Ciekawe artykuly

Krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz to serce dawnej żydowskiej części tego miasta, która jest obecnie żywą dzielnicą, miejscem częstych festiwali kulturalnych, kawiarni, antykwariatów, galerii sztuki, restauracji i pubów. Jednak na Kazimierz nie należy patrzeć wyłącznie w tych kategoriach. Każdy turysta, niezależnie od narodowości i przekonań religijnych, powinien wiedzieć, że historia tego miejsca sięga odległej przeszłości.

Kazimierz powstał w roku 1335 i otrzymał nazwę od imienia swojego założyciela – króla Kazimierza Wielkiego. Chciał on, aby nowe miasto mogło konkurować z Krakowem znajdującym się po drugiej stronie Wisły’

Dzielnica ta jest dziś jednym z najbardziej znaczących ośrodków żydowskiego dziedzictwa kulturowego na świecie. W roku 1495, kiedy osiedli tam Żydzi zostali wygnani z Krakowa, w Kazimierzu zaczęły równolegle funkcjonować dwie tradycje: chrześcijańska i judaistyczna. Ślady współistnienia tych kultur są widoczne po dzień dzisiejszy. Świadczą o nim istniejące obok siebie synagogi i kościoły, a także nazwy ulic – np. odwołująca się do katolickiego święta ul. Bożego Ciała oraz ul. Rabina Meiselsa, który jako Żyd i jednocześnie polski patriota starał się promować dialog pomiędzy dwiema społecznościami zamieszkującymi miasto.

W czasie II wojny światowej Niemcy robili wszystko, aby zniszczyć Kazimierz. W powojennym okresie komunizmu dzielnica została zaniedbana i zamieniła się praktycznie w ruinę, stając się ponurym i niebezpiecznym miejscem, którego należało unikać po zapadnięciu zmroku. Wraz z upadkiem komunizmu Kazimierz zmienił się nie do poznania. Odnowiono galerie i pozostałe zabudowania, otworzono muzea. Przywrócono również znaczące miejsce historii i kulturze Żydów; przykładem tego jest odbywający się tam corocznie Festiwal Kultury Żydowskiej, który przyciąga tłumy widzów, nie tylko żydowskiego pochodzenia. Możliwe, że najważniejszym czynnikiem, który przyczynił się do odrestaurowania dzielnicy, był film Stevena Spielberga “Lista Schindlera”, który został nakręcony właśnie tam.

Kazimierz wchodzi dziś w skład dzielnicy Stare Miasto. W okresie od XIV do początków XIX wieku był samodzielnym miastem położonym w bezpośredniej bliskości Krakowa. Przez wiele wieków współżyły w nim i przenikały się nawzajem dwie wielkie kultury, żydowska i chrześcijańska. Obecnie jest on częstym miejscem wycieczek turystów i krakowian.

Calosc TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.