Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 22.10 – 23.10

 

 


22 października 2019 r.


przewodniczący partii Niebieski i Biały Benny Gantz powiedział rano, że jest optymistycznie nastawiony do swoich szans na utworzenie nowego rządu, pomimo trwającego impasu w nowo wybranym parlamencie. Oczekuje się, że Gantz otrzyma mandat od prezydenta wieczorem jutrzejszego dnia.


przewodniczący Wspólnej Listy Arabskiej Ayman Odeh powiedział: “Dla nas wszystkie opcje są na stole, ale jednocześnie nie zrezygnujemy z naszych zasad. Przeciwnie, wszystkie opcje są na stole, ponieważ chcemy utrzymać nasze zasady. W 1993 r. istniał rząd Rabina. Dla nas, relatywnie rzecz biorąc, był to najlepszy rząd, w którym byliśmy. Jeśli Gantz pójdzie drogą Rabina, byłbym zaszczycony, mogąc podążać ścieżką Tufika Ziada, który był przewodniczącym bloku wspierającego rząd. Jednak to zależy od kierunku działań Gantza, czy wybierze pokój, równość i demokrację oraz sprawiedliwość społeczną. Ważne jest, aby wspomnieć, że wszystkie te rzeczy nie są tylko dla dobra arabskiej ludności. Pokój jest dobry dla wszystkich.”


lider Israela Bejtenu Avigdor Liberman powiedział, że chociaż Benjamin Netanjahu oskarża Benny’ego Gantza o działania przeciwko utworzeniu prawicowego rządowi jedności, to w rzeczywistości sam premier sabotował rozmowy. “Być może był to najlepszy przykład pychy, braku szacunku i protekcjonalności. Netanjahu działał wyłącznie z osobistych motywów, pracował nad realizacją własnego planu, a nie obchodził go Izrael. W interesie Izraela leży uniknięcie kolejnej tury wyborów i utworzenie szerokiego liberalnego rządu jedności. Netanjahu kieruje się wyłącznie potrzebą realizacji własnych osobistych planów i ciągnie za sobą cały Likud. On nie chce utworzenia rządu, gdyż chce wyborów z własnych osobistych powodów. Nie może nas oskarżać o brak negocjacji, bo Israel Bejtenu apelował do niego zarówno na piśmie, jak i ustnie. Netanjahu utworzył mesjański ultraortodoksyjny blok, którego celem jest religijny przymus całego Izraela. Netanjahu jest zakładnikiem ultraortodoksów, i dla własnych korzyści politycznych zmienił swoje poprzednie stanowisko w sprawie wolności religijnej. Netanjahu razem ze mną głosował w pierwszym czytaniu ustawy o zaciągu studentów Jesziw, więc dlaczego wycofał się w drugim i trzecim czytaniu? Ponieważ jest zakładnikiem ultraortodoksów.” Liberman odmówił ustosunkowania się do kwestii ewentualnego przystąpienia do koalicji rządowej Gantza, wspólnie z arabskimi partiami.


czeski parlament przyjął rezolucję potępiającą wszelkie próby bojkotu Izraela i wszelkie formy antysemityzmu. Rezolucja została przyjęta w następstwie incydentów antysemickich w całej Europie i podobnej decyzji niemieckiego parlamentu. Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz pochwalił ten ruch.


23 października 2019 r.

wieczorem prezydent Reuven Rivlin udzielił Benny’emu Gantzowi mandatu do utworzenia następnego rządu. Rivlin wezwał partie polityczne do ustępstw, podczas gdy Gantz obiecał, że “spróbuje utworzyć szeroki liberalny rząd jedności. Musimy postępować odpowiedzialnie wobec obywateli Izraela i unikać nowych wyborów. W naszym rządzie jest miejsce na wszystkie elementy izraelskiego społeczeństwa. Z haredim musimy rozmawiać jak z braćmi, a moi religijni przyjaciele syjoniści są także gotowi na każde wyzwanie.”
23 października 2019 r. przewodniczący partii Niebieski i Biały Benny Gantz przeprowadził wieczorem serię rozmów telefonicznych z liderami partii prawicowych, umawiając się na rozmowy w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Wieczorem podobne rozmowy przeprowadził z liderami Arabskiej Wspólnej Listy.

23 października 2019 r. palestyński sąd w Ramallah opublikował listę 51 stron internetowych, które mają zostać zablokowane w Autonomii Palestyńskiej z powodu “atakowania i oczerniania symboli Autonomii Palestyńskiej oraz publikowanie treści zagrażających bezpieczeństwu narodowemu”. W ten sposób cenzura odetnie Palestyńczyków od kilku źródeł informacji, niewygodnych dla palestyńskich władz.

23 października 2019 r. libańskie media poinformowały, że rano Libańczycy zestrzelili izraelski bezzałogowy dron, latający w rejonie przygranicznej wioski Kila w południowym Libanie. Izrael potwierdził stratę drona. “Niedawno, podczas rutynowych operacji bezpieczeństwa na granicy, dron Sił Obronnych Izraela spadł w pobliżu granicy po stronie libańskiej.” Prawdopodobnie za jego zestrzelenie odpowiada Hezbollah.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.