Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.11 – 28.11

 

 


26 listopada 2019 r.


rano opublikowano najnowsze wyniki sondażu publicznego przeprowadzonego przez Panels Politics, według którego partia Niebiesko-Biały uzyskałaby teraz 37 mandatów (o 4 wiecej niż w poprzednich wyborach), Likud uzyskałby 30 mandatów (o 2 mniej), Israel Bejtenu uzyskałaby 12 mandatów (o 1 mniej), Arabska Wspólna Lista uzyskałaby 12 mandatów (o 1 mniej), Partia Pracy-Geszer miałaby 5 mandatów, Meretz 4, Nowa Prawica 6 mandatów, Zjednoczony Judaizm Tory 7 mandatów, a Szas 8. Sondaż wskazał, że lewicowo-arabski blok posiadałby 58 miejsc w parlamencie, podczas gdy prawicowo-religijny blok posiadałby 55 miejsc. Ponad połowa respondentów (56%) stwierdziła, że Netanjahu nie powinien być premierem, a tylko 37% stwierdziło, że może nadal służyć.


 przed południem egipski pocisk czołgowy spadł na przygraniczny moszaw Bnei Netzarim na południu Izraela. Eksperci wojskowi poinformowali, że był to przypadkowo wystrzelony pocisk, a nie celowy ostrzał.palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedną zestrzelił system obrony Iron Dome. Druga rakieta spadła w pustym terenie. Zestrzelona rakieta kierowała się na miasto Sderot.


Palestyńczycy zorganizowali liczne demonstracje w Judei i Samarii, w tym w Abu Dis, Betlejem, Ramallah, Hebronie i Tulkarem. W pięciu miejscach doszło do rozruchów. Arabowie palili opony i rzucali kamieniami w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło większością rezolucję dotyczącą zastosowania izraelskich technologii na rzecz rozwoju rolnictwa. Państwa Ligii Arabskiej wstrzymały się od głosowania, a 147 państw ją poparło. Rezolucja ma na celu poprawę dostępu do technologii rolniczych dla krajów rozwijających się, aby w ten sposób promować zrównoważony rozwój. Rezolucja mówi o dużych zdolnościach technologicznych Izraela w zakresie rolnictwa, nawadniania i gospodarowania wodą. Wdrożenie postanowień rezolucji będzie szczególnie ważne dla państw Afryki. Ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon podziękował krajom, które poparły rezolucję. „Izraelskie technologie sprawiły, że Izrael stał się globalną potęgą wiedzy i innowacji, które przyczyniają się do globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Kraje, które zdecydowały się nas nie wspierać, są tymi, które najbardziej potrzebują wdrożenia tej rezolucji. Ich decyzja o utrzymaniu ich uprzedzenia polityczne tylko wyrządzają szkodę obywatelom, którzy są spragnieni technologii i możliwości rozwoju przedstawionych w rezolucji.”


27 listopada 2019 r.


minister obrony Naftali Bennett spotkał się ze specjalnym wysłannikiem ONZ Nikołajem Mladenowem. Omówiono sytuację bezpieczeństwa w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem sektora północnego i Strefy Gazy. Bennett podkreślił, że państwo Izrael nie zaakceptuje obecności irańskich sił wojskowych w Syrii i będzie nadal stanowczo i zdecydowanie działać przeciwko takim działaniom.


minister spraw zagranicznych Israel Katz ustosunkował się do raportu ONZ o działalności terrorystycznej Hezbollahu na granicy izraelsko-libańskiej. „Raport odnotowuje oświadczenia urzędników Hezbollahu dotyczące posiadania precyzyjnych rakiet i wzywa do wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa w sprawie rozbrojenia Hezbollahu. Wzywam sekretarza generalnego ONZ i Radę Bezpieczeństwa do pełnego wdrożenia wszystkich odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa w sprawie Libanu i rozbrojenia Hezbollahu. Ponadto ONZ powinna ogłosić Hezbollah organizacją terrorystyczną ze względu na jej udział w działaniach terrorystycznych skierowanych przeciwko Izraelowi i innym krajom regionu.”


 izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy i nad ranem cele Hamasu w północnej i południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


 do Albanii dotarły izraelskie ekipy ratunkowe, które biorą udział w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi o sile 6,4 stopnia w skali Richtera.


ONZ opublikowało raport podpisany przez sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, który dotyczy okoliczności ataku terrorystycznego przeprowadzonego we wrześniu b.r. przez Hezbollah na granicy izraelsko-libańskiej. Raport podkreśla, że atak ten odzwierciedla rosnące zagrożenie ze strony zbrojnych organizacji działających poza kontrolą rządu Libanu, które naruszają Rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701. Wezwano libański rząd do rozbrojenia Hezbollahu i innych sił zbrojnych działających na południu Libanu. Zwrócono także uwagę, że międzynarodowe siły UNIFIL mają bardzo ograniczone zdolności działania na obszarach kontrolowanych przez Hezbollah.


28 listopada 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z przywódcami społeczności żydowskich w Judei i Samarii. Premier poinformował o rządowym planie wzmocnienia bezpieczeństwa osiedli żydowskich w tym obszarze, co będzie kosztować 40 mln szekli – na różnego rodzaju zabezpieczenia zostanie przekazanych 34,5 mln szekli, a na zwiększenie liczby punktów pierwszej pomocy 5,5 mln szekli.


 w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły cztery domy palestyńskich terrorystów, którzy odpowiadali za zabójstwo Dvir Soreka w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion. Wyburzone domy znajdowały się w miejscowości Beit Kahil, w pobliżu Hebronu w Judei. Podczas działań doszło do gwałtownych starć z Palestyńczykami, którzy podpalili opony i rzucali kamieniami. Dowódca Brygady Regionalnej Judei płk. Itamar Ben-Chaim, powiedział: „Naszym najważniejszym celem jest ochrona bezpieczeństwa ludności cywilnej. Niech każdy terrorysta, który próbuje skrzywdzić obywateli Izraela, wie, że jego dom zostanie zniszczony i że będziemy nadal podejmować wszelkie wysiłki z użyciem całej dostępnej broni sił bezpieczeństwa, aby nadal przeciwdziałać atakom terrorystycznym i schwytać wszystkich terrorystów, którzy próbują skrzywdzić obywateli państwa Izrael.”


 boliwijski minister spraw zagranicznych Karen Longaric ogłosił, że Boliwia zamierza odnowić stosunki dyplomatyczne z Izraelem po tym, jak były prezydent Evo Morales postanowił zerwać stosunki w 2009 r.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.