Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Trzy słowa, które trzeba zapamiętać z przemowy Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk wygłosiła w Sztokholmie swój noblowski wykład pt. “Czuły narrator”. Pisarka otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018 “za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Oto trzy słowa, które warto zapamiętać z odczytu polskiej noblistki.

Calosc TUTAJ


W piątek rozpoczely  się XX Białostockie Dni Zamenhofa

Wystawy, koncerty i nowe wydawnictwa przygotowano na XX Białostockie Dni Zamenhofa, które rozpoczną się w piątek – poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Twórca języka esperanto urodził się w tym mieście.

Calosc TUTAJ


„Żydostwo wżera się jak rak w ciało narodu”. Autora tych słów Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wybiera do czołówki dziennikarzy stulecia

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło plebiscyt na dziennikarzy stulecia. Najwięcej głosów zebrał Stanisław Cat-Mackiewicz, a drugie miejsce zajął twórca antysemickich mediów św. Maksymilian Kolbe, który pisał, że „żydostwo szkodziło i szkodzi nam na każdym kroku, wżera się jak rak w ciało narodu”. Czy członkowie SDP chcą budować taki wizerunek polskiego dziennikarstwa, którego nieodłączną cechą będzie antysemityzm?

Calosc


NASA wysłała sondę na asteroidę, która zagraża Ziemi. Odkryto zaskakującą aktywność

Misja bezzałogowej sondy OSIRIS-REx wysłanej na planteoidę Bennu przynosi zaskakujące rezultaty. Jak donosi NASA, okazuje się, że asteroida jest aktywna w nieoczekiwany sposób.

Calosc TUTAJ


Odpowiedź prawicy na Gretę Thunberg

Zachwyt i niemalże okrzyki radości. Prawicowe portale poinformowały o pojawieniu się Izabelli Nilsson Jarvandi. Nastolatki, którą nazwano “anty-Gretą Thunberg” lub “prawicową Gretą”. Młoda aktywistka swoją energię poświęca jednak nie na walkę ze zmianami klimatycznymi. Walczy ze zmianami kulturowymi.

Wiecej TUTAJ


Powstała makieta Litzmannstadt Ghetto

Kilka tysięcy obiektów: kamienic, drewnianych domów, miejsc zieleni, znalazło się na makiecie Litzmannstadt Ghetto, którą od wtorku można oglądać w oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych Stacja Radegast. Prace nad nią trwały od 2016 roku.

Wiecej TUTAJ


Laudacja na cześć O. Tokarczuk: sprintem przekracza społeczne i kulturowe granice

Olga Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice – powiedział Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.

Wiecej TUTAJ

 


38 rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Calosc TUTAJ


W JAPONII WYDANO KSIĄŻKĘ O WITOLDZIE PILECKIM

Na japońskim rynku wydawniczym ukazała się książka o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Autorem publikacji, o tytule „Człowiek, który na ochotnika zgłosił się do Auschwitz”, jest Koji Kobayashi, którego zafascynowała historia rotmistrza gdy kilkukrotnie odwiedził Polskę. Ponadto warto zaznaczyć, iż jej wydawcą jest Kodansha, jedno z największych wydawnictw w Japonii.

Wiecej TUTAJ

Szwedzi uderzyli w muzułmanów. Miarka się przebrała

Szwedzka inspekcja szkolna Skolinspektionen zdecydowała się cofnąć licencję dla muzułmańskiej szkoły podstawowej w Göteborgu. Władze uzasadniają swoją decyzję twierdząc, że uczniowie placówki mogli być narażeni na radykalną islamską ideologię.
Calosc TUTAJ

Piąteczek Orlińskiego: dlaczego prawicowy ból d*py z powodu Tokarczuk trwa tak długo

Szarmancki pan prezydent, gratulujący noblistce na Twitterze za pośrednictwem asystenta, minister kultury wzywający obywatelkę noblistkę do stawiennictwa celem odebrania gratulacji, czy poseł Mularczyk, zasłaniający się to Prusem, to remontem. Jaki prawicowy mit burzy Tokarczuk wręcz samym swym istnieniem, że przeszywający ból pulsuje wciąż i wciąż?
Calosc TUTAJ

Wytrzyma tysiące stopni Celsjusza i kosztuje 1,5 miliarda dol. Oto sonda, która “dotknęła” Słońca

Zbudowana przez NASA sonda Parker Solar Probe jako pierwsze urządzenie stworzone przez człowieka przeleciała przez koronę słoneczną. Pozwoliła na to specjalna “tarcza” blokująca ogromną temepraturę i zabójcze promieniowanie Słońca, a także szereg nowoczesnych technologii. Sprawdziliśmy, jak zbudowana została sonda, która bez szwanku (trzykrotnie) “dotknęła” naszej gwiazdy.

Calosc TUTAJ


Wiktor Bagiński: Ciągle powiększamy elitarny klub prawdziwych Polaków

Chciałem w przedszkolu zaśpiewać piosenkę Enrique Iglesiasa, a pani mi powiedziała, że jestem zbyt ciemny, więc mogę zaśpiewać najwyżej Boney M. Miałem sześć lat. Wtedy zaczęło się moje zmaganie z czarnością – mówi reżyser teatralny Wiktor Bagiński.

Calosc TUTAJ


 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.