Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17 .9 – 18.9

 

 

 


17 września 2019 r.


 

jordański Sąd Najwyższy orzekł, że umowa na zakup gazu ziemnego z Izraelu jest praworządna i nie musi w jej kwestii być udzielona dodatkowa zgoda jordańskiego parlamentu. “Jest to umowa między dwoma firmami, których umowy nie dotyczą aspektów prawa wymagających zgody parlamentu.”


 wieczorem w Ankarze odbyło się spotkanie tureckiego prezydenta Recepa Tayyip Erdogana z irańskim prezydentem Hassanem Rouhani i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w celu omówienia rozwiązań kryzysu w Syrii. Przed rozpoczęciem spotkania Rouhani zaatakował Izrael, mówiąc, że “w ostatnim czasie syjonistyczny wróg podwoił swoje ataki w Syrii, a nawet rozszerzył je na Liban i Irak. Narody regionu mają prawo bronić się przed tymi atakami , więc Izrael musi ponieść odpowiedzialność.” Zaatakował także obecność Stanów Zjednoczonych w Syrii.


 o godz. 7:00 rano rozpoczęły się wybory parlamentarne, które potrwają do godz. 22:00, za wyjątkiem społeczności liczących do 350 mieszkańców, w których lokale wyborcze będą otwarte od 8:00 do 20:00. To samo dotyczy szpitali, domów opieki i zakładów karnych. Ogółem otwarto 10 543 lokali wyborczych. Dzień wyborów jest dniem wolnym od pracy, jednak transport publiczny i inne usługi działają normalnie (restauracje, kina, teatry, elektrownie, szpitale, służby ratownicze, itp.). Transport publiczny między miastami w dniu wyborów jest bezpłatny. Do głosowania uprawnionych jest 6 394 030 obywateli. Prawo głosu przysługuje każdemu obywatelowi Izraela, który w dniu wyborów do Knesetu ma ukończone 18 lat. Głosy oddaje się wyłącznie w formie papierowej, aby zminimalizować ryzyko wpływu cyberataków na proces wyborczy. Izraelscy wyborcy muszą przedstawić dowód osobisty, ważne prawo jazdy lub paszport, aby móc oddać głos. Po potwierdzeniu tożsamości, wyborca otrzymuje kopertę, w której umieszcza swoją kartę do głosowania. Następnie udaje się za kotarę, gdzie wybiera kartkę papieru reprezentującą partię, na którą chce głosować. Kartkę papieru umieszcza się w kopercie, która jest następnie zamykana i wrzucana do urny wyborczej, nadzorowanej przez urzędników komisji wyborczej. W kopercie musi znajdować się tylko jedna kartka, aby oddany głos był ważny. Wybory rozgrywają się pomiędzy 29 partiami i frakcjami politycznymi, rywalizującymi o miejsca w 120-osobowym parlamencie. W dwie do trzech godzin po zamknięciu lokali wyborczych będą znane wstępne wyniki.


palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział: “Dzisiaj w Izraelu odbywają się wybory. I szczerze mówiąc, różnica między Bennym Gantzem a Bibi Netanjahu nie różni się więcej niż Pepsi Cola od Coca-Cola. Nie liczymy na przełom w dzisiejszych wynikach wyborów w Izraelu. Konkurs odbywa się między dwoma kandydatami, którzy nie mają programu zakończenia okupacji. Niestety społeczeństwo izraelskie idzie w prawo. My jednak chcemy, aby ci, którzy będą kierować rządem w Izraelu, powstali i powiedzieli światu, że są gotowi zakończyć okupację, aby przewodniczący Mahmoud Abbas miał partnera pokoju. Bez tego podejmiemy inne kroki, gdyż dotychczasowa polityka rządu Izraela będzie nadal się utrzymywać.”


18 września 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu przemawiając w nocy w centrali wyborczej Likudu na Tel Aviv Expo, powiedział: “W tej chwili państwo Izrael potrzebuje syjonistycznego rządu. Nie będzie rządu, który opierałby się na antysyjonistycznych arabskich partiach, które zaprzeczają istnieniu Izraela jako państwa żydowskiego i demokratycznego. Partie, które wychwalają krwiożerczych terrorystów, którzy mordują naszych żołnierzy, naszych obywateli. Dzisiaj wieczorem rozmawiałem ze wszystkimi partnerami Likudu w obozie prawicowym. Wszyscy wyrazili jednoznaczne zobowiązanie do współpracy. W najbliższych dniach rozpoczniemy negocjacje w celu ustanowienia silnego rządu syjonistycznego i zapobieżenia niebezpiecznemu rządowi antysyjonistycznemu. […] Jedno jest jasne – państwo Izrael jest w historycznym momencie. Stoimy w obliczu ogromnych możliwości i wielkich wyzwań. Są to wyzwania bezpieczeństwa i polityczne, w szczególności egzystencjalne zagrożenie ze strony Iranu i jego sojuszników, z którymi niestrudzenie i bez strachu walczymy! W ostatnich latach poprawiliśmy nasze zdolności obronne, osiągając dobrobyt gospodarczy i dobrobyt polityczny, które są niespotykane w historii Izraela. Musimy zapewnić, że osiągnięcia te, na które ciężko pracowaliśmy, zostaną utrzymane w nadchodzących latach. W najbliższej przyszłości zostanie przedstawiony plan pokojowy mojego przyjaciela prezydenta Trumpa, a sposób prowadzenia negocjacji z prezydentem będzie kształtował przyszłość państwa Izrael na pokolenia. W tym czasie, dla wszystkich tych celów, Izrael potrzebuje silnego rządu, stabilnego rządu, syjonistycznego rządu! Rząd zaangażowany w Izrael jako państwo narodowe narodu żydowskiego!”


 lider partii Niebiesko-Białej Benny Gantz przemawiając w nocy w porcie w Tel Awiwie, powiedział: “Zaczekamy na oficjalne wyniki, ale wydaje się, że wykonaliśmy swoją misję i co nie mniej ważne – wykonaliśmy ją w dobry sposób. Błękit i biel były i pozostają główną i centralną siłą na izraelskiej arenie politycznej. Jak powiedzieliśmy, będziemy teraz cierpliwie czekać na oficjalne wyniki. Możemy jednak powiedzieć, że wydaje się, że misja Netanjahu nie powiodła się. Z drugiej strony udowodniliśmy, że pomysł o nazwie Niebiesko-Biały – przedsięwzięcie, które rozpoczęliśmy nieco ponad sześć miesięcy temu – odniosło duży sukces i na pewno pozostanie. Według obecnych wyników wydaje się, że obywatele Izraela po raz drugi wyrazili nam zaufanie. Ponad milion obywateli, którzy zdecydowali się powiedzieć: nie podżeganiu i nie rozłamom, a tak – jedności. Nie dla korupcji, i tak dla uczciwości. Nie dla prób zniszczenia izraelskiej demokracji, a tak dla rządów i zachowania państwa Izrael jako żydowskiego i demokratycznego. Obiecaliśmy to przez całą kampanię i przysięgam, że jeśli o mnie chodzi, dziś wieczorem i bez względu na to, jak będzie to kontynuowane, rozpocznie się podróż do naprawy izraelskiego społeczeństwa. […] Począwszy od dzisiejszej nocy rozpoczynamy pracę nad ustanowieniem rządu szerokiej jedności – który wyrazi życzenia większości społeczeństwa. Rząd, który ustali priorytety – takie, jakie naszym zdaniem powinny one być! W nadchodzących dniach i tygodniach będziemy działać z pragnieniem przywrócenia izraelskiego społeczeństwa na właściwe tory i wypełnienia woli ludu.”


lider partii Israel Bejtenu Avidgor Liberman przemawiając w nocy w swoim sztabie wyborczym w Jerozolimie, powiedział: “Dla nas jest tylko jedna opcja. Szeroki rząd jedności narodowo-liberalnej z udziałem Israel BejtenuLikudu i Niebiesko-Białych. Rząd jedności nawet bez nas, jest lepszy niż niekończące się negocjacje koalicyjne.” Liberman podczas kampanii wyborczej przysiągł zablokować utworzenie wąskiego rządu prawicowego i wezwał do wykluczenia partii religijnych z rządu jedności. Teraz wyraźnie powiedział, że będzie dążył do rządu jedności, nawet gdyby nie obejmował on Israel Bejtenu.


 rano Centralna Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki wyborów do 22. Knessetu, na podstawie 43% zliczonych głosów. Blok prawicowy uzyskał 55 mandatów, blok centrowo lewicowy 56 mandatów, a Israela Bejtenu 9 mandatów. W szczegółach: Likud 28% (31 mandatów), Niebiesko i Biały 26,4% (33 mandaty), Szas 8,7% (9 mandatów), Zjednoczony Judaizm Tory 8,3% (8 mandatów), Israel Bejtonu 7,7% (9 mandatów), Jamina 6,6% (7 mandatów), Labour-Geszer 5% (6 mandatów), Unia Demokratyczna 4,4% (5 mandatów), Otzma Jehudit 2,2% i Wspólna lista 1,74%. Frekwencja wyniosła 69,4%, o 1,5% więcej niż frekwencja poprzednich wyborów w kwietniu 2019 r. Wstępne wyniki wskazują, że Niebieska i Biała będzie największą partią w Knesecie, a następnie Likud, ale nie wydaje się, aby któraś ze stron miała wystarczającą liczbę mandatów do utworzenia koalicji. Partia Israel Bejtenu Avigdora Libermana prawdopodobnie będzie decydującym czynnikiem decydującym o tym, kto będzie kierował następnym rządem Izraela – Benjamin Netanjahu czy Benny Gantz.


 po południem w biurze premiera w Jerozolimie spotkali się przedstawicele prawicowych partii politycznych, którzy zdecydowali o utworzeniu bloku prawicowego pod przywództwem premiera Benjamina Netanjahu, który będzie działał na rzecz utworzenia następnego rządu. Zdecydowano o utworzeniu wspólnego zespołu negocjacyjnego koalicji dla wszystkich frakcji będących w bloku. Oprócz Netanjahu (Likud) w spotkaniu uczestniczyli minister Jariv Levin (Likud), Jaakov Litzman (Zjednoczony Judaizm Tory), Mosze Gafni (Zjednoczony Judaizm Tory), Naftali Bennett (Nowe Prawo), rabin Rafi Peretz (Żydowski Dom), Ajelet Szaked (Nowe Prawo) i Bezalel Smotrich (Związek Narodowy). Wcześniej z premierem spotkał się minister Arjeh Deri (Szas). Prawicowy blok w ten sposób posiada co najmniej 61 mandatów poselskich, co umożliwia utworzenie rządu.


 rano palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy w Samarii. Żołnierze zneutralizowali napastniczkę.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.