REUNION 69

KOMUNISTYCZNI PRZYJACIELE?

Alex Wieseltier

 


Od czasu do czasu można na tym Forum znaleźć opisy okrucieństwa oddziałów AK i NSZ w stosunku do Żydów. Można by wysnuć wniosek, ze AL była wolna od antysemityzmu. Nic więcej błędnego. Takowe rzeczy zdarzały się i tam.
Komunistyczni partyzanci z AL pod wodza Grzegorza Korczyńskiego zamordowali między innymi 30 uciekinierów z polskiego obozu jeńców wojskowych, uczestników kampanii wrześniowej, żydowskiego pochodzenia. Pod jego tez dowództwem przeprowadzono w grudniu 1942 roku masakrę w Ludmiłówce, gdzie za pomocą broni palnej, granatów, kijów, znalezionych na miejscu narzędzi lub wręcz gołymi rękami zamordowano około 100 Żydów.

We wrześniu 1943 roku komunistyczni partyzanci Gwardii Ludowej pod dowództwem Karola Hercenbergera „Lemiszewskiego” wymordowali w niedaleko Kraśnika wszystkich żydowskich członków tego oddziału.
Wspomniany Grzegorz Korczyński został skazany za powyższe zbrodnie w 1954 roku początkowo na dożywocie, zmienione wkrótce potem na 15 lat wiezienia.

W ramach „odwilży” Korczyński wyszedł z wiezienia w kwietniu 1956 roku i przywrócony w prawach członka PZPR. Już w grudniu tego samego roku, ten zasłużony towarzysz partyjny został szefem Zarządu II Wywiadowczego Sztabu Generalnego WP. Od roku 1965 pełnił funkcje wiceministra obrony narodowej. To on, w grudniu 1970, dowodził oddziałami Wojska Polskiego, pacyfikującymi demonstracje robotnicze na Wybrzeżu i był jednym z głównych odpowiedzialnych za masakry robotników w czasie tamtych wydarzeń.

Kategorie: REUNION 69, wspomnienia

1 odpowiedź »

  1. jak mozna wierzyc w brednie sfabrykowane przez MBP wg wzorcow NKWD doradcow Skulbyszewskiego i Woznienienskiego ludzi Berii, na tej samej zasadzie Tucharzewski pracowal dla wywiadu hitlerowskeigo a Slansky i jego towarzysze brytyjskiego. To sa zarzuty sformulowane przez X Departament a autor artykulu podaje je jako fakty historyczne. Faktem jest ze partyzantka GK miala na sumieniu takze Zydow wiem to z przekazu ludzi kt w tej partyzantce byli ale to jest inna historia. Nie mozna bezkrytycznie powtarzac tego co znalazlo sie w protokolach przesluchan wymuszonych torturami a Korczynskiego akurat torturowano.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.