Filmy i ksiazki

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Rewolucyjny lek na raka został zatwierdzony w Europie! Czym jest Larotrectinib?

Jak podaje BBC, nowa klasa leków, mająca szansę zrewolucjonizować leczenie nowotworów, została po raz pierwszy dopuszczona do użycia na naszym kontynencie. Możemy się spodziewać, że uratuje ona wiele ludzkich istnień.

Calosc TUTAJ


Nowość: “Kobiety Holocaustu” Zoë Waxman

Eksterminacja żydowskich kobiet była jednym z głównych celów nazistowskich zbrodniarzy. Matki małych dzieci,

ciężarne i opiekunki osób uznanych za niezdolne do ciężkiej pracy – wszystkie wysyłano bezpośrednio do komór gazowych… A nawet jeśli nie zostały wybrane na śmierć, ich szanse na przetrwanie w obozie były drastycznie niższe, niż mężczyzn.

 

 

 

Wiecej TUTAJ


Zobacz, jak czarna dziura pożera gwiazdę wielkości Słońca. NASA pokazała nagranie

NASA zarejestrowała rzadkie kosmiczne wydarzenie za pomocą jednego ze swoich najnowszych teleskopów. Czarna dziura rozrywa a następnie „pożera” gwiazdę wielkości Słońca. Zjawisko to znane jest jako zdarzenie zakłócenia pływów i zostało szczegółowo przedstawione przez satelitę Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

Wiecej TUTAJ


Święta morderczyni. O Oldze Kijowskiej, która w akcie zemsty nie wahała się przelać krwi tysięcy niewinnych ludzi

Podobno zemsta jest słodka. Można przez to odnieść wrażenie, że najlepiej nadaje się na deser. Trzymając się tej metafory, dla Olgi Kijowskiej zemsta stanowiła posiłek składający się z dwóch przystawek, pierwszego dania i ogromnego dania głównego.

Wiecej TUTAJ


Pomnik Żydów Krościenko n/Dunajc

Nazywam się Dariusz Popiela sportowiec, olimpijczyk, pasjonat historii Żydów polskich. Wraz z grupą przyjaciół działamy w Fundacji Nomina Rosae i tworzymy projekt Sądecki Sztetl mający na celu przywracanie pamięci o zapomnianych sąsiadach. ‘Będąc niedawno w Krościenku nad Dunajcem zupełnie w innej sprawie dotarłem na cmentarz żydowski, który jest w ruinie i bardzo zaniedbany. Dlaczego?

Calosc TUTAJ


10-letnia dziewczynka wślizgnęła się do getta, by uratować niemowlę. Trudno sobie wyobrazić większe bohaterstwo

Dziesięcioletnią Irenkę i jej brata do getta wysłała ich mama, ze współczuciem patrząca na trwającą wywózkę Żydów. Plan był szalenie ryzykowny: dzieci na każdym kroku mogły być zatrzymane, a Niemcy już nieraz udowodnili, że nie mają litości dla nikogo. Jak przebiegła ich misja i czy udało się ocalić życie skazanego na śmierć maleństwa?

Wiecej TUTAJ


Koniec wiz do USA dla Polaków. Kto wjedzie bez wizy do Stanów? Nadal są bardzo ważne warunki

Prezydent Donald Trump oznajmił, że podpisał zgodę na zniesienie wiz dla Polaków na wjazd do USA. Co konkretnie oznacza ta decyzja?

Wiecej TUTAJ


Nie żyje legenda światowej opery Jessye Norman

W wieku 74 lat zmarła w poniedziałek legendarna sopranistka amerykańska, Jessye Norman. Śpiewaczka zmarła w szpitalu św. Łukasza (Mount Sinai St. Luke’s) w Nowym Jorku.

Wiecej TUTAJ


Kornel Morawiecki o Zydach w getcie. – Prezydent Andrzej Duda wyznaczył go następnie na marszałka seniora Sejmu VIII kadencji

 

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.