Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

15 stycznia 2019 r.


w bazie wojskowej Kirya w Tel Awiwie odbyła się uroczystość powołania nowego szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela, którym został gen. Aviv Kohavi. Obecni byli: premier i minister obrony Benjamin Netanjahu, ministrowie, członkowie Knesetu, forum Sztabu Głównego, członkowie rodziny i inni. Gen. Aviv Kohavi, który wcześniej służył jako zastępca szefa Sztabu Głównego, zastąpi gen. Gadi Eisenkota na stanowisku szefa Sztabu Głównego. Gen. Gadi Eisenkot pełnił tę funkcję przez cztery lata i skończył czterdzieści lat służby w Siłach Obronnych Izraela. Później obaj dowódcy oddali cześć poległym izraelskim żołnierzom w sali pamięci na cmentarzu wojskowym na górze Herzl w Jerozolimie. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: “Aviv, w tobie, Siły Obronne Izraela otrzymują wspaniałego szefa sztabu. Najlepszego z najlepszych. Jestem pewien, że poprowadzisz Siły Obronne Izraela przez kolejne wyzwania z taką samą determinacją, jak dotychczas. Rozumiesz złożoność i ciężar odpowiedzialności. Teraz nikt nie ponosi większej odpowiedzialności niż ty.” Gen. Aviv Kohavi urodził się w 1964 r., a służbę wojskową rozpoczął wBrygadzie Spadochronowej. Był kolejno dowódcą 101 BatalionuBrygady Spadochronowej, szefem wywiadu wojskowego, szefem Dowództwa Północnego i zastępcą szefa Sztabu Głównego. Ukończył Uniwersytet Hebrajski i Uniwersytet Harvard.


Siły Obronne Izraela poinformowały wieczorem, że doszło do infiltracji granicy izraelsko-libańskiej. Podczas rutynowych działań odkryto, że ktoś przekroczył granicę z Izraela do Libanu.


. Israel Railways poinformowała, że w związku ze spodziewaną w dniu jutrzejszym burzą śnieżną i możliwością zablokowania głównych arterii komunikacyjnych prowadzących do Jerozolimy, linie kolejowe wydłużą godziny pracy na połączeniu Tel Awiw – Jerozolima, przy zachowaniu tej samej częstotliwości. Umożliwi to przejęcie osób, które nie będą mogły skorzystać z transportu drogowego. Burmistrz Jerozolimy Mosze Leon postanowił, że szkoły w stolicy zakończą zajęcia wcześniej, aby umożliwić uczniom bezpieczny powrót do domów. Dyrektywa dotyczy zajęć w szkołach podstawowych, przedszkolach, ośrodkach opieki dziennej i instytucjach kształcenia specjalnego. Zapewniony zostanie specjalny transport, aby sprowadzić studentów do domu.


16 stycznia 2019 r.


władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu minionej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 2 cm (od początku sezonu wzrósł o 68 cm), osiągając poziom 213,96 metrów poniżej poziomu morza.


 islamscy terroryści zaatakowali kompleks hotelowy DusitD2 w Nairobi w Kenii. Po 12 godzinach strzelaniny służby bezpieczeństwa opanowały sytuację. Zginęło 21 osób, w tym 1 amerykański Żyd – Jason Spindler, dyrektor generalny firmy konsultingowej, którego zastrzelono w biurze. Podczas operacji antyterrorystycznej ewakuowano około 700 osób. Zabito wszystkich 5 terrorystów. Do ataku przyznała się grupa terrorystyczna Al-Shabaab, która wydała oświadczenie, że przeprowadziła śmiertelny atak w Nairobi w odwecie za decyzję prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimie jako stolicy Izraela. “Jerozolima nigdy nie będzie judaizowana. Wiedzcie, że rozliczymy was za każdą muzułmańską krew rozlaną w Palestynie, uncję za uncję.”


armia Stanów Zjednoczonych poprosiła Kongres o 373 mln $, by kupić dwie baterie izraelskiego systemu obrony rakietami Iron Dome. Amerykanie rzadko kupują systemy uzbrojenia z innych krajów, głównie ze względu na względy bezpieczeństwa narodowego, ale także dlatego, że Stany Zjednoczone zwykle utrzymują przewagę technologiczną. Podczas gdy Izrael od dziesięcioleci kupuje amerykańskie systemy technologiczne, to po raz pierwszy sprzeda Stanom Zjednoczonym pełen system uzbrojenia. Według amerykańskiej strony informacyjnej Inside Defense, armia amerykańska chce nabyć dwie gotowe do użycia baterie z terminem dostawy do 2020 r. Baterie będą zawierać 12 wyrzutni, dwa sensory, dwie centrale dowodzenia oraz 240 rakiet przechwytujących. Amerykanie planują rozmieścić baterie za granicą, aby bronić swoich żołnierzy w newralgicznych miejscach na całym świecie. W przeszłości Stany Zjednoczone próbowały zbudować systemy przechwytywania oparte na pociskach produkowanych w Ameryce – AIM-120 AMRAAM iAIM-9 Sidewinder – ale koszty były zbyt wysokie, a systemy te nie spełniały wszystkich wymagań armii. Ze względu na pilny charakter zamówienia, wydaje się, że Amerykanie planują również zakup izraelskiego wielozadaniowego radaru ELM-2084, ponieważ dostosowanie amerykańskiego radaru do Iron Dome opóźniłby uruchomienie systemu. Amerykanie przetestowali już system Iron Dome we wrześniu 2017 r. w stanie Nowy Meksyk. Amerykanie byli wówczas pod wrażeniem wysokiego wskaźnika przechwytywania. Według Inside Defense, izraelski system Iron Dome jest również znacznie tańsze niż inne amerykańskie systemy. Na przykład system oparty na AIM-120 AMRAAM kosztuje 12 mln $ za baterię i 800 tys. $ za każdy pocisk przechwytujący. Natomiast Iron Dome będzie kosztować Amerykanów 1,37 mln $ za każdy wyrzutnię, 150 tys. $ za każdy pocisk przechwytujący, 4 mln $ za centrum prowadzenia ognia i 34,7 mln $ za radar. Według raportu armia amerykańska żąda 289,7 mln $ na transakcję w bieżącym roku podatkowym, i 83,8 mln $ w następnym roku podatkowym. Ponadto armia prosi Kongres o zainwestowanie dodatkowych 1,6 mld $ do 2024 roku w integrację wyrzutni i pocisków Iron Dome z własnym systemem obrony przeciwrakietowej IFPC Inc 2-I, co może oznaczać, że armia planuje nabyć więcej pocisków Tamir z Iron Dome w przyszłości. Podczas gdy system Iron Dome został opracowany przez Izrael, to od 2011 roku Stany Zjednoczone zainwestowały 1,4 mld $ w jego rozwój. Raytheon, który produkuje system rakietowy Patriot, nawiązał współpracę z Rafaelem, aby wyprodukować system Iron Dome. Oczekuje się, że Raytheon odegra również ważną rolę w produkcji pocisków Tamir dla armii amerykańskiej.


 władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu minionej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 2 cm (od początku sezonu wzrósł o 68 cm), osiągając poziom 213,96 metrów poniżej poziomu morza.


stacja telewizyjna Reshet 13 podała informacje dotyczące amerykańskiego planu pokojowego, które uzyskała od nieznanego amerykańskiego źródła. Według tych informacji, amerykański plan przewiduje ustanowienie państwa palestyńskiego w około 90% Judei i Samarii, przy czym co najmniej część wschodniej Jerozolimy będzie jej stolicą. Większość arabskich dzielnic we Wschodniej Jerozolimie będzie pod władzą palestyńską jako przyszła stolica. Zgodnie z planem, Wzgórze Świątynne, Ściana Płaczu i Wzgórze Oliwne miałyby pozostać pod izraelską suwerennością, ale z pełnym partnerstwem administracyjnym z Palestyńczykami. Plan zakłada także, że Izrael zaanektuje żydowskie bloki osadnicze w Judei i Samarii, podczas gdy izolowane osady zostaną ewakuowane lub ich budowa zostanie przerwana. Specjalny Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt, powiedział wieczorem, że sprawozdanie Reshet 13 było niedokładne. “Podczas gdy szanuję Baraka Ravida, to jego informacje przekazane w Reshet 13 nie są dokładne. Spekulacje na temat treści planu nie są pomocne. Bardzo niewielu ludzi na świecie wie, co jest w środku tego planu.”


Instytut Badań Bezpieczeństwa Narodowego przedstawił ocenę strategiczną bezpieczeństwa Izraela na 2019 r. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: “Nie trzeba dodawać, że obecnie cała uwaga publiczna koncentruje się wokół wyborów, które tu i teraz stają się swoistym wyścigiem zbrojeń. W tym kontekście roczna ocena strategiczna INSS rzuca wyjątkowe światło, a dokument leżący przed nami jest wynikiem analizy trendów i próbą stworzenia kompleksowego obrazu naszej obecnej rzeczywistości. Ale są też aspekty, które spoglądają w przyszłość i które starają się zrozumieć przyszłość, i umożliwić podejmowanie właściwych decyzji militarnych i dyplomatycznych na niespotykanym dotąd poziomie. Musimy to wykorzystać, aby zabezpieczyć nasze interesy w przyszłości. Coroczna ocena i zawarte w niej zalecenia dotyczące polityki są jasnym dokumentem, który nie sprzeciwia się naszej wyważonej polityce, a jednocześnie wskazuje na autentyczne obawy o przyszłość i bezpieczeństwo Izraela, dlatego ocena strategiczna jest lśniącym światłem patriotyzmu i odwagi cywilnej.” Szef INSS, gen Amos Jadlin powiedział: “Najpoważniejszym zagrożeniem, z jakim mamy do czynienia, nie jest trzecia wojna w Libanie, ale pierwsza wojna północna – jednoczesny konflikt z Hezbollahem w Libanie, Syrii i Iranie, do którego może dołączyć Hamas na południu. Izrael 2019 roku jest silnym krajem, Siły Obronne Izraela są niezwykle potężne i odstraszają naszych wrogów. Wyzwanie polega na tym, aby wykorzystać tę siłę i wzmocnić właściwą politykę.”


po południem nad terytorium niemal całego kraju wystąpiła gwałtowna burza połączona z intensywnymi opadami deszczu i śniegu, oraz porywistym wiatrem. Służby meteorologiczne poinformowały, że wystąpiło 523 wyładowań atmosferycznych. W rejonie Jerozolimy i bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion spadł śnieg. Policja zamknęła dla ruchu drogowego część dróg w północnej i centralnej części kraju. Służby ratunkowe udzieliły pomocy 25 osobom. Z powodu niskich temperatur odnotowano rekordowe zużycie energii elektrycznej w wysokości 13 058 MW. Na Negewie wystąpiła burza pyłowa. Ministerstwo zdrowia zaleciło, aby osoby z chorobami serca, chorobami płuc, osoby starsze, dzieci i ciężarne, powstrzymały się od aktywności fizycznej na zewnątrz domów.


 rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeineh powiedział, że jakikolwiek plan pokojowy, który nie obejmuje ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. i ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą, zakończy się niepowodzeniem. Zauważył, że wszystkie propozycje związane z procesem dyplomatycznym muszą opierać się na międzynarodowej legitymacji i zasadzie rozwiązania dwupaństwowego. Abu Rudeineh dodał, że droga do osiągnięcia pokoju w regionie jest jasna i musi przejść przez palestyńskie przywództwo, którego nie sposób obejść, jak to starają się zrobić Amerykanie.


17 stycznia 2019 r.


władze wodne poinformowały, że dzięki obfitym opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret w ciągu ostatniej doby wzrósł o 6 cm, osiągając poziom 213,9 metra poniżej poziomu morza. Do rana zdołano udrożnić niemal wszystkie drogi, a pozostałości śniegu w wielu miejscach zmył deszcz. Poinformowano, że szkoły i przedszkola będą normalnie otwarte. Z powodu sztormowej pogody i zagrożenia powodziami zamknięto Rezerwat Ein Gedi nad Morzem Martwym.


organizacje terrorystyczne ze Strefy Gazy wydały wspólne oświadczenie wzywające do zintensyfikowania protestów przeciwko obecności izraelskiej na terenie meczetu Al-Aksa w Jderozolimie. Wezwano także izraelskich Arabów do organizowania protestów i nękania instytucji izraelskiego rządu. Oskarżono także Izrael o trudną sytuację humanitarną w Strefie Gazy.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.