Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.12 – 2.12

 

 

 


1 grudnia 2019 r.


na międzynarodowym porcie lotniczym im. Dawida Ben-Guriona wylądował 13. samolot Boeing 787 Dreamliner linii lotniczych El Al.


na porannym posiedzeniu rządu zaakceptowano przekazanie 40 mln szekli na wzmocnienie elementów bezpieczeństwa osiedli żydowskich w Judei i Samarii. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Będziemy walczyć z terroryzmem. Nie wykorzenią nas stąd. To jest nasza ziemia.” Kwota 34,5 mln szekli zostanie przeznaczona na wzmocnienie różnych elementów infrastruktury obronnej żydowskich osiedli w Judei i Samarii, a kolejne 5,5 mln szekli przeznaczono na zwiększenie liczby stacji ratunkowych. Minister obrony Naftali Bennett polecił koordynatorowi działań rządowych na terytoriach oraz administracji cywilnej Judei i Samarii powiadomić gminę Hebronu o planie utworzenia nowej dzielnicy żydowskiej na historycznym rynku żydowskim w mieście. Nowa dzielnica stworzy kontinuum terytorialne od Grobowca Patriarchów do dzielnicy Avraham Avinu i podwoi liczbę żydowskich mieszkańców w mieście. W ramach prac budowlanych zostaną wyburzone budynki targowe na rynku, a na ich miejscu powstaną nowe budynki z arabskimi sklepami na parterze (Arabowie zachowają swoje dotychczasowe prawa). Rynek był własnością Żydów przed masakrą w Hebronie w 1929 r., podczas której społeczność żydowska w mieście została zniszczona (zginęło 67 Żydów). Rynek został wówczas przejęty przez lokalnych Arabów, a następnie pod rządami Jordanii obszar ten zabudowano. Od 1967 r. Żydi usiłują odzyskać swoją własność.


 

premier Benjamin Netanjahu powiedział, że przywódcy europejskich krajów powinni się wstydzić za ich wysiłki na rzecz pomocy Iranowi w obchodzeniu amerykańskich sankcji. “W Teheranie, Bagdadzie i Bejrucie ludzie wychodzą na ulice. Podczas protestów giną setki ludzi, ale nadal protestują. Tyrani z Teheranie bezskutecznie do nich strzelają. Bezskutecznie manipulują Internetem, ponieważ nieustraszeni i sfrustrowani Irańczycy nie chce być uciszeni. Tymczasem sześć europejskich państw dołączyło do paryskiego Instrumentu Wspierania Wymiany Handlowej (INSTEX), stworzonego przez europejskie mocarstwa w celu przywrócenia Iranowi zgodności z porozumieniem nuklearnym z 2015 r. W rzeczywistości jest to mechanizm pozwalający uniknąć amerykańskich sankcji wobec Teheran. A w Bagdadzie irańscy sojusznicy zabili 161 irackich demonstrantów, i ludzie nadal protestują w Iraku. Również w Bejrucie Hezbollah zaatakował pokojowych demonstrantów, ale Libańczycy też nadal protestują. Co napędza tych ludzi do ryzykowania życia i stawiania czoła prześladowcom? Odpowiedź jest prosta. Mają dość. Mają dość korupcji. Mają dość słabych gospodarek. Mają dość okradania i życia w stanie wojny z powodu agresji Iranu w regionie. I choć mieszkańcy Bliskiego Wschodu dzielnie przeciwstawiają się Iranowi i jego poplecznikom, to dochodzi do zupełnie absurdalnej rzeczy. Podczas gdy to wszystko się dzieje, kraje w Europie starają się ominąć sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Iranu. Podczas gdy irański reżim zabija swoich własnych ludzi, europejskie kraje spieszą się, by wesprzeć ten najbardziej morderczy reżim. Podczas gdy Iran bombarduje instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej, podczas gdy Iran pędzi w celu wzbogacenia uranu dla potrzeb broni nuklearnej, europejskie kraje spieszą się z ustępstwami, aby zaspokoić oczekiwania Iranu. Te europejskie kraje powinny się wstydzić. Czy niczego nie nauczyły się z historii? Najwyraźniej nie. Umożliwiają fanatycznemu terrorystycznemu państwu opracowywać broń nuklearną i pociski balistyczne, tym samym ściągając katastrofę na samych siebie i wszystkich innych. Teraz jest czas na zmianę kursu. Nadszedł czas, aby zwiększyć presję na Iran, a nie zmniejszyć ją. Teraz jest czas, aby dołączyć do Stanów Zjednoczonych i zwiększyć sankcje wobec Iranu. Tym, którzy opowiadają się za współpracą z Iranem, mówię tak: Historia i wasz naród surowo was osądzą. Zmieńcie kurs teraz.”


przewodniczący parlamentu Juli Edelstein przeprowadził serię spotkań z liderami partii politycznych. Wieczorem odbyło się spotkanie zespołów negocjacyjnych Likudu i Niebiesko-Biały. Spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze, ale luki między dwiema stronami pozostały znaczne.


National Institute for Health Policy Research opublikował wyniki badań problemu otyłości wśród Izraelczyków. Badania wykazały, że około 62% mężczyzn i 55% kobiet w Izraelu ma nadwagę lub otyłość. Wzrasta również wskaźnik otyłości, gdyż już około 25% kobiet i około 22,3% mężczyzn cierpi na otyłość. Zaobserwowano także korelację między otyłością a niskim statusem społeczno-ekonomicznym. Prawie 26% mężczyzn o niskim pochodzeniu społeczno-ekonomicznym jest otyłych, w porównaniu z 17% o wysokim pochodzeniu społeczno-ekonomicznym. Luki te są jeszcze większe wśród kobiet, gdyż 35% kobiet o niskim statusie społeczno-ekonomicznym cierpi na otyłość, w porównaniu z jedynie 15,5% kobiet o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym.


2 grudnia 2019 r.


zespoły negocjacyjne partii Likud i Niebiesko-Biały poinformowały o poczynieniu pewnego postępu w sprawie tworzenia rządu jedności, co mogłoby umożliwić uniknięcie trzecich wyborów parlamentarnych w ciągu roku. Zgodzono się uchwalić ustawę o niezdolności do pracy urzędników państwowych (w tym premiera), przeciwko którym wysunięto sądowe oskarżenia. Przyjęcie przez Knesset tej ustawy sprawi, że Benjamin Netanjahu nie będzie mógł pełnić funkcji premiera. Zgodzono się także uchwalić ustawę, która wyznaczy datę zmiany premiera z partii Likud na premiera z partii Niebiesko-Biały. Ponadto obie partie uzgodniły podział ministerstw w rządzie jedności narodowej. Kilka kwestii pozostało nierozwiązanych, w tym żądanie Likudu, aby Netanjahu jako pierwszy pełnił funkcję premiera na początku rządu jedności. Likud nalega na to, aby w ciągu sześciu miesięcy od utworzenia nowego rządu, ogłosić suwerenność Izraela nad Doliną Jordanu.


szef sztabu generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Aviv Kochavi powiedział: “Technologia ma moc znacznego zwiększenia zniszczeń i obrażeń wroga, przechylając w ten sposób szalę kolejnej kampanii na naszą korzyść. My już to robimy, ale musimy nadal rozwijać się we wszystkich obszarach – w dziedzinie broni ofensywnych i defensywnych, w dziedzinie cybernetyki, wywiadu i wszelkiego rodzaju zaawansowanych broni. Technologia jest kluczową zmienną i wyraźną przewagą państwa Izrael. Jest to zaleta, którą musimy nadal wykorzystywać w celu uzyskania szeregu zdolności, które czynią z Sił Obronnych Izraela nowoczesną i skuteczną armię. Jest to cel, który sobie wyznaczyliśmy. Dzięki skutecznym środkom jesteśmy armią, która precyzyjnie atakuje z niezwykle wielką siłą, a jednocześnie posiada zdolności bardzo skutecznej obrony. Będziemy to kontynuować, aby rzeczy niemożliwe stały się możliwe!”


ministerstwo zdrowia opublikowało raport, który wskazuje, że w 2018 r. po raz drugi z rzędu wzrosta liczby pacjentów z AIDS i HIV w Izraelu. W 2018 r. w Izraelu żyło około 7,5 tys. osób zarażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS, a w całym roku zgłoszono 427 nowych przypadków.


wysoki urzędnik OWP Jibril Rajoub powiedział: “Mówimy tej faszystowskiej i nazistowskiej okupacji, że Jerozolima jest nasza i że Jerozolima będzie tylko islamsko-chrześcijańska.” Słowa te Rajoub wygłosił w towarzystwie palestyńskiego premiera Muhammada Sztajjeha, ministrów rządu, członków Komitetu Wykonawczego OWP, członków Komitetu Centralnego Fatah, dowódców palestyńskich sił bezpieczeństwa i liderów arabskiego sektora prywatnego podczas kolacji zorganizowanej na cześć reprezentacji Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej.


jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi powiedział, że decyzja Izraela o budowie nowej żydowskiej dzielnicy na historycznym żydowskim rynku w Hebronie podważa wysiłki pokojowe i jest pogwałceniem wszystkich norm prawnych oraz postanowień, gdyż zgodnie z reolucją ONZ żydowskie osiedla są nielegalne. Safadi ostrzegł przed dalszą rozbudową osiedli żydowskich w Judei i Samarii, gdyż podważają one dwupaństwowe rozwiązanie i zabijają wszelkie szanse na pokój.


wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Shuafat we wschodniej części Jerozolimy. Demonstranci obrzucili kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu.


2 grudnia 2019 r. egipskie media poinformowały, że do Kairu na negocjacje przybyli przywóca Islamskiego Dżihadu Ziad Nahala oraz przywódca Hamasu Ismail Hanijeh. Rozmowy z egipskim wywiadem będą koncentrować się na zawieszeniu broni w Strefie Gazy i perspektywom rozwoju tej nadmorskiej enklawy.


Efraim

Kategorie: Polityka

3 odpowiedzi »

  1. Racja, nie sprawdziłem tekstu. Jeśli treść niejasny mogę wrzucić to samo z poprawkami ortograficznymi.

  2. Widocznie tylko Izrael zwrócił uwagę na absurd Instexu.
    EU pomaga Iranowi w finansowaniu zbirów które mordują demonstrantów na ulicach arabskich i irańskich i nawet nie specjalnie protestuje.
    A równolegle nawet pretekst uruchomienia Intexu nie pracuje bo przecież Iran narusza tą umowę z 2015 wzbogacając uran pełnym tempem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.