Polityka

Od antyjudaizmu do antysemityzmu

 

Jerzy Klechta

 

 

 


Antysemityzm w Polsce narodził się w  XIX w., przerodził się z antyjudaizmu, gdy ten nabrał cech rasowych. Gdy Żyd siedział w swoim sklepiku, gdy np.naprawiał buty jeszcze nikomu nie zagrażał. Ale gdy Żyd został lekarzem, adwokatem czy naukowcem stawał się zagrożeniem.

Do nasilenia antysemityzmu  w okresie rozbiorów Polski w XIX w. przyczynili się w dużym stopniu Rosjanie. Prawie wszystkich tzw. Litwaków, przerzucili do Królestwa Polskiego. Ci zaś  nie znając języka polskiego przyczyniali do rusyfikacji Polaków. Litwaków nie tolerowali także miejscowi polscy Żydzi.

II wojna światowa zrodziła Holocaust. Eichmann zaproponował aliantom „interes”: wypuści wiele tysięcy Żydów, jeśli otrzyma tyle i tyle ciężarówek. Stalin przeprowadzeniu takiej transakcji sprzeciwił się, bynajmniej nie z przyczyn humanitarnych, takich gestów nie uznawał; niech -wyjaśniał-  giną Żydzi, ale niech padnie III Rzesza. Ciężarówki były dla Sowietów cenne. Ale Żydami handlowano.  Nie tylko w czasie II wojny światowej.

Szwajcarzy i Szwedzi wymyślili, żeby w paszportach stemplować „Jude”. Holendrzy twierdzą, że ratowali Żydów, jednak 80 procent Żydów holenderskich zginęło przetransportowanych do obozów koncentracyjnych zbudowanych na terenie okupowanej Polski.

Niespotykany dramat rozegrał się na Ukrainie. Nie ocalał tam ani jeden Żyd! Przeważającą większość zamordowano własnymi rękoma, resztę oddali w łapy Niemców.

We Francji rejestracją, aresztowaniami, doprowadzaniem Żydów  do obozów zajmowała się francuska policja. Francuzi podawali Żydów na przysłowiowej patelni, z gorliwością, bez najmniejszych moralnych zahamowań.

Długa, bardzo długa, bogata  jest lista zbrodni na narodzie żydowskim. Żydów mordowano w całej bez mała Europie. Antyjudaizmu być może nie ma. Lecz antysemityzm nadal kwitnie.


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.