ludzkiej i Wolności z 1992 r. Określa ona podstawowe prawa człowieka i obywatela takie jak zawarta w nazwie godność ludzka, wolność osobista, prawo własności etc. Na straży tych praw stoi Sąd Najwyższy pełniący funkcję sądu konstytucyjnego, mając prawo anulowania każdego nowego aktu prawnego, jeśli narusza on wolności wymienione w ustawie zasadniczej o Godności Ludzkiej i Wolności.

Od 2011 roku izraelska prawica przedstawiała kolejne projekty nowej ustawy zasadniczej znanej jako ustawa narodowościowa, mającej potwierdzić żydowski charakter państwa. W kolejnych projektach zrezygnowano między innymi z zapisu o możliwości zawieszenia decyzji Sądu Najwyższego wydawanych na podstawie ustawy zasadniczej o Godności Ludzkiej i Wolności, jeśli godziły by one w narodowy charakter państwa.

W przyjętej 19 lipca 2018 r. 16. ustawie zasadniczej noszącej końcową nazwę Izrael – państwo narodowe narodu żydowskiego, obok zapisów dotyczących symboli i świąt państwowych znalazły się takie, które zdaniem przedstawicieli mniejszości etnicznych Izraela, czynią z nich obywateli drugiej kategorii. Według nowej ustawy naród żydowski posiada wyjątkowe prawo do samostanowienia w Izraelu, a osadnictwo żydowskie, które według Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości narusza postanowienia IV Konwencji genewskiej uznaje się za „interes narodowy”. Język hebrajski został jedynym oficjalnym językiem państwa. Protestujące mniejszości muzułmanów, druzów i Beduinów posługują się na co dzień językiem arabskim i stanowią około 20% obywateli Izraela.

Nowe prawo uchwalone stosunkiem głosów 62 do 55 wywołało protest arabskich posłów wprost na sali obrad. Wkrótce do protestujących przyłączyły się inne mniejszości. Delegacja społeczności druzów, której członkowie służą w izraelskim wojsku i są przedstawiani jako przykład lojalności obywatelskiej, odrzuciła propozycję zwiększenia pomocy państwowej w zamian za akceptację nowego prawa. Na znak protestu kilku druzyjskich oficerów izraelskiej armii zrezygnowało ze służby będącej dla nich często jedyną drogą awansu społecznego. Największe jak dotąd protesty miały miejsce 4 sierpnia w Tel Awiwie i zgromadziły dziesiątki tysięcy osób, przedstawicieli mniejszości i zwolenników partii lewicowych. Słowa poparcia dla protestujących docierają również od części amerykańskich Żydów.

AG

Koło Spraw Zagranicznych ISM UW

Źródła:

https://www.jpost.com/…/Bedouins-join-Druze-in-High-Court-p…
https://www.jpost.com/…/Tens-of-thousands-attend-Druze-prot…
https://www.haaretz.com/…/.premium-justice-minister-warns-o…
https://www.haaretz.com/…/.premium-israel-s-nation-state-la…
https://www.telegraph.co.uk/…/New-Israeli-justice-minister-…
https://www.washingtonpost.com/…/054fe9b2-99bd-11e8-a8d8-9b…

#KSZISMUWMIKROBLOG

Kategorie: Ciekawe artykuly

11 odpowiedzi »

 1. There is no constitutional crisis in Israel. Israel was established as a nation state of the Jewish people, not only by its own declaration but also by pre-existent declarations of the Ligue of Nation and the UN. There is nothing in this law that prejudices non-Jewish citizens of Israel or deprives them of any rights. Furthermore, the law is entirely consistent with laws and establishments in other countries. For example, Poland has a significant number of citizens of Ukrainian minority who have lived there for hundreds of years. However, Ukrainians of Poland do not have the right to national self-determination as Ukrainian, only personal rights. The national language, hymn, national symbol, national holidays, etc are all Polish, not Ukrainian. The same thing is true for other minorities in Poland and for all other countries. The whole brouhaha is just another explosion of anti-Israeli propaganda, largely fueled by foreign NGOs and by the world paranoid about anything and everything that Israel does.

 2. Pisze się o demonstracjach, o protestach. By wszystko było jasne, nie były to spontaniczne demonstracje. Są dokumenty wskazujące na to, że finansowane były z funduszy UE. To po prostu dywersja (dalszy ciąg) wymierzona przeciw państwu żydowskiemu. Wystarczyłoby popatrzeć na te tłumy z flagami palestyńskimi na placu w Tel Awiwie. „Tam też ma być Palestyna”. To nie byli mieszkańcy Tel Awiwu. Przywózka ludzi z całego kraju i organizacja, kosztowała sporo. Maczała w tym palce, to oczywiste, także skrajna, antznarodowa lewica izraelska. I to jest godne potępienia. Właśnie te fakty, w szczególności manifestacja w Tel Awiwie, utwierdzają w przekonaniu, że wprowadzone prawo ma pełne uzasadnienie i powinno być częścią integralną ustawy zasadniczej.
  A jeśli ktoś myśli, że mniejszości nie mają tych samych praw, niech przyjadą do Izraela i zobaczą.

 3. Europa musi przedewszystkim rozwiazac problem muzulmanow u siebie.
  Jak ona nje rozwiaze tego problemu – przestaje istniec jako Europa.
  Dla zydow juz dzisiaj nie ma tam miejsca.
  Izrael to panstwo narodu zydowskiego

 4. Izrael jest i bedzie przedewszystkim panstem narodu zydowskiego

 5. Czy w każdym prawie należy podkreślać równe traktowanie mniejszości? To prawo jest o narodzie żydowskim, równością obywateli zajmują się inne prawa. To prawo nie neguje żadnego innego prawa, nie zmienia dotychczasowej równości wszystkich obywateli wobec prawa .

  Chodzi o określenie Izraela jako państwa narodu żydowskiego. Jest o tym mowa w Deklaracji Niepodległości, ale ta Deklaracja nie jest ustawą prawną. Należało wreszcie tę sprawę uregulować w ustawie, mającej moc konstytucyjną, aby różni tacy z zachodu i wschodu, z północy i z południa, zwolennicy Prawa Powrotu „uchodźców palestyńskich” wybili sobie z głowy że im się nada prawo powrotu do Izraela i dołączy do Prawa Powrotu Zydów.. Bo dokładnie tego by zażądano gdyby w tej ustawie było wspomnienie o równym statusie wszystkich obywateli. Dlatego tej ustawy zmienić nie wolno i zmieniona nie będzie,i wszyscy którzy żądają równouprawnienia w TEJ USTAWIE muszą wziąść pod uwagę, że żądają likwidacji Izraela, bo żądają otwarcia granicy dla kilku milionów Palestyńczyków wyćwiczonych wojnami w krajach Bliskiego Wschodu.

  W każdym narodzie są mniejszości narodowe i w Izraelu te mniejszości mają zagwarantowane prawa w innych przepisach prawnych. Mniejszości narodowe są w Izraelu lepiej traktowane niż we wszystkich krajach muzułmańskich.

  Nikt z poza Izraela nie ma prawa wtrącać się do polityki Izraela wobec osadnictwa, ponieważ Izrael nie okupuje tych ziem w Judei i Samarii i kto twierdzi inaczej nie zna podstaw prawnych, proszę uprzejmie do wglądu, po dokumentach jest komentarz który też warto przeczytać. Te ziemie nie są okupowane przeciwne twierdzenie nie ma podstaw prawnych.:

  http://fzp.net.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=9709

 6. Żadna ustawa izraelska nie ogranicza praw obywatelskich na gruncie wyznania i rasy. Teoretycznie także na punkcie płci. W przynajmniej dwóch ustawach zasadniczych i jednej deklaracji niepodległości te prawa są podkreślone i spójne. Nie ma potrzeby tego wspominać w każdej ustawie od nowa.
  Przeciwnikom ustawy narodowościowej proponuję rzeczową dyskusję bez przymiotników. Stosowanie przymiotników i obelg tylko wzmacnia poczucie syjonistów że ich przeciwnikom skończyły się argumenty i została tylko piana na ustach i złorzeczenia.
  Model państwa obywatelskiego proponowanego przez posłów arabskich i kilku żydowskich został niejednokrotnie sprawdzony na populacjach 47 państw definiujących się demokratycznie i nie-rasistowsko jako państwa islamskie (22 z nich też definiuje się jako państwa arabskie, też nie-rasistowsko) ( 57 państw w organizacji współpracy islamskiej).
  Wszystkie sprawdziany równości w tych państwach obywatelskich przeszły oczekiwania. Spadek poziomu życia, rzezie mniejszości narodowych i religijnych, niewolnictwo, wielożeństwo i silna tajna policja. W 80-90 latach istnienia niezależnych państw muzułmańskich, populacje mniejszości narodowych i etnicznych spadły tam z około 30-40% do 0-5%. W Libanie nawet z 80% chrześcijan i innych wyznań nie-islamskich, do około 30% dzisiaj. Ostatnio do tego kręgu liberałów salonowych przyłączyła się islamska republika turecka. Na zdrowie.

 7. Co się dzieje gdzie indziej nie usprawiedliwia ustawy definiującej państwo i prawa obywatela na podstawie przynależności historyczno-religijno-etnicznej. Tak, to jest rasizm, co w tym przypadku jest tym bardziej ironiczne, jako że Arabowie to również Semici.

 8. Szkoda ze Izrael postanowil byc prawnym krajem rasistowskim. Czasem myslelismy ze moze nie, moze nie wszyscy, ale teraz to jest potwierdzone przez Knesset, Izrael jest rasistowkim panstwem. A my Zydzi ktorzy przez rasizm utracilili rodziny w Drugiej Wojnie Swiatowej, mozemy tylko plakac; jestesmy tacy sami jak nasi pogromcy…

 9. Kto to jest „A.G.” I dlaczego nie ma odwagi podpisać się pod wlasnym artykułem ?
  Artykuły i komentarze bez podpisu autora nie powinny być w ogóle publikowane na tym forum. Trochę odwagi panowie i panie, jesteśmy sami swoi !

 10. Co za bzdura i robienie z igły wideł. Od Pinskera i Herzla Izrael jest zaplanowany jako państwo żydowskie. Arabowie maja swoich kilkanaście państw rasistowskich i olbrzymie połacie ziemi. Koniec dyskusji. Komu się nie podoba ten moze sobie wyjechać do krajów arabskich, tam dopiero jest demokracja i spokoj. A już Zachód nie ma najmniejszego prawa wtrącać swojego brudnego nosa w wewnętrzne sprawy suwerennego i demokratycznego państwa Izrael.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.